Za pięć rewolta

978-83-62795-10-9
horror
horror
MrsPaulina

Dwóch mężczyzn z przeciwnych krańców kapitalistycznego łańcucha pokarmowego: Sławek przebrany za hamburgera reklamuje sieć fast food, Tomek z kolei jest bogatym copywriterem faktów – wymyśla i symuluje wydarzenia dla portalu Szczersza Prawda. Sławek, szukając ucieczki od ponurej codzienności, trafia na spotkanie sekty, której członkowie przekonują go, że rzeczywistość jest więzieniem, a...

Sławek, szukając ucieczki od ponurej codzienności, trafia na spotkanie sekty, której członkowie przekonują go, że rzeczywistość jest więzieniem, a ludzkie ciała to cele z kości i mięsa.
Tomek dowiaduje się, że w jego mieście ktoś popełnił autentyczną zbrodnię, pierwszą od lat. Czy jednak w świecie, gdzie wszystko zostało zasymulowane, coś takiego mogło się naprawdę zdarzyć?

źródło opisu: Opis z okładki książki

źródło okładki: http://dawidkain.blogspot.com/2011/10/za-piec-rewo...»

Rogi | 2017-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2017

"Za pięć rewolta" to zdecydowanie jedna z tych książek, w których recenzenci lubią upatrywać się "rozważań nad kondycją współczesnego człowieka" czy "groteskowego spojrzenia na otaczający nas świat". Dorzućcie do tego jeszcze zachwyt nad "odważnymi rozwiązaniami językowymi" i będziecie mieli gotową opinię. Osobiście widzę tutaj raczej - zamiast rozważań - grubo ciosaną dystopię, a rzekomo sprytny język wydaje mi się cierpieć na ciężką odmianę przypadłości patrzcie-jakie-fajoskie-grepsy-wymyśliłem. Tylko groteski z pewnością tu nie brak. Pomijając jednak językowe wygibasy i kontrowersyjne walory artystyczne, tę krótką powieść czytało mi się rekordowo szybko i bezboleśnie. Jeśli roznosi Was chęć obadania nietragicznej polskiej podróby Palahniuka, mogę potwierdzić, że Kain ma potencjał.

khern | 2015-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, EBOOK
Przeczytana: czerwiec 2015

Książka intrygująca. Pokazuje, mocno przerysowując, gdzie zmierza nasza cywilizacja.
Napisana jest inaczej niż inne. Świat opisany jest z dwóch perspektyw Tomka - dobrze ustawionego "dziennikarza" serwisu "Szczersza Prawda" oraz Sławka - człowieka, który niżej upaść nie mógł i jest teraz hamburgerem.

Polecam dla opisu świata XXI wieku - mroczniejszej wersji naszego - do którego jest nam z każdym dniem coraz bliżej.

Katarzyna Fikcyjna | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Już po raz drugi sięgnęłam po książkę tego autora. I po raz drugi nie spodobała mi się. Może sama fabuła byłaby wciągająca, gdyby nie specyficzny sposób prowadzenia narracji.
Już wiem, że trzeci raz po tego autora nie sięgnę.

Maciek | 2019-05-23
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2019

Dziwna,niedorzecznie wciągająca, momentami szokująca i niezwykle popieprzona-czyli dokładnie ten typ litaratury który lubie sobie czasami przeczytać na wolny wieczór.

Gosia | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Poza opisem świata, w którym dzieje się akcja... niewiele mnie tutaj przeraziło.

toska1982 | 2013-02-09
Przeczytana: 05 września 2012

„Za pięć rewolta” to moje kolejne spotkanie z twórczością pana Dawida Kaina, a właściwie Marcina Kiszela. Po metafizycznym horrorze - „Punkt wyjścia”, postanowiłam zapoznać się z dość mało znanym gatunkiem, jakim jest bizarro-fiction, bo on jako jedyny pasuje mi do tego, co znalazłam tym razem w książce Pana Dawida. Ale po kolei.

Było ich dwóch – Sławek i Tomek, jeden biedny, bez szans na lepsze życie, drugi nieprzyzwoicie bogaty z dużą smykałką do tematów. Niby nic nie mogło ich łączyć, a jednak dość przewrotny los uzależnia życie jednego od drugiego.

Sławek zawsze marzył o lepszym życiu, był pełen ideałów, jednak z czasem brak perspektyw i ciągłe porażki, bardzo szybko sprowadziły go na ziemię. Był „hamburgerem”, a to i tak lepsze od zajęcia jego Alicji, to zdecydowanie lepsze od bycia cum doll. Szukając drogi ucieczki trafia on na spotkanie sekty, której członkowie przekonują go, że „rzeczywistość jest więzieniem, a ludzkie ciała to cele z kości i mięsa”. Teraz musi on uwolnić...

Kiper602 | 2014-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2014

Ta niedługa, bo licząca nieco ponad sto sześćdziesiąt stron, historia dzieje się w świecie na pozór podobnym do naszego. Różni się on jednak tym, że jest dużo bardziej ponury. Występuję dwie klasy społeczne, ludzie bardzo bogaci i bardzo biedni. Świat jest mroczny i, niestety, nieco przerysowany. Wydarzenia, które są w nim codziennością są mało prawdopodobne i nierealistyczne. Mimo, że taki zabieg pomógł zbudować brudny i przejmujący klimat, to jednak lekkie stonowanie wyszłoby mu na dobre.
Świat ten poznajemy oczami dwóch bohaterów. Sławka, który, razem ze swoją dziewczyną Alicją, ledwo wiążą koniec z końcem i zajmują się poniżającymi pracami (a podobno żadna praca nie hańbi) i Tomka, który wymyśla wiadomości dla gazety, pławi się w luksusach i uwielbieniu kobiet. Wszystko się zmienia, kiedy Sławek spotka grupę osób podobnych do siebie. Obie narracje są bardzo różne od siebie. Sławek często monologuje pesymistycznie, za to Tomek nie przejmuje się niczym, w tym również ortografią,...

jacek | 2018-06-19
PanTera | 2017-02-04