Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość o miłości, śmierci i szczęściu

Seria: Biosfera
Wydawnictwo: W.A.B.
The Philosopher and the Wolf. Lessons from the Wild on Love, Death and Happiness
filozofia, natura, zwierzęta
Pistacia

Kiedy Mark Rowlands miał dwadzieścia siedem lat i był młodym wykładowcą filozofii, kupił wilczka. Wkrótce się okazało, że wilki niesłychanie szybko się nudzą, a gdy się nudzą, gryzą wszystko dokoła i Brenina nie można ani na chwilę zostawić samego. Towarzyszył więc Rowlandsowi na wykładach, na meczach rugby i podczas biegania (które miało wilka zmęczyć, a tylko poprawiało mu kondycję). Gdy filozof zmieniał miejsca zamieszkania i pracy, Brenin wędrował wraz z nim - do Irlandii, do Londynu i na południe Francji. Relacja z niezwykłym towarzyszem ostatecznie nadała kształt życiu i myśleniu Marka Rowlandsa, zmieniając jego podejście - zarówno osobiste, jak i filozoficzne - do miłości, szczęścia, natury i śmierci. Książka Filozof i wilk, która zaczyna się od żywiołowego i niszczycielskiego szczenięctwa Brenina, a kończy się jego śmiercią jedenaście lat później, to poruszający i zabawny opis przyjaźni przekraczającej granice gatunków, zmuszający do zastanowienia, co to znaczy być człowiekiem.

[opis wydawcy]

źródło opisu: wab.com.pl

źródło okładki: wab.com.pl

Monika | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Ta książka to hołd złożony wilkowi Breninowi, wszystkim innym wilkom i wszelakim zwierzętom. Jak dla mnie troszkę zbyt dużo jest w niej filozofa, troszkę za mało samego wilka. Całość jest jednak naprawdę bardzo, bardzo dobra. Polecam osobom borykającym się ze śmiertelnymi chorobami swoich futrzaków.

jolene7 | 2014-02-22

Przez prawie 2 lata kolega mnie namawiał do przeczytania tej książki. Teraz nie wiem czy mam mu dziękować, że wreszcie mu się to udało, czy mam być zła, że tyle czasu mu to zajęło. Wspaniała książka.

joly_fh | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Mark Rowlands jest filozofem, Brenin wilkiem. Jako młody wykładowca, Rowlands postanowił sprawić sobie... wilka. Prawdziwego wilka, który następnie został udomowiony i towarzyszył Rowlandsowi jak pies, choć od psa się znacznie różnił. To obcowanie z wilkiem, a więc tak naprawdę z dziką naturą skłoniło filozofa do przemyśleń, których efektem jest książka. Autor pisze w niej o Breninie: o jego niszczycielskich zapędach, fenomenalnej sile i wytrzymałości, wspólnym bieganiu, nieudanych polowaniach, przyjaźni z psami... To jest bardzo ciepła opowieść o zwierzęciu, które stało się przyjacielem człowieka, o wzajemnej miłości między wilkiem a człowiekiem, o POSZANOWANIU, jakie człowiek okazywał zwierzęciu. Opowieść o futrzastym przyjacielu przeplatana jest zaś refleksjami dotyczącymi natury człowieka (i wilka), zła w nim drzemiącego, szczęścia, miłości i śmierci. Rowlands pisze trochę też o sobie – a wszystko to ze sporą dozą autoironii, dystansu do własnych poczynań, do dosyć nietypowego...

Waszka | 2013-03-13
Przeczytana: 2011 rok

Wilk jako przyjaciel i podmiot rozważań filozoficznych. Tak można by w wielkim skrócie ująć treść tej książki.
Mark Rowlands miał rzadką okazję przeżyć ponad dziesięć lat pod jednym dachem z wilkiem o imieniu Brenin. Niezwykła więź jaka wytworzyła się między nimi wywróciła jego życie do góry nogami. Książka ta jest nie tylko opisem tej niezwykłej relacji ale też refleksją nad bytem człowieka i zwierzęcia, nad różnicami i podobieństwami między nami. Została napisana kilka lat po śmierci Brenina. Czytając, wyraźnie wyczuwa się żal po stracie przyjaciela z którym autor jeszcze nie do końca się uporał.

