17 szram
Bożena

Książka utrzymana w konwencji popularnych zbiorów opowiadań: 11 cięć, 13 ran i 15 blizn. Siedemnastu autorów polskich i zagranicznych, specjalizujących się w tworzeniu opowieści z dreszczykiem, po raz kolejny zaskoczy Was i przerazi. Będzie dziwnie i groteskowo. Mrocznie i klimatycznie. Sennie i chłodno. A przede wszystkim – strasznie. Prezentujemy jedno z najstarszych opowiadań Grahama...

Prezentujemy jedno z najstarszych opowiadań Grahama Mastertona, jeden z najdziwniejszych tekstów prekursora bizarro, Carltona Mellicka III, najpopularniejszą, sfilmowaną przez Tima Burtona nowelkę Washingtona Irvinga, najnowszy kawałek Roberta Cichowlasa i niesamowity tekst mistrza krótkiej formy, Morta Castle'a.

A to jeszcze nie wszystko, więc... czytajcie i bójcie się!

źródło opisu: http://www.replika.eu

źródło okładki: http://www.replika.eu

Sharon | 2015-03-13

Według mnie najlepszy zbiór opowiadań z czterech wydanych przez Replikę. Zdecydowanie ciekawsza antologia od np. ,,15 blizn'' czy ,,11 cięć".

Koala | 2015-03-10

Przeciętny zbiór. Nie jestem fanką opowiadań, chociaż czasem lubię poczytać krótkie formy.

WisemantheWise | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Jak zwykle przy tego typu zbiorach, część opowiadań naprawdę warto polecić ze względu na fabułę czy klimat jednak pozostałe nie robią za dużego wrażenia i mogłyby zostać pominięte. Stad trudno wystawić jedną oceną dla całej antologii. Zdecydowanie podobał mi się "Rozpruwacz" z bardzo pokręconym zakończeniem, duże wrażenie robi także "18+" czy też "Syreni śpiew". Przyznać trzeba, że opowiadania dobrane zostały ciekawie, ponieważ każde reprezentuje inną gałąź horroru czy thrillera. Przez to można poznać różne podgatunki grozy. A że poziom jest nierówny zależy już od autorów lub indywidualnych preferencji czytelników.

Zuela | 2015-05-15

Siedemnaście mistrzowskich opowiadań z gatunku horroru.Dla miłośników gatunku,lubiących się bać

Natula | 2013-11-20
Przeczytana: 11 listopada 2013

Bardzo lubię opowiadania, trochę zabrzmi to przekornie, ale po prostu nie muszę zbyt długo czekać na rozwiązanie zagadki - oczywiście to tylko mały żarcik. Opowiadania horroru mają coś w sobie, ta krótka forma zazwyczaj zawiera maksimum treści i... w to mi graj. Skondensowany wygląd wszelkich oblicz strachu daje mi dużo radości, o ile temat, jak i wykonanie jest, powiedzmy, prawie mistrzowskie. Jeśli chodzi o „17 szram” to jak większość antologii arcydziełem nie jest. Główną bolączką tego typu zbiorów jest nie zawsze idealne ułożenie opowiadań, ale, ale, taki zarzut to żaden zarzut, ponieważ ile ludzi, tyle upodobań w zakresie konstrukcji antologii. Dlatego ustalmy, że wcale o tym nie wspomniałam.

Zazwyczaj antologie czytałam jak leci, czyli na jednym posiedzeniu przerabiałam je od A do Z. Błąd, błąd. Taka ilość mocnej treści może zmęczyć, zniechęcić i totalnie obrzydzić opowiadania, dlatego po raz pierwszy teksty dawkowałam sobie bardzo rozsądnie, dosłownie dwa dziennie. Było to...

