Czekając na Kolumba

Wydawnictwo: Prozami
Waiting for Columbus
978-83-928657-9-7
Dorota_1988

Do szpitala psychiatrycznego w Sewilli trafia znaleziony w Cieśninie Gibraltarskiej mężczyzna. Twierdzi, że jest legendarnym nawigatorem – Krzysztofem Kolumbem. Gdy rozpoczyna swoją, zakotwiczoną w końcówce piętnastego wieku, historię, oczarowuje nią i lekarza prowadzącego, i przydzieloną do opieki pielęgniarkę. Ta pełna pasji i namiętności opowieść sprawia, iż siostra Consuela powoli zatraca granicę zawodowych relacji dzielącą ją z pacjentem. Z każdym dniem coraz bardziej zafascynowana Kolumbem pragnie odkryć jego tajemnicę. Kim jest ten człowiek? Skąd pochodzi? Dlaczego nikt go nie odwiedza? Czy urojenia są wynikiem jakiejś traumy którą przeszedł, czy może kryje się za nimi coś innego?
Consuela nie wie, iż tropem jej pacjenta podąża agent Interpolu, Emile Germain. Emile ma swoje podejrzenia co do tożsamości poszukiwanego. Czy jednak sprawdzą się one? Czy Kolumb i poszukiwany przez Interpol mężczyzna to ta sama osoba?
„Czekając na Kolumba” to przejmująca, pięknie napisana historia, w której szaleństwo miesza się z rzeczywistością. Książka, która po odłożeniu, długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

kasandra_85 | 2011-04-25
Przeczytana: kwiecień 2011

Piotr | 2012-01-25
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Nie mogło być inaczej. Na kolejne powieści tej autorki czekam z dużym zniecierpliwieniem, a kiedy czytam jej książki nie interesuje mnie że mam coś do zrobienia, nie widzę jak pada śnieg i że w pokoju trzeba podkręcić temperaturę. Ja po prostu chłonę każda stronę. każde słowo jest dla mnie ważne, gdyż nie ma w jej historiach żadnego zbędnego słowa. "Tam gdzie ty" to książka o ludzkich wyborach, które często są niezmiernie trudne. W tym wypadku poznajemy Maxa i Zoe - małżeństwo, które się rozpada po stracie dziecka przez kobietę. Max odnajduje ukojenie w kościele, a Zoe odkrywa że jest lesbijką. Wchodzi w formalny związek z kobietą. Małżeństwo jest potępiane przez społeczność, ale kobiety postanawiają być razem na dobre i na złe. Do pełni szczęścia potrzebuje jednego - własnego dziecka. Zoe przypomina sobie, że przecież ciągle są trzy zamrożone zarodki. Rozpoczyna się batalia sądowa o prawo do spełnienia marzeń. po drugiej strony Batalii stoi Max wraz z bratem i jego zona. To...

Izoldka | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Książkę tę kupiłam w zeszłym roku uczestnicząc w Warszawskich Targach Książki. Sprzedająca pani bardzo zachwalała tę pozycję, twierdząc jednocześnie, że zakończenie wzruszyło ją aż do łez. Zachęcona jej rekomendacjami oraz wizerunkiem przystojnego mężczyzny na okładce (który, jak się okazało, nie przypomina z wyglądu głównego bohatera) postanowiłam ją przeczytać. Zawiodłam się bardzo. A wynudziłam jeszcze bardziej. Nie wzruszyłam nawet na moment. Nie uroniłam ani jednej łzy. Przyznam, że pomysł na fabułę był oryginalny, ale coś mi nie grało, coś nie pasowało w relacji Consueli i Kolumba. Te postaci po prostu do siebie nie pasują. A ich "miłość" to nieporozumienie. Ale może tak miało być, taki był zamiar autora?

magda | 2012-08-25
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Meandry ludzkiego umysłu, urojenia i życie w wyimaginowanym świecie zawsze mnie fascynowały. Co prawda opis wydawcy Czekając na Kolumba prawie natychmiast obudził skojarzenia z kultowym już K-Paxem lub rewelacyjną rolą Johnny'ego Deppa w filmie Don Juan DeMarco, jednak nie zraziło mnie to zbytnio. Coś mi mówiło, że pewnego dnia muszę poznać bliżej Kolumba.

Do szpitala psychiatrycznego trafia wyłowiony z morza człowiek z poważnymi zaburzeniami osobowości. Lekarze i opiekująca się nim pielęgniarka będą starali się odkryć, co spowodowało ucieczkę tego człowieka w wyimaginowany świat. Jednocześnie pewien paryski policjant podąża śladem nieznanego mężczyzny, który potencjalnie może być niebezpieczny. Tajemniczy pacjent o nieodpartym uroku, samotna pielęgniarka w kwiecie wieku oraz funkcjonariusz Interpolu walczący z demonami przeszłości - wszystkie te osoby szukają prawdy o Kolumbie, każde z nich z innego powodu i dla każdego z nich ta prawda może okazać się inna.

"-...

NataliaKatarzyna | 2011-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Skłamałabym gdybym stwierdziła, że ta książka jest zupełnie zła lecz nie jest to również książka, która sprawiła, że czytałam ją z zapartym tchem. Jest to dobra powieść, a dlaczego to już piszę.
Postać Kolumba niesamowicie się spodobała i nie mogłam się doczekać kolejnych opowieści tego bohatera. Jest w nim coś takiego co sprawiało, że zastanawiałam się kim tak na prawdę jest i co sprawiło, że mężczyzna żyjący we współczesnym świecie przeniósł się wstecz o 500 lat. Muszę powiedzieć, że nie mogłam doczekać się momentu, w którym zagadka Kolumba zostanie rozwikłana.
Poza tym motyw szachowy.
W literaturze, z którą miałam styczność zdarzały się skromne wzmianki lub odniesienia szachowe, jednak Czekając na Kolumba jest szachami po prostu przepełnione. Uśmiechałam się sama do siebie, bo od jakiegoś czasu szachy są obecne w jakiś sposób również w moim życiu. Pomyślałam sobie, że to dobrze, że ktoś wplata do swojej powieści taki wątek, bo w Polsce szachownica i kilka bierek wciąż są...

Przeczytana: 10 września 2011

Kim jesteś Kolumbie?

„Czekając na Kolumba” Thomas Trofimuk
wyd. Prozami
rok: 2011
str. 335
Ocena: 4/6

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, czym dokładnie jest choroba psychiczna? Czym się odznacza? Po przekroczeniu jakiej granicy można stwierdzić, że to już, że jest się chorym i trzeba zacząć się leczyć? Co wywołuje takie zaburzenia? Dlaczego jednym przytrafia się zachorować, a innym nie? Przyznam szczerze, że mnie takie myśli nawiedziły dopiero przy okazji sięgania po książkę Thomasa Trofimuka. Czy gdybym jej nie przeczytała, nigdy nie zaczęłabym się nad tym zastanawiać? Raczej nie. Coraz więcej powieści porusza tego typu tematykę, więc pewnie, wcześniej czy później, naszłyby mnie tego typu rozważania. Ogarnęły mnie jednak teraz i dlatego o tym wspominam.

Definicyjnie, choroba psychiczna zwana inaczej psychozą, to głębokie zaburzenie kontaktu chorego z otoczeniem, które manifestuje się urojeniami, omamami, zaburzeniami świadomości, masywnymi zaburzeniami emocji i nastroju...

Acia | 2015-11-09
makomt | 2013-04-25