Co myślą naukowcy

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
What scientists think
wywiady, nauka
Pistacia

Czy za pomocą elektroniki można poznać uczucia innych osób? Czy już niedługo będziemy mogli czytać w cudzych myślach? Czy będziemy używać wirusów do walki z bakteriami? Jak możemy zapobiec zdominowaniu ludzkości przez inteligentne maszyny? Czy Homo sapiens skazany jest na wymarcie? Książka filozofa Jeremy’ego Stangrooma przynosi interesujący przegląd najdynamiczniej rozwijających się gałęzi...

Książka filozofa Jeremy’ego Stangrooma przynosi interesujący przegląd najdynamiczniej rozwijających się gałęzi wiedzy naukowej, informuje o pomysłach, ideach i eksperymentach, nad którymi obecnie pracują psychologowie, neurolodzy, genetycy, biolodzy ewolucyjni czy bakteriolodzy. Składa się z jedenastu wywiadów z wybitnymi przedstawicielami nauki. Są wśród nich słynny psycholog i językoznawca Steven Pinker, kontrowersyjny cybernetyk Kevin Warwick, socjobiolog Edward O. Wilson czy astrofizyk Martin Rees. Mówią oni o swojej pracy naukowej, najbardziej obiecujących kierunkach badań, przyszłości i granicach nauki oraz jej znaczeniu dla społeczeństwa.

[opis wydawcy]

Finkla | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Zbiór rozmów z tuzinem wybitnych naukowców z różnych dziedzin. Właściwie nie są to wywiady, z pytaniami prowadzącego i odpowiedziami "przesłuchiwanego" celebryty. To raczej opisy rozmów, wypowiedzi w stylu: "ja spytałem o coś tam, a on odpowiedział, że...". Rozdziało-pogawędki raczej krótkie — na każdego naukowca przypada średnio mniej niż piętnaście stron (niezbyt dużych).
To wszystko sprawia, że z książki nie dowiedziałam się wiele.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/07/co-mysla-naukowcy-co-chca.html

żabot | 2013-09-15
Przeczytana: 2012 rok

Książka dość nijaka, sprawia wrażenie przypadkowego zbioru mało ciekawych esejów z różnych dziedzin nauki. Co myślą naukowcy? Ano myślą, myślą i niewiele - przynajmniej z tej książki - wynika. Trochę dylematów etycznych, trochę wizjonerstwa, które zazwyczaj się rzadko spełnia. Autor zebrał współczesne dylematy naukowców, krótko opowiedział o najnowszych trendach, teoriach i tyle. Wszystko bardzo przyczynkarsko, mało wciągająco i bez polotu. Być może trochę zawinił tłumacz, trudno mi to ocenić. Książka zdecydowanie odstająca polotem od serii wydawniczej.

Dama | 2014-10-04
Na półkach: Serie, Przeczytane, Naukowe