Czarna Kokarda

Okładka książki Czarna Kokarda Eliza Berło, Paweł Borudzki, Rafał Chojnacki, Robert Cichowlas, Michał Galczak, Tomasz Graczyk, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Radecki, Jagoda Skowrońska, Mateusz Spychała, Hubert Szychowiak
Okładka książki Czarna Kokarda
Eliza BerłoPaweł Borudzki Wydawnictwo: Grabarz Polski horror
horror
Grabarz Polski
2009-01-01
2009-01-01
opowiadania horror

Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...

Okładka książki Horror na Roztoczu. Koszmar spoza granicy snów Magdalena Godlewska, Inga Gumieniak, Łukasz Wiktor Izarowski, Ernest Kiełbasa, Renata Kiszczak, Gracjan Marlikowski, Karolina Skrzek, Kalina Śmigielska, Piotr Paweł Strugała, Marcin Wnuk, Marek Zychla
Horror na Rozt... Magdalena Godlewska...
Okładka książki Jazda Jakub Siwiec, Tomasz Siwiec
Jazda Jakub Siwiec, Tomas...
Okładka książki 17 szram Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Michał Gacek, Washington Irving, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Joseph Nassise, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Paweł Waśkiewicz, F. Paul Wilson, Robert Ziębiński, Aleksandra Zielińska
17 szram Ramsey Campbell, Mo...
Okładka książki Hardboiled. Antologia nowel Neo-Noir Kornel Mikołajczyk, Juliusz Wojciechowicz, Robert Ziębiński, Marek Zychla
Hardboiled. An... Kornel Mikołajczyk,...

Jest to dla mnie pozycja dość szczególna, i to nie ze względu na świetnych autorów a z powodów jej rzadkości.Wersja papierowa wyszła w określonym nakładzie a jej szukanie ponad 10 lat od premiery wiązało się z dość długimi poszukiwaniami.

Oczywiście w internecie jest dostępna za darmo w wersji pdf. Ale skoro wyszła w formie fizycznej to sami wiecie jak bardzo chciałem to mieć. 🤗

Powyższy zbiorek to 11 opowiadań. Mamy tu zarówno kilka znanych nazwisk związanych z Polską grozą jak i debiutantów. Przyznaje trochę się obawiałem poziomu, naczytałem się opini w internecie jako by był to zbiorek dość słaby. Na szczęscie jednak okazało się ze nie ma co się przejmować a gust jest jak pewna część ciała i którą przeciez każdy ma inną.

Historie tu zawarte bronią sie same. Mamy tu opowieści róznych treści i styli. Poznajemy tu historie: gdzie mózgi wykształconych ludzi są specjałami, opowiadania pełne filmów snuff, kanibalizmu, tortur, dzikiego seksu, fanatyzmu religijnego, zabijania Polskich polityków.. Poznamy tu także szczególy krecenia filmów grozy gdzie wszystko bedzie podejrzanie realne, zagramy w gre która może was zabić, zetkniemy się z cmentarzem po zmroku, z zemstą po latach, czy z takimi tematami jak zabijanie niewinnych ludzi podczas II wojny swiatowej czy chirurgia plastyczna.

Naprawde jest w czym wybierać.

Gdybym miał wybrać jedno najlepsze to byłaby to historia opowiedziana przez Mateusza Spychałe. Jego "powrót do przeszłosci" to opowiadanie które trzyma napięcie, ma nieco smutny wydzwiek zmarnowanego zycia i do tego jest takie tajemnicze.

Podsumowując, myśle ze warto było tego tego tyle szukać. Czarna kokarda to dobry zbiór który warto przeczytac i ewentualnie mieć w kolekcji. Jeśli chcecie sie z tym zapoznać a niechce się wam tyle tego szukać to zawsze możecie poszperać w google za wspomnianą darmową wersją cyfrową.

Do tej antologii podchodziłem dość sceptycznie, z uwagi na opinie i recenzje wskazujące, że to dość przeciętny zbiór. Te obawy okazały się niesłuszne, bo to bardzo dobrze napisane krótkie opowiastki z dreszczykiem. Mimo niedużej objętości (zaledwie 180 stron),mamy 11 opowiadań, tylko polskich autorów. Postaram się pokrótce przybliżyć z jakimi najlepszymi historiami mamy do czynienia.

