Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

Wydawnictwo: Media Rodzina
Słowianie, mity, mitologia
Kasia_

Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów - zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący. Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i...

Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.

Łukasz Wierzbicki, autor powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, w tym takich bestsellerów, jak Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, czy Machiną przez Chiny, sięgnął w swej najnowszej książce po te właśnie najdawniejsze z opowieści, daleko starsze niż legendy o Smoku Wawelskim czy Piaście Kołodzieju. Odtworzył je i przybliżył młodemu Czytelnikowi.

Świat narodził się z jaja. Człowiek powstał z wiechcia słomy. Zakuty w łańcuch Weles miota się w podziemnej krainie. Bociany przynoszą ludzkie dusze wprost z niebiańskiego Wyraju.

Poetycki opis stworzenia świata to pierwszą część książki. W drugiej znajdziemy trzy opowieści z pogranicza mitów i baśni: o porwaniu Jutrzenki (strażniczki niebiańskich bram), o Marzannie (bogini śmierci, bohaterce wiosennej tradycji żegnania zimy) oraz o bohaterskiej wyprawie na spotkanie własnego przeznaczenia.

W specjalnym dodatku dociekliwy Czytelnik przeczyta, z jakich dokumentów historycznych, źródeł naukowych, podań i tradycji ludowych korzystał autor podczas pracy nad książką.

Całość ilustruje kilkadziesiąt klimatycznych fotografii połączonych z realistycznymi grafikami Wojciecha Nawrota.

"A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku?" - zastanawia się Łukasz Wierzbicki. - "To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację."

źródło opisu: Media Rodzina, 2016

źródło okładki: Media Rodzina, 2016

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Słowiańskie dziedzictwo w opowieściach

Thor i jego młot, przygody Herkulesa, Remus i Romulus karmieni przez wilczycę – te historie zna każdy. A ile wiemy o własnym dziedzictwie kulturowym, zaklętym w mitach i opowieściach? Kim była topiona przez nas co wiosnę Marzanna? Dlaczego księżyc chowa się przed jutrzenką? Z czego, według Słowian, powstał świat i człowiek? Na te i wiele innych pytań opowiada książka „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”.

Łukasz Wierzbicki opracowywał materiały do książki przez trzy lata. Ma już w swoim dorobku cieszące się zainteresowaniem młodszych czytelników publikacje, między innymi „Dziadek i niedźwiadek” - o niedźwiedziu Wojtku w Armii Andersa, oraz podróżnicze „Afryka Kazika” czy „Machiną przez Chiny”. Jego najnowsza książka „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” również jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży: lekturę ułatwiają duża, czytelna czcionka, barwne zdjęcia i ilustracje oraz proste, choć niepozbawione pewnej poetyki, zdania. Każda z krótkich opowieści, przypominających stylem dawne gawędy, przedstawia czytelnikowi elementy głównych wierzeń, wyjaśnia znaczenie nazw i zwyczajów, z których część popadła w zapomnienie, a część przetrwała do dziś i rozbudza zainteresowanie słowiańską przeszłością.

Chociaż książka nie jest zbyt obszerna i na pewno nie wyczerpuje w pełni tematu, to bardzo podobał mi się zastosowany podział prezentowanego materiału: najmłodsi mogą się ograniczyć do mitów i opowieści, a bardziej dociekliwi czytelnicy mają możliwość kontynuowania lektury, ponieważ w drugiej części książki autor udziela dodatkowych wyjaśnień i rozwija pewne tematy. Wreszcie, aby w pełni zaspokoić rozbudzone zainteresowanie, na końcu pojawia się lista źródeł bibliograficznych, gdzie można szukać dodatkowych informacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu książka będzie „rosła” wraz z czytelnikiem i odbiorcy w każdym wieku znajdą w niej coś dla siebie.

