17 szram

Okładka książki 17 szram Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Michał Gacek, Washington Irving, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Joseph Nassise, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Paweł Waśkiewicz, F. Paul Wilson, Robert Ziębiński, Aleksandra Zielińska
Okładka książki 17 szram
Ramsey CampbellMort Castle Wydawnictwo: Replika horror
horror
17 szram
Replika
2013-10-15
2013-10-15
Opracowanie zbiorowe
zbiór opowiadań groza groteska bizarro

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Okładka książki Miasteczko Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Miasteczko Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki Dziedzictwo Manitou Robert Cichowlas, Krzysztof T. Dąbrowski, Dawid Kain, Rob Kayman, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Piotr Mirski, Jacek Piekiełko, Piotr Pocztarek, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Michał Stonawski, Paweł Waśkiewicz, Aleksandra Zielińska
Dziedzictwo Ma... Robert Cichowlas, K...
Okładka książki 13 ran Robert Cichowlas, Stefan Darda, Rick Hautala, Magdalena Kałużyńska, Rob Kayman, Jack Ketchum, Anna Klejzerowicz, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Jonathan Maberry, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska
13 ran Robert Cichowlas, S...

"Będzie dziwnie i groteskowo. Mrocznie i klimatycznie. Sennie i chłodno. A przede wszystkim – strasznie."

Niestety, po raz kolejny opis, w moim odczuciu, ma się nijak do treści. Przeczytałam uważnie wszystkie siedemnaście opowiadań i powiem, że słabiutko panowie, a nawet bardzo słabiutko. Ani jedno opowiadanie mnie nie przeraziło, a nawet nie przestraszyło nawet trochę. Jednak jak zawsze, choć tym razem z wielkim trudem, wybrałam moje podium, a więc już bez zbytniego przedłużania:

01. Opowiadanie "Rozpruwacz" - F.Paula Wilsona
-------------------------------------------------

Nie przestraszyło mnie, za to zaskoczyło. Takiego finału się absolutnie nie spodziewałam. A zakończenie mnie nawet lekko rozbawiło.

02. Opowiadanie "Karolina" - Roberta Ziębińskiego
---------------------------------------------------

To opowiadanie nie było jakieś odkrywcze, skojarzyło mi się z pewną mgłą mistrza Kinga, ale spowodowało moją lekką zadumę nad tu i teraz.

03. Opowiadanie "Ciało/Krew" - Dawida Kaina
--------------------------------------------

Nad tym opowiadaniem też się trochę zadumałam, jednak nie nad tu i teraz, a bardziej, nad co by było gdyby rzeczywiście udało się TO zrobić, to o czym opowiada autor i jakie by to miało skutki dla nas wszystkich.

Ebook,opowiadania o Bartoszu i Ouja najlepsze.

Ebook,opowiadania o Bartoszu i Ouja najlepsze.

Dosc ciekawy zbiór opowiadań. Niektóre byly lepsze, inne słabsze. Jednak trafiłam na pare świetnych. Z czego z jednym mialam wrażenie, ze jest nie skonczone. Jednak całość oceniam pozytywne . Na pewno warto przeczytać. Książka dla miłośników gatunku.

1. KOMPLEKS KASANDRY - 6/10
2. ROZPRUWACZ - 7/10
3. A CZERWIEC BYŁ PIĘKNY TEGO ROKU - 6/10
4. Z PERSPEKTYWY CZASU - 5/10 - niestety nie do końca zrozumiałem końcówkę.
5. KAROLINA - 5/10
6. SKORODOWANY - 4/10
7. CZERWONY ŚWIAT - 9/10 - kolejne przeczytane przeze mnie bizzaro Mellicka i kolejna petarda :)
8. BIEL ŁABĘDZIA, BIEL ŁABĘDZIA - 4/10
9. W OBRONIE ROGERA HERRINGSA - 3/10
10. EMPATRON - 8/10 - brutalny, ciekawy, wciąga.
11. CIAŁO/KREW - 7/10
12. PORADA - 6/10 - ducha moze zobaczyć tylko ten kto przyczynił się do śmierci dziecka. A psychologa odwiedza dużo duchów dzieci. Krótki, ale mocny.
13. 18+ - 8/10 - wciągnęło mocno. Dużo filmów porno, snuff i morderstw. Pokazane jak filmiki ryją banie.
14. PRZEJŚCIA - 6/10
15. SYRENI ŚPIEW - 7/10 - Nawiązanie do tekstu Lovecrafta. Czy fale rzeczywiście były prawdziwe czy on to wszystko zmyślił na podstawie książki? Dobrze się czytało, Lovecraft w każdej postaci jest dobry ;)
16. OUIJA - 5/10 - Proste jak budowa cepa. Nic nowego.
17. LEGENDA O SLEEPY HOLLOW - 8/10 - dobre, starsze opowiadanie, bez dialogów, mroczne.