Lektura wzruszająca, często zabawna, wciąga i angażuje emocjonalnie.

Jedna z najlepszych książek, jakie udało mi się przeczytać w ostatnich latach. Dobijający, przygnębiający ale zarazem napawający ni to smutkiem, ni nadzieją na przeżycie "tych chwil" traktat o życiu i przemijaniu. Utraciwszy kogokolwiek, żyjąc posępną myślą o nieuchronności śmierci wszystkiego, co się kocha, nie można przejść obojętnie wobec opowiadanej historii. Czuje się, że to opowiadane jest tu i teraz, a chociaż noc zimna, a ognisko dogasa - opowieści, bo takie jej prawo, należy wysłuchać. Patrzę na mojego wilka czytając ostatnie strony i wiem, że kiedyś go stracę, a być może to on straci mnie, ale zanim to się stanie zdążymy jeszcze przeżyć wilcze chwile ciesząc się głupio wiosną, trawą, wiatrem i promieniami dogasającego słońca.

MontyP | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

No i wreszcie 10 gwiazdek. W swojej kategorii, która zbyt oczywistą nie jest. To piękna książka o przyjaźni człowieka i wilka, ale przede wszystkim kawał filozofii podanej w przystępny sposób. Po raz pierwszy chyba nic bym nie zmienił w czytanej książce. Nawet przecinka. Dotarła do mnie z przesłaniem, opłakałem wilka i zastanowiłem nad sensem istnienia. Piękna, mądra książka. Może nie było tu nic specjanie odkrywczego, nic co wywróciłoby moje życie do góry nogami, ale warto przeczytać tę książkę. Może nawet spodziewałem się po niej więcej, ale po przemyśleniu sądzę, że jest akurat. Idealna.
Autorowi gratuluję dystansu do siebie. To też zaleta tej książki.
Polecam nie tylko miłośnikom psów.

Jadwiga Zając | 2014-10-13
Przeczytana: 10 października 2014

Bardzo amerykańska. No cóż, można się przez to z wieloma opiniami kłócić - szczególnie z moralna oceną "małp". Autor prezentuje pogląd, że człowiek zdobył swą przewagę ewolucyjną (skądinąd wątpliwą) w drodze rozwoju w kierunku oszukiwania innych osobników - cóż, możliwe. Pytanie tylko, czy idąc dalej tym tropem nie powinno się odnotować, że potępienie tych cech również z nich wynika? Autor określa się między innymi jako uczeń Nietzschego - zapomniał, że moralność jest wynikiem działalności ludzkiej? Z tym i kilkoma innymi zastrzeżeniami - mimo wszystko polecam książkę, którą czytać można także jako studium pracy żałoby u naukowca. Opowieść o Breninie poprzetykana jest gęsto filozoficznymi wywodami autora, który sam przyznaje w pewnym momencie, że w chwilach szoku przechodzi w tryb akademicki...

Guardian_Angel | 2013-06-03

To jedna z tych książek, której fragmenty będą powracały w różnych momentach życia ...

Bodzio | 2014-05-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Mogę polecić zwłaszcza psiarzom. Ciekawa jestem, czy byłaby interesująca dla kogoś kto nie ma pozytywnego stosunku do tych zwierzaków?
Ta książka bardzo mnie poruszyła. Co prawda nie mam wilka, ale psa od kilkunastu lat i moja relacja z nim bardzo mi przypomina tą z wilkiem, tak wspaniale opisaną w książce. Zgadzam się z poglądami autora, były może z 2 momenty, w których autor przeciągnął za bardzo swój wywód filozoficzny, ale to nie powinno zniechęcać.

Paulinx | 2011-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2011

Książka ta jest na tyle dobra, że brak mi słów by cokolwiek o niej napisać. Na pewno powiedzieć mogę, że dużo dzięki niej przemyślałam w swoim życiu, dużo zrozumiałam. Poza tym... kocham wilki pod każdą postacią.