Słowianie, mity, mitologia

Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów - zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący. Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i...

Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.

Łukasz Wierzbicki, autor powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, w tym takich bestsellerów, jak Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, czy Machiną przez Chiny, sięgnął w swej najnowszej książce po te właśnie najdawniejsze z opowieści, daleko starsze niż legendy o Smoku Wawelskim czy Piaście Kołodzieju. Odtworzył je i przybliżył młodemu Czytelnikowi.

Świat narodził się z jaja. Człowiek powstał z wiechcia słomy. Zakuty w łańcuch Weles miota się w podziemnej krainie. Bociany przynoszą ludzkie dusze wprost z niebiańskiego Wyraju.

Poetycki opis stworzenia świata to pierwszą część książki. W drugiej znajdziemy trzy opowieści z pogranicza mitów i baśni: o porwaniu Jutrzenki (strażniczki niebiańskich bram), o Marzannie (bogini śmierci, bohaterce wiosennej tradycji żegnania zimy) oraz o bohaterskiej wyprawie na spotkanie własnego przeznaczenia.

W specjalnym dodatku dociekliwy Czytelnik przeczyta, z jakich dokumentów historycznych, źródeł naukowych, podań i tradycji ludowych korzystał autor podczas pracy nad książką.

Całość ilustruje kilkadziesiąt klimatycznych fotografii połączonych z realistycznymi grafikami Wojciecha Nawrota.

"A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku?" - zastanawia się Łukasz Wierzbicki. - "To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację."

źródło opisu: Media Rodzina, 2016

źródło okładki: Media Rodzina, 2016

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Słowiańskie dziedzictwo w opowieściach

Thor i jego młot, przygody Herkulesa, Remus i Romulus karmieni przez wilczycę – te historie zna każdy. A ile wiemy o własnym dziedzictwie kulturowym, zaklętym w mitach i opowieściach? Kim była topiona przez nas co wiosnę Marzanna? Dlaczego księżyc chowa się przed jutrzenką? Z czego, według Słowian, powstał świat i człowiek? Na te i wiele innych pytań opowiada książka „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”.

Łukasz Wierzbicki opracowywał materiały do książki przez trzy lata. Ma już w swoim dorobku cieszące się zainteresowaniem młodszych czytelników publikacje, między innymi „Dziadek i niedźwiadek” - o niedźwiedziu Wojtku w Armii Andersa, oraz podróżnicze „Afryka Kazika” czy „Machiną przez Chiny”. Jego najnowsza książka „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” również jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży: lekturę ułatwiają duża, czytelna czcionka, barwne zdjęcia i ilustracje oraz proste, choć niepozbawione pewnej poetyki, zdania. Każda z krótkich opowieści, przypominających stylem dawne gawędy, przedstawia czytelnikowi elementy głównych wierzeń, wyjaśnia znaczenie nazw i zwyczajów, z których część popadła w zapomnienie, a część przetrwała do dziś i rozbudza zainteresowanie słowiańską przeszłością.

Chociaż książka nie jest zbyt obszerna i na pewno nie wyczerpuje w pełni tematu, to bardzo podobał mi się zastosowany podział prezentowanego materiału: najmłodsi mogą się ograniczyć do mitów i opowieści, a bardziej dociekliwi czytelnicy mają możliwość kontynuowania lektury, ponieważ w drugiej części książki autor udziela dodatkowych wyjaśnień i rozwija pewne tematy. Wreszcie, aby w pełni zaspokoić rozbudzone zainteresowanie, na końcu pojawia się lista źródeł bibliograficznych, gdzie można szukać dodatkowych informacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu książka będzie „rosła” wraz z czytelnikiem i odbiorcy w każdym wieku znajdą w niej coś dla siebie.

Agnieszka Kruk

Koronczarka | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

To wszystko zależy od tego, czego się po tej książce spodziewać. Bo jeśli kompletnej mitologii słowiańskiej, to kiepsko, jeśli naukowej staranności, to mimo bogatej bibliografii też marnie. Ale jeśli szukacie książki, która splotłaby wasze dziecko ze światem, w którym przyszło mu żyć, przyrodą i zaczątkami kultury, to trudno trafić lepiej. Bo w opowieściach, które swoimi korzeniami sięgają szamańskich wierzeń, autor szuka uniwersalnych wartości, najstarszych prawd, podstawowego sensu. I to mi się podobało.

