Była raz wojna

83-11-10074-8
literatura wojenna, reportaż
alabe

Inne wydania

Kiedy korespondent pisze dla was o natarciach i odwrotach, skóra go piecze od wełnianego odzienia, którego nie zdejmował od trzech dni, a stopy ma rozpalone, brudne i napuchnięte, bo od wielu dni nie zdejmował butów. Swędzą go wczorajsze ukąszenia moskitów i dzisiejsze komarów. Możliwe, że ma od tego trochę gorączki i w głowie czuje pulsację, a przed oczami pokazują mu się czerwone kręgi. Może głowa go boli z upału, a oczy pieką od kurzu. Kolano skręcone, kiedy wyskakiwał na brzeg, sztywnieje i boli, ale to nie jest rana, więc nie może tego leczyć. Piąta armia posunęła się naprzód o dwa kilometry, napisze, podczas gdy rzędy ciężarówek roztłukują drogę na miałki pył, a ich szoferzy siedzą pochyleni nad kierownicami. Po prawej drużyny grzebiące poległych wykopują rowy w piaszczystym gruncie. Ci, których mają pochować, leżą zrzuceni na ziemię, i zanim się ich ułoży w piasku, trzeba odczepić drugi znaczek rozpoznawczy, ażeby było wiadomo, że człowiek z tym wojskowym numerem seryjnym jest zabity i wyeliminowany. Oto rzeczy, które widzi korespondent, gdy pisze o taktyce i strategii, kiedy wymienia generałów i w druku odznacza bohaterów. Wyjmuje z kieszeni grubo nawoskowane pudełko. To jego obiad. Wewnątrz są dwie paczuszki twardych biszkoptów, które mają zapach sucharków dla psów.

[Abenka, Redakcja Literacka Bellony, 2005]

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks1057110.html

Patrycja Perzyna | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: 18 marca 2014

Dobra.
Nietypowa książka o wojnie. Pierwszy raz czytałam książkę o wojnie (przyznaje sie bez bicia to jest trzecia :) ) w ktorej nie czuć było lęku, to były fakty, wysuszona z łez i potu opowieść o przeżytej wojnie. Tak coś. . jakby wojna przeżywana przez szybę.. blisko, niebezpiecznie, ale srania w majtki nie ma (Przepraszam:) ) Czy tak zawsze pisze Steinbeck?

Nikto | 2014-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Jak rzekłam tak i uczyniłam,wycofałam się na jakiś czas z cyklu o Zawrociu i postanowiłam przeczytać coś z goła całkiem odmiennego.Padło na Johna Steinbecka i jego '' Była raz wojna ''. Lubię tego pisarza i jego w moim mniemaniu ,gawędziarski styl ,tym razem też się nie zawiodłam. Steinbeck opowiada powoli ,spokojnie ,bez wzlotów i upadków ,bez orderów i bohaterów.Ale to nie znaczy że mało ciekawie.Opowiada o zwyczajnych sprawach ,rzeczach i ludzkich zachowaniach generowanych przez wojnę.Rozczulił mnie reportaż o tym jak żołnierze mający lecieć na akcję ,przygotowują się do tego ,ale nie w ten '' żołnierski '' sposób ,czyli za pomocą ćwiczeń w strzelaniu ,ale w ten jak najbardziej ludzki i '' cywilny '' sposób ,zostawiając na przykład starym zwyczajem nie pościelone łóżko ,aby jak wrócą z akcji ,mogli od razu '' paść ze zmęczenia '' ,o zostawianiu pod poduszką listów ,medalików i innych drobiazgów ,które trzeba by oddać rodzinie ,gdyby nie wrócili...Autor opisuje też inne wydawało...

Ewa Kowalska | 2011-09-23
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Z całą pewnością ta książka to duża dawka antywojennej prozy. Nie ma tu jednak ani strategii, ani walki, ani glorii i chwały. Jest za to ratowanie rannych, grzebanie zabitych, monotonia oczekiwania, nerwowe zabijanie nudy, szabrownictwo, cwaniactwo, czyli te wszystkie złe rzeczy, które plenią się, towarzysząc wojnom.
Nie jest to książka porywająca. Nie ma akcji, czy choćby cząstki opowieści, którą chce się poznać do końca, bo tak naprawdę to wszystko już wiemy. I nie jest winą autora, że wojna nie jest ciekawa, ani pasjonująca. Jest odrażająca, brutalna i zła i taką ją widzimy oczami korespondenta wojennego.
John Steinbeck to jeden z moich ulubionych autorów, zapragnęłam przeczytać wszystkie jego książki wydane w Polsce. Ta znalazła się w moim planie i go wypełniła, ale odkładam ją bez żalu.

nina19 | 2016-07-18

Znakomite reportaże. Wojna opisywana przez Steinbecka przeraża tym mocniej, bo wydaje się taka zwyczajna, codzienna.

| 2013-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 06 października 2013

Wojna okiem reportera wojennego, który podkreśla jej bezsens. Brak bohaterów, heroicznych czynów zamiast tego jest samotność oraz nieustanne wyczekiwanie, przesądy i zbieranie pamiątek.
Miejscami książkę czyta się dość opornie, ponieważ nie należy do szczególnie porywających.

basklar | 2011-05-03

Całkiem inna od Vonnegutowskiej, czy Pink Floydowskiej, krytyka wojny, jednak równie skutecznie piętnująca jej bezsens.

rainydaywoman | 2011-10-14
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

Najgorsze jest to, że opisywane rzeczy były prawdziwe...

książek: 1920
Vinga | 2016-11-26