Elizabeth i jej ogród

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
6,43 (89 ocen i 29 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
2
8
10
7
32
6
26
5
10
4
4
3
2
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788361297635
liczba stron
160
język
polski
dodała
lullaby

Co i rusz ukazują się książki o pięknych krainach odkrywanych przez turystów. Prowansja i Toskania doczekały się już wielu opowieści o sobie. Elizabeth i jej ogród to opowieść Angielki, która pokochała Pomorze. Zamieszkała pod Szczecinem, w Rzędzianach, które nazywały się wtedy Nassenheide i stworzyła o tym miejscu piękną opowieść, a wokół domu równie piękny ogród. Kończył się wiek...

Co i rusz ukazują się książki o pięknych krainach odkrywanych przez turystów. Prowansja i Toskania doczekały się już wielu opowieści o sobie.

Elizabeth i jej ogród to opowieść Angielki, która pokochała Pomorze. Zamieszkała pod Szczecinem, w Rzędzianach, które nazywały się wtedy Nassenheide i stworzyła o tym miejscu piękną opowieść, a wokół domu równie piękny ogród. Kończył się wiek dziewiętnasty.

Elizabeth trafiła do Rzędzian w parę lat po ślubie z byłym oficerem pruskiej kawalerii. Przyjechała, by otworzyć miejscową szkołę i… postanowiła pozostać.

Ta autobiograficzna powieść dowcipnie i z lekką ironią opisująca codzienność pomorskiej wsi spodobała się angielskim czytelnikom. Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie, recenzje w prasie były bardzo pochlebne. „Mała kometa na literackim niebie Londynu”- pisano. Krytycy chwalili oryginalny współczesny język, wnikliwość autorki w przedstawianiu ówczesnych obyczajów, bezkompromisowość w obronie uciskanych kobiet, od robotnic polnych poczynając, na nierozumianych damach z wyższych sfer kończąc. Wskazywano, że książka jest równocześnie fascynującym pamiętnikiem namiętnej ogrodniczki, która tworzy swój mały raj wśród pomorskich kartofli, łubinu i łanów zboża… Ktoś ironizował, że po tej lekturze Angielki chwytały za szpadel i biegły do ogrodu, bez względu na to, czy znały się na ogrodnictwie, czy nie.

Książka Elizabeth i jej ogród wciąż jest w Anglii wznawiana. Internauci piszą o niej: „Świeży oddech”, „Bardzo delikatne i głębokie”, „Ponadczasowe …”.

 

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (285)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6867
allison | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Tak jak autorka, uwielbiam swój ogród, a czytanie w nim uważam za wielką przyjemność, którą docenić mogą tylko miłośnicy natury i literatury.
Książka pani Elizabeth to napisany pięknym językiem hymn na cześć przyrody i jej związków z człowiekiem. Bardzo plastyczne i pełne wrażliwości są opisy roślin oraz sposobu, w jaki ogród oddziałuje na narratorką. Dla żyjącej na przełomie wieków kobiety, zdominowanej przez mężczyzn i społeczne konwenanse, pełen roślin ogród staje się ucieczką od szarego życia, od systemu nakazów i zakazów oraz od ludzkiej głupoty.


Opowieść o ogrodzie stanowi tu także pretekst do poruszania znacznie bardziej ważnego problemu, jakim jest emancypacja kobiet. Wiele myśli Elizabeth ma ponadczasowy i postępowy charakter, niejedna przywołana rozmowa na temat roli kobiety podejmuje wciąż istniejące w naszym nowoczesnym świecie problemy.

Całość czyta się niespiesznie, z wielką przyjemnością. Na pewno nie jest to lektura dla tych, którzy szukają w literaturze tylko...

książek: 1788
Renax | 2018-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Tak właściwie książka jest autobiografią autorki, jej wspomnieniem o roku z życia na podszczecińskiej wsi, gdy dziewczynki były małe, a ona była jeszcze żoną Groźnego. Mieszkali w pięknym starym domu, o którym narratorka (autorka) mówi, że kiedyś był żeńskim klasztorem. Autorka (narratorka) próbuje stworzyć piękny ogród. i o tym pisze, o różach i tulipanach, o dzieciach, o chwilach z książką, o uciążliwych gościach, którzy nie chcą pojechać i ciągle wynoszą książki z biblioteki i zostawiają na noc, przez co książki nasiąkają rosą, a to ją strasznie irytuje. No nie dziwię się. Jak na dzisiejsze czasy, czasy blogów, taka treść to nic oryginalnego. Od wielu innych różni ją dbałość o język. Książka jest lekka i miła. Przyjemnie się ją czyta.