Niestety strasznie nierówna kolejna część cyklu. Tylko 4 bardzo dobre opowiadania nie ratują zbioru. Mimo wszystko myślę, że warto, każdy znajdzie coś dla siebie.

1. KOMPLEKS KASANDRY - 6/10
2. ROZPRUWACZ - 7/10
3. A CZERWIEC BYŁ PIĘKNY TEGO ROKU - 6/10
4. Z PERSPEKTYWY CZASU - 5/10 - niestety nie do końca zrozumiałem końcówkę.
5. KAROLINA - 5/10
6. SKORODOWANY - 4/10
8. BIEL ŁABĘDZIA, BIEL ŁABĘDZIA - 4/10
9. W OBRONIE ROGERA...

Tak, jak większość osób napisała - książka bardzo "nierówna".
Jedyne opowiadanie, które naprawdę jest tutaj godne uwagi, to "Rozpruwacz" - ma zaskakujący koniec. Nie mam pojęcia, dlaczego pojawiło się tu opowiadanie Mastertona, które nie jest ani horrorem, ani thrillerem, tylko erotykiem napisanym w taki sposób, że miałam ciary żenady.

Tak, jak większość osób napisała - książka bardzo "nierówna".

Jak to antologie - nierówno.

Jak to antologie - nierówno.

Jak zwykle przy tego typu zbiorach, część opowiadań naprawdę warto polecić ze względu na fabułę czy klimat jednak pozostałe nie robią za dużego wrażenia i mogłyby zostać pominięte. Stad trudno wystawić jedną oceną dla całej antologii. Zdecydowanie podobał mi się "Rozpruwacz" z bardzo pokręconym zakończeniem, duże wrażenie robi także "18+" czy też "Syreni śpiew". Przyznać trzeba, że opowiadania dobrane zostały ciekawie, ponieważ każde reprezentuje inną gałąź horroru czy thrillera. Przez to można poznać różne podgatunki grozy. A że poziom jest nierówny zależy już od autorów lub indywidualnych preferencji czytelników.

Całkiem ciekawy zbiór opowiadań, w którym na uznanie zasługuje ciekawa historia o wilkołaku, planszy ouija no i nie zapomnijmy opowiadania którego nawet tytuł zapamiętałem pomimo dużego rozdarcia w czasie samego czytania książki "Empatron".

Po przeczytaniu, a raczej zmęczeniu tej antologii mogę tylko rzec: młodzi górą. Na uwagę zasługują w niej trzy opowiadania: "Kompleks Kasandry" Aleksandry Zielińskiej, która po raz kolejny daje się poznać jako autorka z ogromną wiedzą życiową i bardzo dobrym warsztatem pisarskim, "18+" Pawła Waśkiewicza - utwór dość oryginalny, z błyskotliwym zakończeniem oraz "W obronie Rogera Herringsa" Grahama Mastertona, króciutkie opowiadanie stworzone przez niego w wieku 17 lat - w ogóle niestraszne, ale mające niesamowitą energię i napisane z humorem i przez to dobrze się czytające.

Można jeszcze rzucić okiem na "Rozpruwacza" F. Paula Wilsona, "Syreni śpiew" Josepha Nassise'a, „Empatrona” Jacka Rostockiego oraz na "Legendę o Sleepy Hollow" Washingtona Irvinga, jeśli ktoś lubi klasykę.

Resztę opowiadań można sobie odpuścić.

Kupiłam ten zbiór opowiadań ze względu na "Legendę o Sleepy Hollow", która okazała się moim największym rozczarowaniem- wielostronicowe opisy jedzenia, przyrody oraz postaci, akcja żenująco krótka i nie wpisująca się w ideę horroru (ogromny szacunek dla twórców filmu, którzy dodali do pomysłu jakąś fabułę).
Żadne opowiadanie ze zbioru nie zrobiło tego co zrobić powinno, mianowicie mnie nie przestraszyło. Nawet mistrz grozy, ukochany przeze mnie Graham Masterton tutaj nie przedstawia nic z tego co będzie potrafił zrobić później (gdyż opublikowane jest tu opowiadanie, które popełnił w wieku lat nastu). Są opowiadania interesujące: "Rozpruwacz", "Czerwony świat","Biel Łabędzia, biel łabędzia", ale nawet one nie straszą. Nie przyprawiają o najlżejszy nawet niepokój, można spokojnie zamknąć książkę i iść spać.
Rzuciła mi się w oczy nierówność stylistyczna pomiędzy polskimi a zagranicznymi autorami. Polaków czytało się po prostu źle, ich bohaterowie byli "przedobrzeni", zmanierowani i nonszalanccy, lepsi od wszystkiego i wszystkich.
Rozumiem, dlaczego udało mi się kupić tę książkę za bezcen na allegro.

Żadne opowiadanie ze zbioru nie zrobiło tego co zrobić powinno,...

• Horror
  • Antologie