Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa

Wydawnictwo: Cyklady
The Rabbi's Daughter: A True Story of Sex, Drugs and Orthodoxy
978-83-60279-44-1
Katarzyna

Reva Mann okazała się paskudnym dzieckiem, zakałą porządnej rodziny. Jej dziadek był naczelnym rabinem Izraela, ojciec cieszył się opinią szacownego rabina w Londynie. Tymczasem Reva buntuje się przeciwko przyzwoitemu wychowaniu i wszystkiemu, co wyniosła z domu. Aby żyć po swojemu, zrywa z rodziną i jej tradycjami, popadając w całkowitą skrajność - rzuca się w wir narkotyków i seksualnej swobody.

Kilka lat później przychodzi opamiętanie, Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Chce zapomnieć o błędach młodości i zacząć nowe życie. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, zostaje przykładną żoną i matką gromadki dzieci.

W swoich zdumiewająco szczerych wspomnieniach Reva odsłania nam zamknięty świat skrajnie ortodoksyjnego żydostwa. Opisuje, jak swatka raiła jej kolejnych kandydatów i jak wyglądały aranżowane randki ze studentami Talmudu. Bez cienia zażenowania opowiada o rytuałach związanych z małżeństwem, o swojej nocy poślubnej, kodzie zachowań seksualnych i partnerskich obowiązkach.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2010

źródło okładki: http://cyklady.com.pl/index.php?str=25&id=157

Eleckra | 2019-03-05
Przeczytana: 03 marca 2019

Ciekawa to była lektura. Nieprzewidywalna.

Autorka rzuca nas od razu na głęboką wodę- do świata gdzie ani seksu, ani narkotyków nie uświadczymy, za to ortodoksyjnych Żydów aż nad to. Do opowieści o wspaniałej, głębokiej relacji z Bogiem, przestrzeganiu surowych, ale oczyszczających zwyczajów i norm religijnych, miejsca swatek, rabinów i zgłębiania Tory, pokuty i próby zapomnienia o grzesznym życiu. Aż Czytelnikowi zaczyna błąkać się pod głowie myśli- czy ja na pewno dobrą książkę czytam? czy na pewno chcę to czytać? nie na fanatyczny bełkot się pisałem! Ale część Czytelników jest bardziej wytrwała- będzie czytać dalej, bo "jak zacząłem to skończę!". I na tych kilku wytrwałych czeka materia obiecana w tytule, a później wiele, wiele więcej.

Autorka i narratorka w jednym opisuje dzieje swego żywota, nie poznaczonego wielkimi, wiekopomnymi osiągnięciami, nie związanego z sławą, bogactwem, niczym niezwykle wyjątkowym. Życia niezwykłego w swojej zwyczajności. Pani Reva Mann jest, jak...

Wisienka | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Książka ciężka emocjonalnie. Tytułowa córka rabina opowiada o swoim życiu wśród ortodoksyjnych żydów, do których z własnej woli dołączyła. Fanatyzm zawsze, w każdej formie jest okrutny. Trudna do przebrnięcia książka, ze względu na opisywane w niej absurdy wyżej wymienionej religii.

Agnieszka | 2019-02-15
Przeczytana: 07 września 2018

Reva jest to córka bardzo przykładnej i szanowanej rodziny. Jednak w nastoletnim wieku postanawia się sprzeciwić wszystkim ortodoksyjnym zasadom. Wpada w świat narkotyków, prostytuctwa, alkoholu. Z czasem jednak postanawia zakończyć swoją przygodę z tym i wstępuje do szkoły w Jerozolimie.
Nadchodzi czas kiedy trzeba wyjść za mąż. Wybrankiem jest Żyd z bardzo ortodoksyjnymi zasadami, dla którego Bóg jest na pierwszym miejscu. Reva staje się przykladną matką oraz żoną. Wszystko da się znieść, ale do czasu. 'Córka rabina' jest to pamiętnik kobiety żyjącej w rodzinie żydowskiej. Opisuje swoje życie za młodu, nastepnie w małżeństwie. Przedstawia jak była traktowana przez męża, jakie zasady panowały u niego.
Nie mieści mi się w głowie, że takie sytuacje są dopuszczane, jednak u nich to jest normalne, jest to na porzadku dziennym. Podczas czytania po opisie każdej 'zasady' zatrzymywałam się i rozmyślałam. Bardzo podziwiam tą kobietę i rozumiem jej pragnienia. Sama nie wiem jak bym się...

