Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet?

Tłumaczenie: Elżbieta Smoleńska

źródło opisu: Czarna Owca, 2011

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Zuba | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Opis na okładce brzmi tak: „Poruszająca książka, która opowiada o drastycznych przypadkach stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec kobiet, żyjących w społeczeństwie patriarchalnym, szczególnie tam, gdzie zasady i normy religijne stały się prawem kulturowym. Autorzy udowadniają, że właściwie większość religii uznaje kobietę za własność mężczyzny i usprawiedliwia przemoc.”

I w zasadzie mówi prawie wszystko o zawartości.

Dorzucę jednak moje trzy grosze.
1. Tytuł może się nie podobać i był taki czas, że obchodziłabym tę książkę szerokim łukiem, żeby tylko nie poznać faktów. Ale zamykanie oczu jest słabą strategią życiową i warto wiedzieć, że nie tylko w przeszłości ale współcześnie kobietom żyje się źle. Bardzo źle.
2. Autorzy mają słabsze chwile – w rozdziałach polemizujących z Islamską Kartą Praw Człowieka (well, co za oksymoron w przypadku kobiet) i znaną badaczką islamu Karen Armstrong.
3. Mimo wszystko to ważna książka, nawet jeśli nieprzyjemnie się ją czyta.

Polecam,...

BagatElka | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Nie powinnam a nawet nie wolno mi czytać książek o tematyce poruszanej w "Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet?".
Wściekłość mnie ogarnęła już po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron i miałam chęć chwycić największy nóż jaki posiadam i biec,i ciąć poniżej pasa każdego spotkanego osobnika nie będącego rodzaju żeńskiego.
W porę się jednak opanowałam bo to jednak brudna robota jest.
W jednym się z autorami książki nie zgadzam a mianowicie to nie Bóg nienawidzi kobiet,to mężczyźni.
To mężczyźni sprawują władzę,to mężczyźni decydują czy kobiety mogą rodzić,pracować,głosować itd.
To mężczyźni od zarania świata biją,gwałcą i mordują kobiety.I niezależnie od tego czy wierzą w jakiegokolwiek Boga czy nie, wykazują się okrucieństwem wobec swoich żon,córek i matek.Wierzą,że takie mają prawo a religie tylko ich w tym utwierdzają.
Mijają lata,epoki i zmieniają się zasady,przepisy a tak naprawdę ten niesprawiedliwy podział nadal trwa.
Zastanawia mnie jedno ,dlaczego w żadnym kraju na całym świecie...

Koronczarka | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Bardzo ważna książka. Niestety z mylącym tytułem. Nikt w niej nie próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego, ale raczej na pytanie w jaki sposób. Więc niedobrze się stało, że tłumacz nie przetłumaczył tytułu dosłownie. Autorzy skupili się na religijnej stronie problemu dyskryminacji kobiet. A jest on bardzo mocno zakodowany w naszej świadomości. Widać to choćby w języku np. męska rozmowa, to zupełnie inna jakość niż babskie gadanie. Na ten temat też chętnie przeczytałabym jakąś książkę.

allison | 2012-10-10
Przeczytana: 10 października 2012

Autorzy tej książki zgromadzili wiele przykładów obrazujących dyskryminację kobiet w różnych religiach, głównie w islamie, chrześcijaństwie i judaizmie. Często to skrajne, dramatyczne i przerażające sytuacje, prowadzące do trwałego kalectwa i śmierci kobiet, a nawet dziewczynek, które uznane zostały za winne naruszenia zasad dyktowanych przez Koran, Biblię czy Torę.
Najbardziej wstrząsające jest to, że przypadki fizycznego i psychicznego znęcania się, rytualnego okaleczania, sprzedawania kobiet i czynienia z nich domowych niewolnic nie należą do rzadkości także w cywilizowanych krajach, których mieszkańcy tłumaczą swoje zachowania dogmatami religijnymi.

W książce znajdujemy sporo fragmentów Koranu, Biblii i Tory, z których jasno wynika, że rola kobiety sprowadza się do zajmowania się ogniskiem domowym, czyli domem, dziećmi, mężem (chociaż niekoniecznie w takiej kolejności). Autorzy zastanawiają się, jak to możliwe, by Bóg każdej z religii dzielił ludzi na mężczyzn i kobiety,...

Muminka | 2018-05-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2018

Szkoda, że tytuł książki jest mylący. Po LEKTURZE Nie dostaniemy bowiem klarownej odpowiedzi. Bardziej sensowna wydaje mi sie angielska wersja tytułu, czyli pytane retoryczne. Większość rozdziałów bowiem traktuje o adekwatności stwierdzenia, że Bog w wielu religiach stawia kobiety na poślednim miejscu.
W każdym rozdziale opisane zostały zjawiska, które świadczą o krzywdzącym stosunku do kobiet. Najwięcej polemiki wygłaszają autorki pod adresem Karen Armstrong i innych apologetów islamu.

To co mi się nie podoba i to na dzień dobry to zamiana oryginalnego tytułu, który winien brzmieć "Czy Bóg nienawidzi kobiet?" Prawda, że zmienia się cała wymowa? A co za tym idzie treści, na którą juz inaczej patrzymy. Tytuł "Czy Bóg nienawidzi kobiet?" ma tu swoją zasadność, ponieważ to z punktu wiary różnych wyznań patrzymy na los kobiet. Ale czy aby Bóg wyrządza kobietom taką krzywdę, a nie człowiek (czytaj:mężczyzna)?

