100 największych dowódców wszech czasów

Tłumaczenie: Zbigniew Dalewski
Wydawnictwo: Świat Książki
The military 100 : a ranking of the most influential military of all time
83-7129-554-5
Dorota_1988

Chociaż powszechnie potępiamy wojnę i odrzucamy walkę zbrojną jako metodę rozwiązywania konfliktów, postaci wielkich wodzów i generałów z przeszłości nie przestają nas fascynować. Którzy z nich okazali się najwybitniejszymi strategami swoich czasów i wywarli największy wpływ na bieg historii? Autor niniejszej książki próbuje odpowiedzieć na to pytanie, zestawiając listę 100 największych dowódców wojskowych w dziejach świata. Wśród tych postaci, prezentowanych za pośrednictwem krótkich, żywo napisanych szkiców biograficznych, znajdziemy sylwetki doskonale znane, ale natrafimy również na takich wodzów z minionych epok, których imiona pamiętają niemal wyłącznie znawcy dziejów wojskowości. Uznając za najistotniejsze kryterium wpływ dokonań militarnych na historię, autor faworyzuje przede wszystkim dowódców, których zwycięstwa przyniosły ważne i długofalowe skutki dla świata, a zwłaszcza dla ich własnych państw i narodów (dlatego być może zbrakło tu miejsca dla Kościuszki czy Piłsudskiego). Wielu przedstawionym w pracy wodzom historia wystawiła surowy rachunek, obarczając ich odpowiedzialnością za rzezie i ludobójstwo, toteż książka przypomina, że sława militarnych zwycięstw ma również swoją mroczną stronę.

Logun | 2014-04-28
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Książka stronnicza i zaskakująca jednocześnie. Bo czy nie jest zaskakujące że według autora największym wodzem, strategiem, taktykiem i wojownikiem jest nie Juliusz Cezar, Napoleon, Atylla, Czyngis Chan czy Aleksander Wielki ale George Washington. Ogólnie amerykanie - prawdziwi synowie Marsa zajmują sporą część książki. I tak większość generałów z okresu wojny secesyjnej jest umiejscowiona znaczne przed choćby niejakim Guderianem - twórcą, aktualnej nawet obecnie doktryny pancernej. Poza tym brakuje kilku wielkich dowódców z okresu starożytności (nie znajdziemy praktycznie żadnego Greka), nie wiem czy przez brak zainteresowania autora tym okresem, czy przez mniejszą ilość danych biograficznych.

Oskar | 2014-09-19

Zawsze interesowały mnie książki "100 naj..." o postaciach, które wpłynęły na losy świata, zmieniły bieg wydarzeń, zapisały się w historii jako bohaterowie lub antybohaterowie. Często traktuję je bowiem jako wstęp do kolejnych pozycji dotyczących wybranych osób.

Tak jak na innego tego typu pozycje, czekałem na przesyłkę z książką "100 największych dowódców wszech czasów" bardzo niecierpliwie. Gdy jednak już do mnie dotarła i otworzyłem pierwszą ze stron, zaskoczyłem się kolejnością wymienionych postaci. Oczywiście, nie ujmując obszernej wiedzy autorowi, podobnie jak wiele innych osób zaskoczył mnie zwycięzca "rankingu" - Jerzy Waszyngton. Gdy z niedowierzaniem wczytałem się w spis treści, nie miałem złudzeń, że książka, którą trzymam w dłoni jest zadedykowana głównie amerykańskim dowódcom. To sprawiło, że nabrałem do niej dystans - nie z racji jakiegokolwiek braku sympatii do Stanów Zjednoczonych (ta jest naprawdę duża), co za sprawą tego, że nie ujęto w niej wielu innych...

robofree | 2016-12-01
Przeczytana: kwiecień 1999