Wyznania Nata Turnera

1972-12-12
Data 1. wydania:
1992-11-10
Bronisław Zieliński
powieść amerykańska - 20w.

więcej Więcej

Inspiracją do napisania powieści “Wyznania Nata Turnera” był wybuch powstania niewolników w roku 1831 w hrabstwie Southampton, w stanie Wirginia. Było to największe powstanie niewolników, którego przywódcą był właśnie Nat Turner. Styron pisząc tę książkę częściowo tylko bazował na faktach historycznych i jak sam pisze...

Jako, że właśnie na ekrany wszedł film o Turnerze ostrzegam, film raczej nie książka zdecydowanie tak. Książka jest brudna, chora, pulsuje wewnętrznie. Pełna poetyki i przemocy, bełkotu i gorączkowych nocy. W filmie nie ma nic.

Mocne tematy, niejednoznaczne moralnie wybory, dość specyficzny język, odniesienia do seksualności- to typowe cechy twórczości Williama Styrona.
Przykład owej charakterystyki stanowi również powieść "Wyznania Nata Turnera", w której pisarz wziął na warsztat niezbyt znaną historię o buncie czarnoskórych niewolników w stanie Wirgina. Fakt stał się punktem wyjścia do...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura amerykańska