Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Wydawnictwo: Muchomor
83-89774-17-8
Raincloud

Książeczka niniejsza została napisana w 1966 r. dla mojej córki i została złożona w wydawnictwie, które zamierzało ją ogłosić. Jednakże czujna cenzura naszej PRL-owskiej ojczyzny nie dopuściła do tego, by utwór, który grozi tak złowrogimi skutkami dla całej ludzkości, został ogłoszony. Skonfiskowany tekst leżał więc gdzieś w archiwum, póki ktoś nie odkrył go po latach, by wydać w tak zwanym drugim obiegu. Po kilkunastu latach wraca do zwykłego obiegu dzięki życzliwości Muchomorów. - Leszek Kołakowski.

Villiana | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Wyszperałam ten tytuł na jakiejś liście lektur szkolnych dla najmłodszych. Patrzę sobie, że dość krótka i zwięzła, więc się może nada, mimo iż do lektur szkolnych z jakiś roczek nam został.

Czytamy, czytamy, dzieci uśmiechnięte, zadowolone, historia ma coś w sobie magnetycznego, myślę sobie: skąd niezbyt wysoka ocena? Wprawdzie język dość zawiły, zdania rozbudowane, że aż strach, masakryczna liczba wtrąceń, ale sama historia była całkiem dobra. Nosorożec, który chce spełnić swoje marzenie i latać i jest odważny je zrealizować. Nie na tyle odważny, by przy tym nie płakać co chwilę i nie prosić o pomoc, ale jednak dąży do celu mimo przeszkód. Do tego wróbel, który chciał dobrze, ale wyszło jak zwykle.

Naprawdę chciałam ocenić tę historię wyżej, ale puenta z rybakami zepsuła mi ostateczne wrażenie i za to gwiazdka w dół. Ale i tak się cieszę, że tę opowieść poznałam.

Michal Zacharzewski | 2018-06-29
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Leszek Kołakowski, nieżyjący już filozof, historyk idei i eseista, nie kojarzy się zbyt dobrze szukającemu lekkiej literatury czytelnikowi. Trudno przecież spodziewać się rozrywki po autorze takich opracowań jak Świadomość religijna i więź kościelna. Studia nad chrześcijaństwem bezwyznaniowym siedemnastego wieku czy Główne nurty marksizmu. Powstanie – rozwój – rozkład. Okazuje się jednak, że Kołakowski po godzinach tworzył zupełnie inną literaturę. Lżejszą i przyjemniejszą.

Książkę Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? autor napisał w 1966 roku z myślą o swojej córeczce. Niejako przy okazji złożył ją w wydawnictwie, które oczywiście postanowiło ją czym prędzej wywiad. I tu do gry wkroczyli cenzorzy. Uznali, że tekst nie może się ukazać, bo Kołakowski jest nieprawomyślny, poza tym dzieci nie powinni tracić czasu na rozmyślanie o pechowych nosorożcach, kiedy wokół mają nasze swojskie, szczęśliwe żubry, zające, dropy, pardwy i kuropatwy. Historyjka została więc...

casia | 2016-02-07
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Ciekawa, nietypowa książeczka dla dzieci i - powiedziałabym - taka życiowa:)
Oto nasz nosorożec ma jedną bolączkę... nie umie latać. Czy na końcu się nauczy? No cóż, jeśli nie latania, to czegoś z pewnością:)
Miło się czyta, piękna szata graficzna, dzieciaki przyjęły niby bez szału ale dwa razy żeśmy pyknęli przed oddaniem do biblioteki.

Agnieszka | 2018-09-10
AgataM | 2018-06-04