Na zarośniętych ścieżkach

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła wszystkie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW
På gjengrodde stier

„Na zarośniętych ścieżkach” to ostatnia książka Hamsuna, napisana w szczególnych okolicznościach, przez bardzo już sędziwego twórcę, traktowana jako duchowy testament pisarza.

jatymyoni | 2015-06-24
Przeczytana: maj 2015

Nie potrafię taj książki ocenić. Jest to ostatnia książka noblisty, napisana jako pamiętnik, od 1945 roku, do 1948 roku. Pisarz ma już ponad 85 lat, jest głuchy i ślepnie.
Od początku lat 30 sympatyzuje z nazistami niemieckimi, był zwolennikiem teorii pangermańskiej i Norwegii jako znaczącego kraju germańskiego. Pisał artykuły popierający nowy niemiecki ład, odwiedził Hitlera, a swój medal noblisty ofiarował Geringowi. Nawet w maju 1945 roku po śmierci Hitlera napisał artykuł gloryfikujący go. Po wojnie zarzucono mu popieranie nazizmu i kolaborowanie z Niemcami. Był to bardzo bolesny problem dla Norwegów. Przed wojną Hamsun był niekwestionowanym autorytetem moralnym. Najpierw internowano go w domu, następnie umieszczono w domu starców. Przez pewien okres przebywał na oddziale psychiatrycznym. Po rozprawie wraca do domu.
Książka jest pamiętnikiem człowieka zamkniętego i skupionego na sobie, który nie pojmuje, o co go oskarżają. Sam mówi, że nikogo nie zabił, nikogo nie okradł,...

byrcyn11 | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Norweski pisarz staruszek (85-88 lat) oskarżony o sympatie dla Hitlera i nazizmu zostaje przetrzymywany najpierw w szpitalu, później w domu starców i klinice psychiatrycznej. Ostatecznie skazany na grzywnę, która go rujnuje. Oczywiste jest pytanie czy można oskarżyć kogoś, tylko za pisanie i sympatie, bez nawoływania do buntu, czy jakiejkolwiek agresji ? - ale nie o tym jest ta książka, tylko jak takie upokorzenie znosi inteligentny staruszek; jego myśli; jak wypełni czas; jak odbiera otoczenie i innych ludzi, oraz jego wspominki. Przyznam szczerze, że oprócz dosłownie kilku wartościowych spostrzeżeń (jak choćby kontrowersyjny - "ojczyzna jest tam, gdzie jest nam dobrze"), to całość jest nużąca i niezbyt wartościowa dla czytelnika. Może wiek już zrobił swoje i takie bieżące refleksje autora przeplatane ze wspomnieniami, nie miały już świeżości i wyrazistości.

FromNorwayWithLove | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Notatki Knuta Hamsuna pisane w latach 1945-1948. Pierwsza z nich opisuje dzień aresztowania pisarza w jego majątku Nørholm, ostatnia powstała po zapadnięciu wyroku.

W tekście przeplatają się trzy główne wątki: oskarżenie o zdradę narodową, Oczekiwanie i Starość. Wplecione zostały także wątki poboczne: opowiadanie Martina i wspomnienia z Ameryki oraz wycieczka do okulisty.

Błędem byłoby jednak podchodzenie do tego tekstu jak do przemyślanej konstrukcji literackiej. "Na zarośniętych ścieżkach" to przede wszystkim słowa starego człowieka, który usiłuje coś jeszcze powiedzieć, wytłumaczyć. Gdy nikt nie słucha...

Dobrze jest się zapoznać z tą książką, gdy biografię Hamsuna zna się wyłączenie z Wikipedii. Ot tak, ku przestrodze.

Przemysław Kantorski | 2014-09-29

"Na zarośniętych ścieżkach" to przytłaczający w wymowie duchowy testament staruszka wypchniętego na społeczny margines po II Wojnie Światowej. Staruszka, który odarty z godności, skazany na zapomnienie historii nigdy nie stracił pogody ducha pozwalającej mu czerpać ogromną radość z każdej sposobności do nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem. Hamsun bowiem przeraźliwie bał się tylko jednego - samotności. Abstrahując od moralnej oceny życiowej postawy pisarza, warto zapoznać się z tą niezwykle szczerą, pouczającą lekturą.

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Książka bardzo trudna do oceny. Bo to jednak Hamsun. Ale już całkiem zniedołężniały.
I nie pojmuje, czego od niego chcą. Dlaczego go oskarżają ? On przecież chciał dobrze...

Marcin Lipigórski | 2013-10-20
Przeczytana: 2007 rok

Lubię Hamsuna i wszystko co znam z jego twórczosci. Ta pozycja jest bardzo różna od pozostałych. Również dobra ale nie wybitna jak Błogosławieństwo ziemi

czwartaoslpoj | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 grudnia 2013

jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam.

Lilai | 2016-09-29
Przeczytana: 23 listopada 2016