Kamila Kozaczyk | 2016-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Bardzo słaby zbiór 17 opowiadań, nawet znane nazwiska nie uratowały tej pozycji. Opowiadania nudne, mdłe, bez krzty dreszczyku, ani mroczne ani klimatyczne, po prostu dno. Z pośród wszystkich opowiadań tylko kilka mi się podobało: "Ropruwacz" F.Paula Wilsona, "Empatron" Jacka Rostockiego, "18+" Pawła Waśkiewicza oraz "Ouija" Roberta Cichowlasa. Jak widać, polscy autorzy górują!!! Ale jest też jedno opowiadanie, które muszę wyróżnić ze względu na jego beznadziejność - "Kompleks Kasandry" Aleksandry Zielińskiej, totalna katastrofa, nie rozumiem po co zamieszczać takie historyjki.
Generalnie oceniam zbiór na 4/10.

Gremlin | 2015-08-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Zbiory opowiadań mają to do siebie, że bardzo trudno jest sprawiedliwie je ocenić. W każdym z nich znajdziemy historie zarówno beznadziejne, jak i te wybijające się na tle pozostałych. Postanowiłam dlatego każde z nich po przeczytaniu oceniać w skali od 1 do 10, a później wyciągnąć średnią. Wyszła mocna 4, z którą się absolutnie zgadzam.
W książce znajdziemy momenty intrygujące, jak i te, w których jedyne na co będziemy mieć ochotę to wyrzucić, podrzeć lub pozbyć się jej jak najszybciej np. oddając nielubianej ciotce w prezencie świątecznym (bo po co taki chłam ma zalegać nam na półce?). Nie mogłabym pominąć również wrażenia, iż autorzy nie rozumieją określenia "horror". Jedynie w trzech dziełach dostrzegłam jakiekolwiek próby stworzenia odpowiedniego klimatu dla tego gatunku. Resztę mogłabym nazwać obyczajówką, przygodówką, science-fiction, dramatem..., wszystkim, ale nie horrorem. Twórcy nadrabiają jednakże humorem i odpowiednio wykreowanymi bohaterami (bądź próbami ich...

ZadokAllen | 2015-07-25

Ten zbiór zdecydowanie słabszy o wcześniejszych części czy to 15 Blizn czy 13 Ran. Sporo opowiadań słabych, przeciętnych albo po prostu nijakich. Jednak jest parę opowieści całkiem fajnych. Na plus zdecydowanie "Rozpruwacz" F. Paul Wilsona,"18+" Pawła Waśkiewicza, "Ciało/Krew" Dawida Kaina oraz jak dla mnie najlepsze "Legenda o Sleepy Hollow" Washington Irvinga. Ogólnie zbiór się broni ale bez fajerwerków.

JastrunD | 2013-11-07

Muszę przyznać, że to chyba najlepszy zbiór opowiadań grozy ze wszystkich dotychczasowych wydanych przez Replikę. Zarówno teksty zagraniczne jak i polskie super. Miałem kupę przyjemności z lektury. Na pewno polecam!

Ostatnio zastanawiałam się nad tym, dlaczego ludzie lubią oglądać horrory. Dla uczucia dreszczyku podczas oglądania czy późniejszych „halucynacji” i wymyślanie nieprawdziwego? Sama lubię ten gatunek, jednak nigdy w samotności nie oglądam filmów z tej półki. Musi być ktoś przy mnie, bo inaczej strasznie się boję. Czasami te horrory nie są tyle straszne, co obrzydliwe. Bryzgająca zewsząd krew czy wystające, połamane kości – mnie to nie straszy, ale jednak zamykam oczy.
Nigdy też nie czytałam prawdziwej z kartek i liter powieści grozy, takiej która wzbudziłaby we mnie inne emocje niż znużenie czy po prostu … nic.

Podziwiam wszystkich autorów, którzy z wielkim zaangażowaniem i dokładnością opisują, co ich bohaterzy robią innym. Jak dokładnie wyglądają narządy wewnętrzne ludzi. To wspaniałe, ciekawe i jednocześnie chore. Chore w pozytywnym znaczeniu tego słowa, jednak nie przekonują mnie takie zbyt dokładne opisy.

17 szram to zbiór opowiadań siedemnastu polskich i zagranicznych...