Agnieszka Kruk

Pietja | 2019-09-28

"Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści" Łukasza Wierzbickiego jest pozycją niezwykłą. Jest to bowiem pierwsze satysfakcjonujące literackie ujęcie słowiańskiej mitologii. Autor ze słowiańskich baśni, z podań folklorystycznych, dawnych pieśni i naukowych opracowań wydobył z niezwykłym wyczuciem nie tylko istotę słowiańskich mitów, ale i ich możliwie prawdopodobną treść.

Jednym z największych plusów "Drzewa..." jest fakt, że choć książka pisana była dla dzieci, to dorosły czytelnik również się w niej odnajdzie. Prosty język i baśniowy sposób narracji pozwalają poczuć magię opowieści nie tylko najmłodszym, a dokładność i konsekwencja autora przy rekonstruowaniu dawnych mitów sprawiają, że nawet krytycznie nastawiony odbiorca będzie w stanie docenić wysiłek pisarza. Zresztą, słowo 'rekonstrukcja' jest być może nieodpowiednie. Łukasz Wierzbicki opowiedział te mity na nowo, z jednoczesnym zachowaniem sporego szacunku dla materiału źródłowego.

Pełna recenzja na:...

Giustina | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Ciekawa pozycja. Oczywiście bardziej dla dzieci. Cieszy to, że autorzy coraz chętniej sięgają po rodzimą kulturę.
Mile spędzone 1.5h. Myślę, że młodszym czytelnikom sprawi dużo radości.

JustynaMck | 2019-06-06
Przeczytana: 2018 rok

Ciekawa pozycja jeśli chodzi o poznanie naszej słowiańskiej mitologii. W szkołach poznajemy mitologię grecką, rzymską, a nasza rodzima odsunięta jest gdzieś na bok. Dlatego polecam bardzo każdemu, kto ma ochotę poznać wierzenia słowiańskich ludów.

Go-ha | 2019-02-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019

Mity w formie opowieści - bardzo przyjemnie się czyta, polecam

Sargento_Garcia | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

Zdecydowanie najsłabsza ze wszystkich mitologii które do tej pory przeczytałem.

bagietto | 2018-09-19
Przeczytana: 15 września 2018

Pięknie wydana. Jeśli ktoś jest laikiem i chce choć w zarysie poznać wierzenia swoich praprzodków, to bardzo polecam. Świetnie napisana. Dla dzieci i dorosłych. Dodatkowym atutem jest bibliografia.

Patka | 2018-03-27

Ciekawe przedstawienie mitologii słowiańskiej. Szkoda, że nie uczą o niej w szkole.

liaguszka | 2018-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Miła książeczka na godzinkę.

Koronczarka | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

To wszystko zależy od tego, czego się po tej książce spodziewać. Bo jeśli kompletnej mitologii słowiańskiej, to kiepsko, jeśli naukowej staranności, to mimo bogatej bibliografii też marnie. Ale jeśli szukacie książki, która splotłaby wasze dziecko ze światem, w którym przyszło mu żyć, przyrodą i zaczątkami kultury, to trudno trafić lepiej. Bo w opowieściach, które swoimi korzeniami sięgają szamańskich wierzeń, autor szuka uniwersalnych wartości, najstarszych prawd, podstawowego sensu. I to mi się podobało.

Zuzanna Andrzejczak | 2018-02-08
Przeczytana: luty 2018

Bardzo interesuję się szeroko pojętą "słowiańszczyzną", więc nie mogłam przejść obojętnie obok tej publikacji. Pięknie wydana i pachnąca wołała do mnie z księgarnianej półki. Nie zawiodłam się na niej. Jest bardzo klimatyczna i przyjemne się ją czyta. Sam autor przyznaje, że pozwolił sobie na dość luźną interpretację, ale to nic. "Drzewo" nie aspiruje przecież do bycia pozycją naukową. To po prostu piękna bajka inspirowana dawnymi wierzeniami naszych przodków. Nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Bardzo się cieszę, że pojawia się coraz więcej książek o tej tematyce.