* "Amator" Huberta Szychowiaka - pewien reżyser postanawia nakręcić pierwszy polski slasher, wzorowany na klasykach VHS rodem z USA, a miejscem akcji ma być mazurskie jezioro (temat na czasie, bo ostatnio dostaliśmy przecież "W lesie dziś nie zaśnie nikt"). Jak to bywa w tego typu historiach, sprawy nieco się pokomplikują, ale nie chcąc zanadto spojlerować, odsyłam do własnego zapoznania. Warto!

* "Czarna kokarda" Elizy Berło - tytułowe opowiadanie, to taki korpohorror, z elementami kanibalizmu. Brzmi ciekawie, prawda?

* "Gra" Tomasza Graczyka - kto oglądał horror "Stay Alive" będzie wiedział o czym jest ta opowiastka. W skrócie: nastolatki zaczynają grać w brutalną grę komputerową, która niestety nie jest tylko wirtualną rozgrywką, a stawka o którą zagrają, jest największa z możliwych...

* "Zmieniacz" Pawła Borudzkiego - historia chirurga plastycznego, specjalizującego się w przeszczepach twarzy. Pewnego dnia coś w nim pęka, co doprowadza do łańcucha nieprzewidzianych zdarzeń.

* "Krwavissimo" Roberta Cichowlasa - książki tego autora znam i bardzo cenię, ale o tym utworze dotąd nie słyszałem. Mamy tu snuff, gore, parę wyuzdanych kochanków i odwieczną rywalizację pomiędzy kobietą a mężczyzną. Dodam, że w tym wypadku wynik nie jest z góry przesądzony.

Z pozostałych sześciu historii - dwie, może trzy niezbyt przypadły mi do gustu, ale nie zdradzę jakie,bo nie chce byście miał uprzedzenia.
"Czarna kokarda" została wydana niemal równo 11 lat temu w limitowanym, zapewne niewielkim nakładzie (niestety nie wiem dokładnie jakim). W moim posiadaniu jest 63 egzemplarz. Obecnie to dość spory rarytas w wersji papierowej (sam zapłaciłem za niego jakoś czas temu całkiem spore pieniądze),ale w internecie można znaleźć tą antologię za darmo w wersji PDF, więc gorąco zachęcam do pobrania jej i przeczytania. Świetna rozrywka na 1-2 wieczory.

Czy trudna w ocenie? Raczej nie. Miałem okazje czytać inne zbiory opowiadań początkujących pisarzy i wypadały o niebo lepiej niż ten. Mimo, że lubię różnego rodzaju skrajności to kilka opowiadań z tego zbioru po prostu mnie obrzydziło. Może nie jakoś tak, że nie dałoby się jeść przy tym, ale raczej tak, że nie miałem ochoty brnąć w to dalej bo mój mózg był totalnie niezadowolony rzucając co chwila luźne spostrzeżenia typu: "ej to jest niesmaczne a dalej będzie gorzej", "ej ktoś kto to pisał chyba nie osiągnął zamierzonego celu", "ej przestań, nie wstyd Ci?". Ktoś może powiedzieć: "O! Wspaniale, autor daje do myślenia, poruszył tematy, które wzbudzają kontrowersje". A ja powiem po prostu, że to było niesmaczne a nie kontrowersyjne i gdybym wiedział to co wiem teraz po przeczytaniu nie chwyciłbym za ten zbiór. Niektórych opowiadań nawet nie trzeba było czytać po przeczytaniu wstępu do zbioru gdzie krótkie recenzje i wprowadzenia lepiej wyjaśniały o co w ogóle chodzi niż samo opowiadanie. To jak z filmami gdzie po obejrzeniu zwiastuna wiemy wszystko co najlepsze z filmu a na samym filmie już nawet sceny ze zwiastuna nie radują.

Raczej nudnawy zbiór opowiadań. Właściwie nic ciekawego nie można o tej książce powiedzieć. Rozczarowanie.

Nie oceniam tej książeczki, to przecież amatorska twórczość. Styl opowiadań nawet niezły, ale pomysły kiepskie, niektóre zupełnie bez sensu.

www.ujrzecslowa.pl

Antologia jest bardzo trudna w ocenie, ponieważ z jednej strony chciałabym ocenić poszczególne opowiadania, lecz wyszłaby z tego bardzo długa recenzja. A w tym przypadku, gdy opowiadanie znajduje się na kilku stronach, to niezwykle ciężko z krótkiej prozy, wyciągać jakieś konkretne smaczki. Każdy z tych tekstów jest osobnym dziełem, pisanym przez kogoś innego, można tutaj dostrzec inny styl, kompletnie inną wyobraźnię, lecz łączy je jedno: makabra, horror czy frenezja.

