Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa

Wydawnictwo: Cyklady
The Rabbi's Daughter: A True Story of Sex, Drugs and Orthodoxy
978-83-60279-44-1
kasia2409

Reva Mann okazała się paskudnym dzieckiem, zakałą porządnej rodziny. Jej dziadek był naczelnym rabinem Izraela, ojciec cieszył się opinią szacownego rabina w Londynie. Tymczasem Reva buntuje się przeciwko przyzwoitemu wychowaniu i wszystkiemu, co wyniosła z domu. Aby żyć po swojemu, zrywa z rodziną i jej tradycjami, popadając w całkowitą skrajność - rzuca się w wir narkotyków i seksualnej swobody.

Kilka lat później przychodzi opamiętanie, Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Chce zapomnieć o błędach młodości i zacząć nowe życie. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, zostaje przykładną żoną i matką gromadki dzieci.

W swoich zdumiewająco szczerych wspomnieniach Reva odsłania nam zamknięty świat skrajnie ortodoksyjnego żydostwa. Opisuje, jak swatka raiła jej kolejnych kandydatów i jak wyglądały aranżowane randki ze studentami Talmudu. Bez cienia zażenowania opowiada o rytuałach związanych z małżeństwem, o swojej nocy poślubnej, kodzie zachowań seksualnych i partnerskich obowiązkach.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2010

źródło okładki: http://cyklady.com.pl/index.php?str=25&id=157

talia44 | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

"Córka rabina" to wstrząsające,bardzo osobiste i momentami wręcz szokujące wyznania Revy Mann,która desperacko poszukuje swojego miejsca w życiu.
Autorka wprowadziła mnie w świat o którym dotąd niewiele wiedziałam.W świat ortodoksyjnych żydów w którym przyszło jej żyć,zgodnie z surowymi naukami Tory i zdecydowanie wbrew swojej naturze.
Reva to kobieta pogubiona życiowo i emocjonalnie o skłonnościach do autodestrukcji.Jej życie to chaos,ciągłe miotanie się i popadanie z jednej skrajności w drugą.
Książka jest bardzo przejmującą autobiografią kobiety szukającej miłości,akceptacji i sensu życia i warto po nią sięgnąć choćby po to,by poznać inną kulturę obrzędy i obyczaje.

Anika | 2014-07-08
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Bardzo szczera opowieść autorki o poszukiwaniu własnej drogi życiowej. Dużą zaletą książki są niezwykle dokładne i naprawdę ciekawie zaserwowane czytelnikowi opisy żydowskich obyczajów, obrzędów, wierzeń. Polecam.

molik | 2011-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Fascynujące, szczere do bólu wspomnienia Angielki żydowskiego pochodzenia. Reva Mann wnuczka naczelnego rabina Izraela I córka szanowanego rabina w Londynie zbuntowała się przeciwko religijnemu wychowaniu, jakie wyniosła z domu. Zrywa z rodziną i zaczyna się staczać. Wpada w wir narkotyków, alkoholu i swobodnego seksu z przypadkowymi partnerami.
Na szczęście nastąpiło opamiętanie. Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Zawodowa swatka wyswatała ją z ortodoksyjnym Żydem. Reva opisuje z pikantnymi detalami rytuały związane z małżeństwem i nocą poślubną. Szczerze przedstawia również kod zachowań seksualnych, który może wydawać się dziwaczny.
Dla mnie świat pobożnych, ortodoksyjnych Żydów był dotychczas nieznany. "Córka rabina " jest kopalnią wiedzy o żydowskich obyczajach, wierzeniach i obrzędach.
Książka bardzo wciąga. Reva w sposób dosadny i czasami szokujący przedstawia nam tajemniczy świat ortodoksyjnych żydów.

Miss_Jacobs | 2011-02-17
Przeczytana: 2011 rok

Żydzi. Kim tak naprawdę są? Co wyznają? Jak wyznają i dlaczego właśnie w ten sposób? Jak traktują kobiety?
Na te i inne pytania odpowiada Reva Mann w swojej książce „Córka rabina”. Robi to w sposób jasny i ciekawy. Dzięki temu, że jest to autobiografia o wiele łatwiej jest czytelnikowi zapamiętać i przede wszystkim zrozumieć główne nakazy religii żydowskiej. Jest ona, bowiem częścią życia dziewczyny, a jednocześnie wyznacznikiem rozwoju fabuły.
Poza cała dozą informacji to przede wszystkim historia dziewczyny a w późniejszym czasie też kobiety, która odczuwa pustkę. Próbuje ją zapełnić dwiema skrajnościami. Na początku prowadzi szaleńcze życie, kiedy przekracza wiele granic przyjętych nie tylko przez Żydów, ale też przez ogól społeczeństwa. Gdy jednak ta metoda nie przynosi ukojenia na dłuższą metę postanawia sięgnąć do swych korzeni i staje się ortodoksyjną żydówką. Zaczyna przestrzegać bardzo surowych reguł, poszukuje męża....
Według mnie przykład Reva pokazuje jak bardzo...

Molly | 2011-05-09
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: 09 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść Revy to swoista spowiedź, pozbawiona jednakże żalu za grzechy. To historia kobiety szukającej sensu swojego życia i recepty na nie, a podczas tych poszukiwań miotającej się ze skrajności w skrajność. Brak tu gry pozorów czy próby wybielenia - Reva to świadoma swoich niedoskonałości i słabości kobieta, która wie, czego chce i dąży do tego wbrew wszystkiemu, siejąc niesmak i powszechne zgorszenie. Jednak przecież w ostatecznym rozrachunku najważniejsze jest to, by być w porządku z samym sobą.
Reva wychowała się w żydowskiej rodzinie z głębokimi tradycjami, jednak jej ojciec wciąż starał się godzić sacrum i profanum, odchodził od ortodoksyjności i przystosowywał swą religię do XX-wiecznej rzeczywistości i londyńskich realiów. Mimo to nawet w tym ujęciu judaizm był zbyt restrykcyjny dla młodej, zbuntowanej nastolatki z epoki dzieci kwiatów. Reva ostentacyjnie buntowała się przeciw ojcowskiej religii, a jej bunt był siłą destrukcyjną dla niej samej. Ćpała, uprawiała ...