kason83 | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Jak to możliwe, że inne kultury posiadają tak szeroką wiedzę na temat wierzeń swoich przodków, gdy naszych (słowiańskich) należy się w dużej mierze domyślać? Nawet Rzym będący kolebką chrześcijaństwa zachował pamięć o swoich starych bogach, gdy my starając się mu przypodobać, spaliśmy świątynie naszych, a ich podobizny wrzuciliśmy do rzek, by spłynęły wraz z nurtem do morza. Sama znajomość panteonu starosłowiańskich bóstw nie zagraża przecież powrotem na łono Świętowita, a nic tak skutecznie nie zubaża tożsamości, niż odcinanie się od własnych korzeni.

Rozpoczęło się niczym w „Księdze Rodzaju” od nicości, pośrodku której zamiast Boga wirowało mikroskopijne jajo. To w jego wnętrzu znajdował się uśpiony Stwórca. W końcu jajo pękło i rozlało się wokół Wszechmorze, a przebudzony Świętowit podzielił ten bezkres na trzy światy: niebo, piekło i ziemię. Jak wygląda ta ostania i kto ją zamieszkuje jest już zasługą jego synów, którzy żyli we względnej zgodzie aż do czasu pojawienia się...

Marta Ginter | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

To nie jest zwyczajna książka dla dzieci. Ta książka będzie także świetna dla dorosłych, którzy chcą poznać słowiańskie opowieści. Trochę tylko tak smutno, że te historie w dużej mierze są tylko rekonstrukcjami. Pogańskie mity słowiańskie powstały wśród niepiśmiennego ludu, przekazywano je sobie drogą ustną i niewiele tego zachowało się w źródłach pisanych. Autor nad książką pracował aż 3 lata, aby odtworzyć mity o bogach słowiańskich. Na końcu swojego małego dzieła umieścił objaśnienia do poszczególnych mitów, które z pewnością okażą się ciekawe przede wszystkim dla starszego czytelnika. Na ostatnich stronach znajduje się bibliografia, która zawiera między innymi publikacje naukowe na temat pogańskich wierzeń Słowian.

Największy zachwyt wzbudziła we mnie szata graficzna książki. Piękna twarda okładka to tylko przedsmak, w środku jest jeszcze piękniej. Na cudowne zdjęcia polskiej przyrody (wykonane przez różnych fotografów) nałożono rysunki Wojciecha Nawrota. Efekt jest znakomity....

Koralina | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

„Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” autorstwa Łukasza Wierzbickiego to książka, która zabiera czytelnika w niesamowitą i fascynującą podróż w odległe, osnute mgłą tajemnicy czasy prapoczątków…

Rozpoczyna ją - zaczerpnięte z „Bohatera o tysiącu twarzy” Josepha Campella - motto: „Wszędzie tam, gdzie żyli ludzie, zawsze i w każdych okolicznościach kwitły mity”.

A później…
Odwracając kolejne stronice książki, odbywamy wędrówkę ze wspaniałym, wrażliwym i świetnie przygotowanym przewodnikiem snującym barwną i interesującą opowieść:
o Drzewie,
o początkach świata,
o stwórcy Świętowidzie oraz jego synach, Perunie, Welesie i Chorsie,
o mającej wiele różnych imion Matce Ziemi,
o rozmaitych zwierzętach i owadach,
o Ognistym Ptaku,
o smokach,
o strzygach, rusałkach, wąpierzach,
o człowieku i wędrówce jego duszy,
o Rodzanicach, boginiach losu trzymających nad kołyską dziecka złotą nić przeznaczenia,
o zmieniających się porach roku,
o jasnej, ciepłej i cichej krainie zwanej...

Monika | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Przepiękne ilustracje. Bajkowa szata graficzna. Z niebywałą ciekawością sięgnęłam po tą książeczkę. Jej zawartość pozwoliła mi na chwilę wniknąć w pradawny świat Słowian, zachwycić się dziką przyrodą, przeżyć fascynację zmieniających się pór roku. I jeszcze jedno. Czy nie są podobne trzy boginki Rodzianice przy kołysce noworodka do greckich Parek przędących nić ludzkiego życia? A Marzanna zakochana w Jaryle to iście Persefona...Mieszają się nam kultury, podania, mity, a wszystko przez to, że człowiek swym niedoskonałym umysłem pragnął ogarnąć i zrozumieć świat: to jakimi prawami się rządzi oraz co grozi gdy te polecenia się przekroczy. Cudowna podróż w zapomniane, zarosłe mchem obojętności nasze rodzime korzenie. Warto je poznać i sprawić by rozkwitły, na nowo wyłoniły się z mgieł zapomnienia.