Często zdarza się, że nie są one równe. Dla jednego opowiadanie trzecie będzie najlepsze, a inny odnajdzie się w ostatnim tytule. A dla mnie, każde opowiadanie było świetną historią, które przeczytałabym w szerszym spektrum. Krótka proza ma to do siebie, że już od pierwszych słów musi zaciekawić czytelnika. Ze wszystkich jedenastu opowiadań, mi nie spodobało się jedno, według mnie było za mało w nim magnesu, który bez reszty by mnie przyciągnął.

Nie potrafię również zrozumieć, dlaczego wygranym, jak i tytułowym tekstem jest czarna kokarda. Sądzę, że nie było to najlepsze opowiadanie znajdujące się w tej antologii. Chociaż było niesamowicie abstrakcyjne i z niesłychanym przekazem, że niezależnie od tego czy to rzeczywistość, czy raczej fikcja, to i tak nie chcielibyśmy być w skórze głównej bohaterki, numeru 325.00

Istna makabra wyziewa z tej antologii, oblepiając jego macki wokół waszych mózgów. Znajdziemy tutaj ludzi chorych psychicznie, osoby, które mają w sobie cząstkę Hanibala Lecktera, parę tekstów inspirowanych innymi tytułami filmów, czy tekstów gdzieś zasłyszanych. Ale nie martwcie się, każdy z autorów prześciga się by wywołać w was cząstkę strachu, a w większości przypadków obrzydzenia. Ja uwielbiam, gdy flaki plączą mi się pod nogami, zapach krwi unosi się w powietrzu, czy przez krótką chwilę dostrzegam, jacy ludzie mogą być porąbani. Bo naprawdę sądzę, że tacy ludzie na świecie istnieją, tylko miejmy nadzieje, że nigdy nie staniemy im na drodze.

Jeżeli mogłabym wybrać tylko trzy opowiadania, które zaskarbiły moją rządzę krwi, to zdecydowanie wybrałabym: Amator, Ona i On. Historia miłosna, Gra. Takie historie mogłabym czytać bez końca, bo jest w nich odpowiednio zarysowana fabuła, no i co z tego, że wiem, co się dalej wydarzy. Chodzi o całą konstrukcję ich zdań, kreacja postaci, wszystko w tych historiach ma swój określony cel – a celem jest przerażenie czytelnika. Chociaż w moim przypadku przestraszenie i zdziwienie mnie graniczy z cudem, to jednak ta antologia zasłużyła sobie na ocenę bardzo dobrą.

Jeżeli macie w sobie odrobinę zimnej krwi, nie brzydzą was makabryczne sceny, mówiące o tym, jakie wnętrzności są pyszne, to sądzę, że będziecie zadowoleni. Tym bardziej, że jest to krótka lektura, która pochłonie was na dwie – trzy godziny.

www.ujrzecslowa.pl

bez szału

bez szału

Czy warto? Oto jest pytanie... moim zdaniem tylko jak nie macie czego czytać - bo krótkie to, miałkie w większości (szczególnie tytułowe opowiadanie mnie wnerwiło - nie buduje się suspensu i wyjaśnia początkowe zawiłości, by potem powiedzieć "kończę, bo tak") ale są też i lepsze kawałki jak na amatorski poziom.

Ogólnie takie meh.

Ogólnie takie meh.

Ciekawy zbiór opowiadań z gatunku horroru. Zawiera teksty głównie amatorów, dlatego uważam, że należy do jego recenzowania podchodzić w sposób bardziej wyrozumiały. Opowiadania czysta się lekko i przyjemnie. Trochę dziwi dobór opowiadania tytułowego. W mojej ocenie w zbiorze można znaleźć kilka lepszych tekstów. Polecam jako ciekawostkę czytelnikom lubiącym literaturę grozy. Może bardzo się nie przestraszą, ale na pewno miło spędzą czas poświęcony na lekturę.

Ebook.Niektóre jak dobry gore.

Ebook.Niektóre jak dobry gore.

• Horror
  • Fantasy, horror i inne cuda wianki
  • 2009
  • ⊙⊙ Horror