Każdy żyje jak umie

Okładka książki Każdy żyje jak umie
Andrzej Mularczyk Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-06-08
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-08
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-2292-1
Tagi:
wojna rodzina
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
123 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , , ,

"Świat nie składa się z atomów, świat składa się z opowieści" - głosi anonimowa sentencja będąca mottem książki.
Zdanie to wiernie oddaje ideę i klimat powieści Mularczyka, który opisuje wcześniejsze losy słynnych bohaterów filmowej serii "Sami swoi".

Przyznam, że jestem wielką fanką filmowych perypetii Kargula i Pawlaka, a ich powiedzonka na stałe weszły do naszego rodzinnego języka. Dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po powieść, która wyjaśnia źródła konfliktu między bohaterami i przedstawia ich życie na Kresach. Poznajemy nie tylko najważniejszych bohaterów, ale również ich rodziców, którzy zapoczątkowali wielką kłótnię, nazywaną żartobliwie kolejną wojną światową.

Przy lekturze tej powieści uśmiałam się do łez. Humor jest bowiem rozbrajający, logika myślenia bohaterów powalająca i oparta na chłopskim uporze oraz słynnym przekonaniu, że "sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Śledząc rozwój sąsiedzkiej wojny, mamy też okazję poznać obyczajowość kresowej wsi, wady i zalety bohaterów, ich system wartości oraz osobliwie pojmowany przez Jaśka (filmowego Pawlaka) dekalog, który każe mu zawsze stawiać ziemię i konie przed własną babą i bronić swojego interesu, a w razie potrzeby iść na udry nawet z samym Panem Bogiem.
Rozbrajająco brzmią argumenty bohatera, który wyznaje zasadę, że będzie żył w zgodzie z każdym, kto ...myśli tak jak on. "Mnie słowo droższe pieniędzy" - to zdanie często powtarzane przez zatwardziałego kłótnika za stałe zapisało się również w scenariuszu filmowym.

Powieść Mularczyka to jednak nie tylko potężna dawka humoru. Jest w niej miejsce na dramatyczne wydarzenia obu wojen światowych, jest śmierć, zagłada pobliskiego getta, są bratobójcze walki i strach przed wygnaniem.
I to właśnie w takich chwilach skłóceni śmiertelnie sąsiedzi potrafią się zjednoczyć przeciw wspólnemu wrogowi. Razem ukrywają przed sowietami kościelne klejnoty, pomagają sobie, gdy trzeba chronić własny dobytek, dochowują tajemnicy na temat ukrywanych na stryszku Żydów ze wsi...
Gdy jednak mija największe zagrożenie, znów przystępują do prywatnej wojny, bo "najlepszy jest swój wróg, na własnej krwi wyhodowany".

Dużo też jest w tej opowieści ludowych i ponadczasowych mądrości, z których prawdziwością nie można się nie zgodzić. Niektóre z wypowiadanych przez Jaśka morałów mogą i dziś służyć za życiowy drogowskaz.

Książka ma ciekawą formę. Narratorami są: Jaśko, którego autor przedstawia jako autentyczną postać poznaną już po wojnie, i sam Mularczyk, który podczas opowieści o kresowych bohaterach wtrąca sporo ciekawostek na temat filmu. Ta różnorodność w połączeniu z brawurową akcją sprawiają, że czyta się tę powieść jednym tchem i z ogromną przyjemnością.

"Świat nie składa się z atomów, świat składa się z opowieści" - głosi anonimowa sentencja będąca mottem książki.
Zdanie to wiernie oddaje ideę i klimat powieści Mularczyka, który opisuje wcześniejsze losy słynnych bohaterów filmowej serii "Sami swoi".

Przyznam, że jestem wielką fanką filmowych perypetii Kargula i Pawlaka, a ich powiedzonka na stałe weszły do naszego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    240
  • Przeczytane
    151
  • Posiadam
    41
  • Ulubione
    11
  • Teraz czytam
    9
  • Chcę w prezencie
    4
  • Literatura polska
    4
  • Polska
    3
  • 2013
    3
  • 2012
    2

Cytaty

Więcej
Andrzej Mularczyk Każdy żyje jak umie Zobacz więcej
Andrzej Mularczyk Każdy żyje jak umie Zobacz więcej
Andrzej Mularczyk Każdy żyje jak umie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także