Okładka książki Pięć sprytnych kun Justyna Bednarek
Poradnia K
2016-05-19
2016-05-19

Okładka książki Dom, który się przebudził Emilia Dziubak, Martin Widmark
Dom, który się... Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Święta dzieci z dachów Lina Bodén, Mårten Sandén
Święta dzieci ... Lina Bodén, Mårten ...
Okładka książki Sklep z babciami Dominika Gałka, Maciej Szymanowicz
Sklep z babciami Dominika Gałka, Mac...
Okładka książki Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Dziewczynka z parku Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Dziewczynka z ... Emilia Dziubak, Bar...

Jedną z pierwszych książek jaką dostałem od Cioci Justyny była właśnie o "Fantastycznym Panie Lisie". Trudno nie znaleźć tutaj nawiązań do tej wspaniałej opowieści, która doczekała się animacji w reżyserii Wes Andersona.

Cóż powiedzieć?
Super powrót do lat młodego czytania.
Super fabuła, przyjemny język i genialne smaczki z życia cioci Justyny! Nic tylko czytać i wspólnie gotować!

Cóż powiedzieć?
Super powrót do lat młodego czytania.

Historia kun, które wplątują się sprawę kryminalną, gotują pyszne rzeczy z wykradanych resztek i dzielą się pysznymi przepisami. Zabawna, pięknie zilustrowana, wariacka historia.

Taka historyjka do poczytania. Trochę humoru, może nie żeby boki zrywać, ale jako delikatna okrasa, sporo akcji, mocno przewidywalna fabuła. Pod koniec ten humor zaczyna już nieco niedomagać, m. in. rzuca się w oczy ciągłe "zakonspirowany kulinarny krytyk".

Kilka kun, które są smakoszami i głównie zajmują się podwędzaniem od ludzi składników do własnych dań zostaje wplątana w aferę na odrobinę większą skalę niż kradzieże składników do potraw. Pojawiają się szantażyści, porywacze, drogocenne przepisy babci, które ktoś chce ukraść. Jest też gorące uczucie wstydliwie skrywane, ale oczywiście po perypetiach wybuchające. Czyli takie tam...

Szczerze mówiąc całość nieco na siłę w mojej ocenie, chociaż synowi się względnie podobało. Często miałem wrażenie, że to po prostu dość solidnie zszyty zbiór różnych pomysłów. Że autorka nie usiadła do pisania z jakimś planem, a jedynie z chęcią do napisana czegoś i w miarę pisania dawała się ponieść, byle nie za bardzo, żeby wszystko się nie rozeszło w szwach.

Ze względu na udział zwierząt, osadzenie osi akcji wokół kulinariów, zakończenie książki, miałem nieodparte wrażenie, że obcuję z książkowym odbiciem (dalekim, bo perypetie kun nie są kopią) filmu "Ratatuj". Może nie było tu inspiracji autorki filmem, ale naprawdę trudno uciec od porównania po lekturze. Niestety samo się nasuwa, trochę za mało oryginalny pomysł.

Do przeczytania, ale bez szaleństwa. Czysto rozrywkowa książeczka, bez głębszego morału.

PS - przepisy z końca książki nie wyglądają na apetyczne :).

Szczypta intrygi, kostka humoru, łycha ciepła.
Dobrze sie czyta, uśmiech na twarzy i u czytającej i u słuchacyz, a do tego można pogotować :)

Szczypta intrygi, kostka humoru, łycha ciepła.

1927

Zabawna opowieść o sprytnych kunach-smakoszach, które nie dość, że zdolne są wykraść sąsiadce cały garnek z zupą, to jeszcze planują założenie własnej restauracji ;) I fakt, że lokalny dziennikarz opisał je jako bestialskie niszczycielki samochodów, jest zwykłym kłamstwem i pomówieniem ;)

Dużo tu zwariowanych przygód, dużo humoru. Ale są też elementy grozy, oczywiście dopasowane do dziecięcego czytelnika: próba otrucia, ucięte palce, grożenie bronią itd. Całość świetnie uzupełniają charakterystyczne ilustracje Daniela de Latour.

„Mój doskonały smak w połączeniu z wybitnym talentem kulinarnym Pani Patrycji, pomysłowością Purchawki, odwagą w pieprzeniu i soleniu oraz anielską cierpliwością Euzebiusza, któremu niestraszne krojenie cebuli ani wielogodzinne mieszanie przypalających się kopytek, pomoże stworzyć coś wyjątkowego!”.