Dla wielu ludzi różnych wyznań Bóg przeznaczył kobiety jedynie do roli żony i matki, tak wiec nie pytając je o zdanie - bo przecież sam Bóg tak nakazał, jak objawia nam pismo - wyznaczono nam miejsce w świecie rządzonym przez mężczyzn.
To zadziwiające jak dalece przez wieki zmieniła się każda dziedzina naszego życia, jak rozwinęły społeczeństwa, gdzie prawo wyraża nasz stosunek do rzeczywistości, a jednak pozycja kobiety nadal rozpatrywana jest przez wgląd w święte księgi i przypisuje się nam tę samą rolę, co w pradawnych czasach, gdzie np myśl o druku mogła być...

Karolina | 2014-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2014

Świetna książka.

Wielopłaszczyznowa, syntetyczna, rzetelna. Autorzy powołują się na liczne źródła, przedstawiają punkt widzenia różnych stron, odwołują się do wypowiedzi przywódców duchowych, polityków, uczonych etc, prezentują dane statystyczne, doniesienia medialne. Przede wszystkim argumenty autorów są niezwykle trafne, oparte na logice.

Książka zarysowuje najistotniejsze problemy w tym zakresie, nie ma w niej długich wywodów i analiz. Dzięki temu czyta się ją szybko i przyjemnie. Temat jest ciekawy i zmusza do myślenia, do dyskusji. Mnie szczególnie zainteresował temat Kairskiej Deklaracji Praw Człowieka czyli muzułmański odpowiednik Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Reasumując książkę polecam wszystkim zainteresowanym otaczającym nas światem, to ważny głos w walce o równość,o poszanowanie elementarnych praw człowieka. Tu temat jest szczególnie drażliwy- religia kontra fundamentalne prawa człowieka.

Viki | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Może na początku odniosę się do tytułu – w oryginale: „Does God Hate Women?” (dosł. „Czy Bóg nienawidzi kobiet?”) w wersji polskojęzycznej przetłumaczono: „Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet?”. Czyli pierwotną supozycję przekształcono w pewnego rodzaju aksjomat. Każdy kto zna choć jeden język obcy i czyta literaturę również w oryginale, a później zdarza mu się porównywać ją z przekładami polskimi, wie doskonale, jak bardzo tłumaczenia te mogą się różnić między sobą. Tak naprawdę bowiem każdy przekład to nic innego jak INTERPRETACJA utworu źródłowego. Wiadomo też, że posłużę się truizmem: tłumaczenie jest albo piękne i niewierne, albo wierne, ale brzydkie, czyli jak…, no może jednak nie zacytuję tego pseudozabawnego porównania, tym bardziej w kontekście omawianej książki. Faktem jest natomiast, że szczególnie przy przekładach tytułów książek i filmów polskim tłumaczom włącza się specyficzne turbodoładowanie inwencji twórczej, którą czasami naprawdę trudno wyjaśnić. Tutaj jednak myślę,...

Katarzyna | 2013-12-08

Kiedy w "Folwarku zwierzęcym" Orwella świnie przejęły władzę spisały nowy kodeks dotyczący wszystkich mieszkańców gospodarstwa. I tak pojawił się tam zapis o tym, że wszystkie zwierzęta są równe. Prawda to, a i chwała należeć powinna się twórcom tegoż stwierdzenia. Tyle tylko, że obok rzeczonego zapisu natychmiast pojawił się dopisek - również racicą świńską stworzony - że niektóre zwierzęta są równiejsze. Tak też jest z religią - każdą i bez wyjątku. Wedle niej bowiem wszyscy ludzie są równi, ale niektórzy - czytaj mężczyźni - są równiejsi. To z kolei oznacza, że inni ludzie - czytaj kobiety - poddane są ich władzy, jako że taka jest wola Boga, Jahwe, Allaha itd., itp. Zapytać można co z tego wynika? Bądź co bądź to jedynie teoria. Odpowiedź jest tyleż niewiarygodna dla każdego racjonalnie myślącego człowieka, co ku jemu przerażeniu, prawdziwa. Mianowicie wynika z tego nieopisany dramat milionów kobiet. Islam, katolicyzm, hinduizm odbierają bowiem żeńskiej części ludzkości prawo...

Akemi | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

niniejsza publikacja niezaprzeczalnie porusza ważną kwestię powszechności dyskryminacji kobiet, stosowania wobec nich przemocy fizycznej i psychicznej oraz tego, jak ogromny wpływ na podtrzymanie patriarchalnych schematów i konserwatywnych postaw mają największe monoteistyczne religie świata. Trudno jest zaprzeczyć twierdzeniu, że religie te upowszechniają i utrwalają nierówności w społeczeństwach. Zwłaszcza, gdy zobrazować to licznymi przykładami brutalnych doświadczeń kobiet, homoseksualistów i innowierców w krajach o dominującym wpływie religii na politykę i kształt porządku społecznego. Nie to miało zatem wpływ na moją nieprzychylną ocenę całej publikacji, lecz jej forma, pewne uogólnienie i nieprzewidziane pominięcie.

Książka ta została spisana w tak chaotyczny (i chyba też nie do końca przemyślany) sposób, że bez silnego wsparcia Czytelniczej Siły Woli trudno byłoby mi dotrwać do końca. Już w pierwszym rozdziale zostałam zbombardowana tak licznymi przykładami, że zanim...