Bożena1 | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Gorąco polecam miłośnikom dobrych, ciekawych książek. Reva Mann - córka rabina wprowadza nas w świat dla nas nieznany - świat skrajnie ortodoksyjnych żydów, w którym przyszło jej żyć. Czy wytrwa? To kolejna książka, która potwierdza starą mądrość, że życie to nie bajka, że nikt nas nigdy nie zapewnił, że będzie łatwo i czasem wiele trzeba przeżyć, aby docenić to, co w tym życiu stanowi największą wartość.

JJD | 2012-05-07
Przeczytana: 01 maja 2012

To pierwsza książka jaką przeczytałam, która dotyka tematyki ortodoksyjnych Żydów. O judaizmie wiem bardzo mało, dla mnie to nadal wiedza tajemna, ale nie da się ukryć, że ta książka uchyla rąbka tajemnicy. Musze przyznać, że przedstawiony w niej obraz jest dla mnie, delikatnie mówiąc, szokujący. Książka jest momentami bardzo śmiała w zakresie intymnych szczegółów opisywanych przez autorkę, czasami śmieszna, ale ogólnie jest dość smutną historią młodej kobiety.
Uważam, że warto po nią sięgnąć, bo wiele w niej interesujących przemyśleń, nie tylko na temat miejsca Boga (tego, czy innego) w życiu człowieka.

Magdalena | 2011-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Długo się zastanawiałam, czy dać tej książce maksimum punktów. Reva Mann nie pokazała mi jako pierwsza tradycji i ortodoksji żydowskiego świata, znałam je z wielu moich wcześniejszych lektur o tej tematyce. Jednak "Córka rabina" jest czymś więcej niż tylko ujawnieniem tajemnic zamkniętego świata, stanowi studium zagubienia kobiety wychowanej i żyjącej w dwóch światach: z jednej strony nowoczesnym świecie pokus, a z drugiej świecie religii, która w swoich założeniach wszystkie te pokusy i przyjemności odrzuca, w imię wyższej idei, w imię Boga. Z jednej strony sacrum, dążenie do nieba i wypełnianie religijnych obowiązków, z drugiej strony profanum i wszystko, co życie może nam dać żebyśmy nie oszaleli z samotności, a pomiędzy nimi bardzo zagubiona bohaterka.

Samotność jest tu kolejnym słowem - kluczem. Książka pokazuje, że tak naprawdę żadna skrajność nie da nam szczęścia, nie zapełni pustki, jeżeli my sami nie wiemy czego tak naprawdę chcemy od życia, a także że każdy moment tego...

malwina | 2012-05-27
Przeczytana: 11 lutego 2014

8.40
Bardzo dlugo zbieralam sie do przeczytania "Corki rabina...". Kulture Zydow oraz ich samych znam troszke z mojej pierwszej pracy na obczyznie.
Reva Mann corka zyda, zyjac w Londynie zmaga sie z wyborem stylu zycia jaki chciala by prowadzic. Z jednej strony tradycja rodzinna i pozycja ojca, z drugiej pokusy wielkiego swiata.
Poznajemy ja dokonujaca niezbyt trafnego wyboru. Zycie jej jest przepelnione narkotykami, zlym towarzystwem oraz przypadkowym seksem.
Jednak wkoncu cos w nien peka, opamietuje sie postanawiam wyjechac do Jerozolimy studjowac Tore oraz stworzyc zydowska rodzine z prawdziwego zdarzenia. Zdajac sobie sprawde z swej przeszlosci postanawia poprosic Swatke o pomoc w doborze meza.
Dzieki poszukiwaniom poznaje Szymche, co daje jej mozliwosc spelnienia marzen-posiadanie meza Zyda zalozenie z nim rodziny...
Jednak czy bedzie to naprawde, to czego Reva oczekiwala?

Bardzo polecam ksiazke, zglebia naintymniejsze sekrety z zycia zydowskich rodzin.
Najciekawsze ksiazka...

Monika | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Historia Polski ściśle związana jest z historią Żydów. Czy w związku z tym znamy tę kulturę? Czy ją rozumiemy? Myślę, że dla wielu osób zetknięcie z historią Revy Mann, wnuczki naczelnego rabina Izraela i córki rabina w Londynie będzie szokiem. Szokiem będzie zagłębienie się w życie ortodoksyjnych Żydów.
Rodzice Revy byli postępowymi Żydami. Pomimo tego, że ojciec i dziadek byli rabinami, nie popadali w fanatyzm. Uważali, że religia nie może ograniczać, a jej prawa należy zmieniać i dostosowywać do czasów, w których żyjemy. Nieszczęście, które dotknęło rodzinę dziewczyny (niepełnosprawność siostry), odcisnęło piętno i zaważyło na relacjach bliskich. Matka rzadko wychodziła z depresji, a Reva nie znajdując oparcia w najbliższych, szukała pocieszenia poza domem. Jej życie to mężczyźni, sex, narkotyki. Wielokrotnie ojciec ratował ją z opresji. Gdy przyszło opamiętanie Reva popadła w drugą skrajność. Wyjechała do Izraela, aby studiować położnictwo. W między czasie wstąpiła do szkoły...