Gang kun na czele z Protem Eustachym postanawia założyć własną restaurację. Marzy im się wielka fortuna i ogromna sława. Zabierając się za nielegalne anektowanie lokalu, wpadają na kryminalną aferę. Jaką? Pyszną!

Była to jedna z najsmaczniejszych opowieści kulinarno-detektywistycznych, jaką czytałam. Zarówno oprawa jak grafika i co najważniejsze - treść przyjemnie mnie zaskoczyła. Tekstów Bednarek nie powstydziliby się użyć twórcy kultowego Shreka. Uśmiałam się i pociekła mi ślinka na przepisy kuny Pani Patrycji i człowieczej Pani Elizy. Koniecznie muszę wypróbować zupę z cukinii z tajemniczo brzmiącą przyprawą i zupę krem z pomidorów.

Podsumowując, zostałam rozbrojona i rozłożona na łopatki. Oczywiście w sensie bardzo pozytywnym. Znakomite pomysły i jeszcze lepsze wykonanie! Uważam, że Pani Justyna w pełni zasłużyła na nagrodę Bestseller Empiku 2022! Wróżę Jej liczne dalsze sukcesy.

Gang kun na czele z Protem Eustachym postanawia założyć własną...

Pięć kun: Prot Eustachy, Euzebiusz, Tomasz Montana, Pani Patrycja oraz Purchawka, to główni bohaterowie książki. Ich losy przeplatają się z codziennymi sprawami ludzi.

Pewnego dnia szef gangu kun, Prot Eustachy, ujawnia plan mający na celu założenie restauracji, w której kuny serwować będą przepyszne dania. Tak oto zaczyna się ich niesamowita przygoda…

Książka z elementami kryminału, zawierająca wierszowane przepisy kulinarne!

Nie brakuje w niej humoru, tajemniczych zagadek, a wszystko to znakomicie zilustrowane w komiksowym klimacie.

Książka z...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Pięć sprytnych kun
Jest to książka, która opowiada (jak sama nazwa wskazuję)
o kunach i o ich życiu na drzewie.
W skład ekipy kun zalicza się: Prot Eustachy, Tomasz Montanna, Euzebiusz, Purchawka i Pani Patrycja.
Jest to opowieść kryminalna, w której bierze udział cała brygada.
W książce są też złe charaktery takie jak: Kręciwchost Bus Kasiura.
Sami bohaterowie są fikcyjni, lecz miejsca, w których rozgrywa się cała historia, są prawdziwe.
W książce są bardzo ładne ilustracje.
Szczerze mój ulubiony bohater to Euzebiusz.
Oprócz tej książki Justyny Bednarek Przeczytałem również Dom numer 5. Polecam, ponieważ książkę czyta się bardzo przyjemnie.

Pięć sprytnych kun
Jest to książka, która opowiada (jak sama nazwa wskazuję)
o kunach i o ich życiu na drzewie.
Jest to opowieść kryminalna, w której bierze udział cała brygada.
W książce są też złe charaktery takie jak: Kręciwchost Bus Kasiura.
Sami bohaterowie są fikcyjni,...

bardzo dobra lektura dziecięca, żart, bohaterowie uroczy, ale też niedobrzy jak Kręcichwost i Bus Kasiura, nawet imiona są zabawne. Przygotujcie się na niezłą dawkę emocji, 5 sprytnych kun to koneserzy kulinarni, uwielbiają dobrze zjeść i mają jedno wspólne marzenie, związane z kebabiarnią, która póki co jest bardzo niebezpiecznym miejscem.. Dlaczego? O tym dowiecie się z lektury.

Piękne ilustracje okarszone rymonwaną wersją przepisów kulinarnych odnajdziesz na końcu książki w przepisach pisanych prozą. Każdy starszak może spróbować sam coś upichcić i sprawdzić się jako super kucharz, a jeśli bardzo będzie oporny, spórbować zostać krytykiem kulinarnym (oczywiście łaskawym dla kucharza).

Dobrej zabawy!

Przesympatyczna opowiastka kulinarno-kryminalna o przygodach pięciu sprytnych kun.
Plus urocze ilustracje.

Plus urocze ilustracje.

• Dziecięce
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Pięć sprytnych kun