MacochaKopciuszka | 2019-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2019

Taka sobie. Bardzo drażniła mnie główna bohaterka i jej niezdecydowanie oraz dobór partnerów...

szczypiorek5 | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Chyba każdy kto przeczyta tę książkę dojdzie do wniosku ,że każda skrajność jest w pewnym stopniu patologiczna. Główna bohaterka, córka i wnuczka rabina rzuca się w wir seksualno-narkotykowych przygód, a później w objęcia najbardziej ortodoksyjnego odłamu jerozolimskich Żydów.
Ciekawie opisane zwyczaje, nakazy i prawa , miejscami wywołujące moje rozbawienie.
Warto przeczytać, polecam.

adellka | 2018-09-28
Przeczytana: lipiec 2018

Książkę super się czyta, jest bardzo wciągająca. Moim zdaniem jest to jedna z lepszych pozycji jakie ostatnio czytałam.

Olga | 2018-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Polecam gorąco!

Do książki przekonał mnie nie tylko opis ortodoksyjnego świata : bardzo szczegółowy i często szokujący.
Reva relacjonuje swoje życie, które jest pełne potknięć i trudnych doświadczeń. Robi to szczerze, bez owijania w bawełnę. Podobała mi się ta droga w poszukiwaniu szczęścia, spełnienia, kogoś kto pokocha ją taka jaka jest. Chętnie przeczytałabym kontynuację.

Lamika | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Nie za walory literackie przyznałam 7 gwiazdek a za wręcz ekshibicjonistyczną relację z życia w środowisku ortodoksyjnych Żydów. Rzadko można zetknąć się z opisem od wewnątrz zamkniętej i żyjącej w swoim wyizolowanym świecie grupy religijnej. Ciekawa jestem jak ta książka została przyjęta przez izraelskich chasydów, bo zbyt pochlebna ona nie jest. Chociaż pewnie to, co wydaje się skrajnym fanatyzmem na granicy obłędu jest według nich całkiem normalne i godne szerszego rozpropagowania jako sposobu na życie. Co zawsze zadziwiało mnie u wszelkiej maści fanatyków religijnych to gładkie łączenie korzystania ze zdobyczy techniki, typu samochody czy telefony komórkowe z dążeniem do zatrzymania czasu, albo wręcz powrotem do obyczajów ze starożytnych świętych ksiąg. Książka obyczajowo bardzo ciekawa.

srebrnanatalia | 2017-11-23
Przeczytana: 16 marca 2017

Autobiograficzna opowieść wnuczki naczelnego rabina Izraela, która zostaje wypędzona z domu (bo spotyka się z gojem), używa życia, odrzucając wszystkie ortodoksyjne zasady, w których została wychowana. Wolna w tej duchowej próżni. "Odczuwałam to samo co wielu Żydów przede mną: samotność na wygnaniu."
Reva miota się jak zwierzę w klatce. Po erotyczno-narkotycznych ekscesach poszukuje więzi duchowej, transcendencji. Poślubia człowieka związanego z najbardziej radykalnym odłamem chasydyzmu i próbuje żyć zgodnie z nakazami Tory. W takim życiu również nie odnajduje wewnętrznego spokoju.
Poczucie winy dręczyło ja przez wiele lat. Rodzice umieścili jej młodszą, niepełnosprawną siostrę w domu opieki tłumacząc, że to dla dobra Revy. Pogrążali się w swoim cierpieniu, ukrywając przed Revą emocje. "Znów czuję jak z wolna ogarnia mnie poczucie osamotnienia. Raz jeszcze zostałam sama. Rodzice trzymają mnie z dala od opiekuńczego kokonu, w którym sami żyją, ponieważ nie życzą sobie, żebym im...

niania09 | 2017-11-17

Książka jest bardzo szczera. Wyznania głownej bohaterki bardzo intymne, opowiedziane ze szczegółami. Myśle że głownym problemem Revy było to że posmakowała życia postrzeganego przez innych jako normalne i jej sie spodobało więc niemogła do końca zaakceptować zasad panujących w żydowskiej rodzinie.