jagarkar | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Książka ta jest dość chaotyczna. Tak jakby Autor nie do końca wiedział, czy chce stworzyć książkę dla dzieci czy dzieło naukowe. "Drzewo" ma formę książki dla dzieci – duża czcionka, ilustracje, zwrot do czytelnika. Jednak dziwią już przypisy u dołu stron, które zawierają zapisy bibliograficzne cytatów użytych przez Autora w tekście (aż tak nie dba się o to w książkach dla dzieci).

Zaskakuje też kilkanaście ostatnich stron. Nie mamy już kolorowych ilustracji, a jedynie szkice i jest to szczegółowy zapis wersji, z jakimi spotkał się Autor, pracując nad zapisem mitu o drzewie. Tak szczegółowy, że czasem nie warto go czytać, bo jego większą całość stanowią źródła (coś jak praca licencjacka). Dziwna to książka. Sama historia bardzo ciekawa, zręcznie napisana, lecz mam wrażenie, że niepotrzebnie Autor podawał te wszystkie źródła, które będą zupełnie niezrozumiałe dla młodszych czytelników. Plus za bogatą bibliografię, która (jak dla mnie) zupełnie by wystarczyła.

Iara | 2017-04-05

Przepięknie wydana książka, ciekawie napisana. Gratka dla każdego, kto interesuje się mitami. Zarówno dla tych dużych jak i małych czytelników. Ciekawa interpretacja no i oczywiście przybliżenie jednej z najmniej zapamiętanych religii. Żałuję tylko,że książka jest tak krótka. Właściwa treść to 100 stron, z czego połowa to obrazki. Ale i tak warto mieć ją na półce.

porywacz_zwlok | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Wczoraj na youtube ujrzałem reklamę "1050 lat państwa polskiego", która uderzyła mnie swoją ignorancją. Czyżby 1050 lat temu, na tych ziemiach, było tylko ściernisko. Czy może Słowianie, którzy mieszkali tutaj przed chrztem Polski nie byli Polakami? To pytanie retoryczne, które dzisiejszą pozycją książkową, zostało zasypane w popiele bezsensu.
Jako rodzimowierca uważam, że książka jest mitologiczną podstawą moich wierzeń. Wszystkim innowiercom oraz niewierzącym polecam pozycję jako lekką lekcję i wstęp do zbadania wierzeń Słowian. Oprócz przystępnych dla dzieci i dorosłych opowieści, można w drugiej części książki znaleźć przyzwoite źródło zindeksowanej wiedzy.
Prawdopodobnie jestem bardzo nieobiektywny, z kilku ważnych dla mnie powodów. Szczerze polecam pozycję, ponieważ można w dwie godziny dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy jak i zainspirować się do poszukiwań.
Sława!

Tomasz Ginter | 2017-04-20
Na półkach: Rok 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Książka jest bardzo ciekawa. Zachęcam do czytania. Ilustracje były piękne.
W tej książce było o tym ,że Weles i Perun stworzyli ziemie. Weles zamieszkał nawie ,a Perun wyraj.potem była druga część o Marzannie i Jaryło,jeszcze potem o porwaniu Jutrzenki,a na końcu o wyprawie.

IvonaS | 2016-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Oto książka niezwykła. Oto dzieło piękne i pełne tajemnic. Rzecz, która zaczarowuje i zabiera człowieka na noc daleko stąd. O świcie oddaje go innym, lekkim i uwrażliwionym. Trzeba mieć niezwykły talent aby opowiadać w tak magiczny sposób. Łukasz Wierzbicki przenosi swoich czytelników do świata słowiańskich bogów i bohaterów, proponuje pierwszy zbiór mitów słowiańskich dla młodych odbiorców. Nie znam innego. Nawet dorosłym laikom w tym temacie trudno znaleźć książkę napisaną przystępnym, nienaukowym językiem. Wierzbicki je dla nas wszystkie przeczytał i opowiedział swoimi słowami, tak jak robiono to setki tal temu przekazując opowieści o pogańskich wierzeniach z ust do ust. Więcej:http://iwonas.blogspot.de/2016/06/mity-sowianskie-i-inne-opowiesci.html