Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu

Seria: Seria Publicystyczna
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-62467-01-3
Tymomateusz

Każdy ma takie same prawo do wolności, miłości i seksu, bez względu na to, jaki typ seksualność wyraża i z jakiego powodu. Dozgonnie wierny monogamiczny gej, zmieniająca co noc partnerki lesbijka, osoba zaangażowana w relacje BDSM, fantazyjnie ubrany trans, osoby hetero w domach poligamicznych, biseksualistka, która kocha raz dziewczynę, raz chłopca – to wszystko obywatele tego świata i tego kraju.

Dwadzieścia lat po demokratycznym przełomie wciąż odmawia im się równouprawnienia. Odmienne zwyczaje, style życia i miłosne wzorce spychane są do podziemia – albo do getta „prywatności”. Leczyć ich – mówią ekstremiści. Rób to w domu, po kryjomu – mówią konserwatyści mieniący się liberałami. Marcie Konarzewskiej i Piotrowi Pacewiczowi opowiadają, jak tęsknią, cierpią, pragną i nienawidzą. Co daje rozkosz, a co boli. Każda z rozmów opowiada inną prawdę o miłości.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaPublicystyczn...(?)

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaPublicystyczn...»

Antoni Leśniak | 2015-02-08
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Brak tolerancji obserwujemy cały czas, ale się do tego tak przyzwyczailiśmy, że nie zwracamy na to uwagi, bo traktujemy to zjawisko jako coś oczywistego, ba, normalnego i nie warto kruszyć kopii i robić niepotrzebnego zamieszania, rwetesu. W końcu nic się nie dzieje takiego złego. Może gdyby dochodziło do rękoczynów lub aktów agresji, wtedy wzmógłby się krzyk tych, którzy stanęliby w obronie uciśnionych, ale jak sobie ktoś tam coś pod nosem pomruczy, może ciut głośniej pokrzyczy, to jeszcze nic złego. Zresztą, jeśli komuś źle bo należy do jakiejś mniejszości rasowej i mieszka w Polsce zawsze może usłyszeć: jak ci się nie podoba, wracaj do swojego kraju, a jeśli należy do jakiejś mniejszości seksualnej, to niech zamknie się w swoich czterech ścianach i tam demonstruje swoje poglądy i orientację, a nie żeby wychodził na światło dzienne i epatował porządnych, bogobojnych obywateli swymi chorymi czy demoralizującymi zachowaniami. Proste? Proste. Żyjąc w świecie utartych schematów i...

Wilcza | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Ciężko ocenić jako książkę coś, co jest zbiorem wywiadów. Wrażenia, jakie może po sobie zostawić zależą od formy prowadzenia wywiadów oraz od osób, które ich udzielały.
Co do pierwszego - nie mam zastrzeżeń. Podoba mi się dość profesjonalne podejście do sprawy, bezstronność... Co dziwne - przejawiała się ona w wywiadach z osobami ze środowiska queer, z kolei względem osób "normalnych" (Roman Giertych) czuło się agresję.
Czyżby popularne: tolerujcie nasz brak tolerancji względem Was, bo Wy nas nie tolerujecie? Niepotrzebne błędne koło.

Niektóre osoby wzbudziły we mnie ciekawość. Inne nawet sympatię. Z kolei nieliczne teksty potrafiły wzbudzić wręcz odrazę, niechęć, a poziom absurdu wzmagał we mnie brak tolerancji względem "inności"... Mimo, że sama niekiedy odbijam od przeciętności, a dodatkowo nie przeszkadzają mi "inni", dopóki nie wymachują mi innością przed oczami i nie domagają się specjalnego traktowania. Momentami ten zbiór publikacji wydawał mi się właśnie wymachiwać...

sachmet | 2012-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Miałam mieszane uczucia po przeczytaniu pierwszych rozdziałów. Moja opinia (mniej więcej) pokrywała się z tymi, które zamieszczono tutaj.

Pomimo dobrego obeznania w tematyce LGBT w tej publikacji natrafiłam na momenty, które mnie zaskoczyły. Trochę lepiej uświadomiły, że ludzka seksualność (rozumiana wieloaspektowo) jest niesamowicie płynna. Momentami wręcz nieuchwytna.

Dlaczego tematyka jest banalna? A jaki jest tytuł tej książki? Dotyka właśnie tych aspektów. Seksualność to właśnie "to" co sprawia, że wszyscy mieszący się w pojęciu queer są dla ogółu "egzotyczni". Czy miałoby sens pisanie książki o tym jak takie osoby gotują? Robią to jakoś inaczej niż reszta?

Nie wszystkie wypowiedzi mi się podobały, nie ze wszystkim się zgadzałam, ale nie o to chodzi by wszystko było jasne i klarowne. Bo prawda taka nie jest. Polecam pozycję osobom, które znają temat i potrafią ocenić ją z odrobiną dystansu.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: styczeń 2011

Wyjątkowo marna książka, nie wiem, po co napisana ani po co wydana. Na głos w dyskusji za słaba, na obraz świata queer niepełna. Ciekawa w zasadzie tylko w momentach, kiedy autorzy oddają głos bohaterom, pozwalając nie na dialog, a monolog. Najbardziej denerwujący jest ten wszechobecny banał, który zaczyna w pewnej chwili drażnić: bo czemu rozmowy z osobami heteroseksualnymi dotyczą innych problemów niż pierwsze randki i pierwsze pocałunki, jak w przypadku wszystkich innych "queer"? Do kosza, nie inaczej.

pulcinella | 2011-06-18

Myślę, że to książka cenna dla dobrego rozumienia pojęcia inności.

Czytaczyk | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Zastnawia sie jedna rzecz.dlaczego autorzy ksiazki twierdza ze to ma byc ksiazka dla ludzi hetero?Przeciez ciemnogrod jej nie kupi.Kaczynski jej nie przeczyta.Przeczytaja ja ludzie ktorych sprawy opisane w tej ksiazce dotykja.

ksiazka nie wiele wnosi,od takie rozne historie,natomiast mnie przekadza to ze gazeta wyborcza jest tam czesto wspominana.nie wiem jaki jest tego cel,ale to zuca sie w oczy i przeszkadza.

marla | 2013-04-17

Nie poszerzyła moich horyzontów. Wybór osób do kolejnych rozdziałów uważam za chaotyczny. Choć dla osób mało znających tematykę - być może dobre na początek - znam osoby, którym ta książka otworzyła oczy.

Annedriea | 2016-11-21
Dominika | 2016-11-09