książek: 1544
Isadora | 2011-07-21
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2011

"Kocham mój ogród".
Zdanie rozpoczynające tę autobiograficzną opowieść będącą zapisem przeżyć autorki i zamykającą się w bodajże najszczęśliwszym okresie jej życia z czasów, gdy mieszkała w swym pomorskim majątku Nassenheide, jest zarazem motywem przewodnim książki nieustannie przewijającym się przez karty powieści - a jest to obecność immanentna, wyczuwalna w każdym zdaniu i wzruszająco prawdziwa. Te proste i płynące z głębi duszy słowa najtrafniej wyrażają ich autorkę.

U schyłku XIX wieku Angielka Elizabeth von Arnim wychodzi za mąż za znacznie od niej starszego oficera pruskiej armii, lecz nie jest w tym związku szczęśliwa. Jej ponura egzystencja żony uzależnionej od męża, zredukowana do roli bezmyślnej i posłusznej zabawki mającej za jedyny cel uprzyjemnianie mu życia potęguje jej samotność i tęsknotę za rodziną.
Życie nieszczęśliwej hrabiny odmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kiedy wyjeżdża do pomorskiej posiadłości męża, by tam - jako żona dziedzica -...

książek: 3844

Zagłębiając się w tę lekturę przenosimy sie w czasie i przestrzeni. Czas, który jest zupełnie stracony dla dzisiejszego człowieka tak zabieganego, że potrafi ignorować potrzeby bliskich nie mówiąc już o tym by w pełni dostrzegł zmiany w przyrodzie, poza następującymi po sobie porami roku. Przestrzeń, która zaczyna być dziś tak przeładowana nowoczesnymi konstrukcjami przestrzennymi,że nawet drzewo musi torować sobie drogę pośród równo wykrojonych betonowych bloków. A takie ogrody jakimi zachwycała się Elizabeth? Jak okazy zwierząt pod ochroną - na wyginięciu.

Ta publikacja to zapiski z pobytu w pomorskim dworze, posiadłości hrabiostwa Von Arnimów. Zapiski, które w całosci poświęcone są życiu na wsi, a przede wszystkim ogrodowi i pasji właścicielki do jego wzbogacania i cieszenie sie jego pięknem o każdej porze roku. Ile szczęścia moze dawać pielęgnacja roślin, tworzenie czegoś tak naturalnego. Raj i oaza spokoju, miejsce, które chroni przed wielkomiejskim stylem życia w początkach...

książek: 1689
nulla | 2017-09-04
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Zapiski hrabiny von Arnim krążą wokół ogrodu, w którym lubi pracować i wypoczywać. Życie Angielki poślubionej niemieckiemu arystokracie jest monotonne i niezbyt ciekawe. Podporządkowana mężowi, zamknięta w patriarchalnym, tradycyjnym niemieckim kręgu, Elizabeth męczy się i niknie. Ucieczką dla niej jest ogród i książki. Jej ogród i natura otaczająca wiejską posiadłość rodziny jej męża stanowią dla niej synonim wolności. Dzięki ogrodowi odradza się sama Elizabeth, odzyskuje siły witalne i znów ma ochotę żyć. Tylko czas spędzony w samotności, w ogrodzie, z książką stanowi dla niej prawdziwe życie. Obowiązki rodzinne, a nie daj Boże, towarzyskie, są dopustem, który przetrzymuje się z zaciśniętymi zębami.
Dostajemy parę przykładów tych obowiązków zakłócających życie hrabiny i są to, trzeba przyznać, wciągające opisy. Autorka jest złośliwa i zabawna, patrzy na świat trzeźwo, a nawet cynicznie. Zdaje się, że tylko piękno natury i chwile upragnionej samotności łagodzą jej charakter.
Choć...

książek: 5600
malineczka74 | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

Moje pierwsze spotkanie z piórem hrabiny von Arnim było niezwykle , bo ta żyjąca ponad 100 lat temu kobieta przeniosła mnie w piękny świat ziemiańskich majątków , niezniszczonej przyrody , jakże innego od współczesnego stylu życia i obyczajów , a ja przyznam szczerze bardzo lubię te klimaty , które określam mianem "jak z fotografii w kolorze sepii ".
Autorka książki "Elizabeth i jej ogród" jest z pochodzenia Angielką i absolwentką studiów muzycznych. Mając 25 lat poślubiła poślubiła o 15 lat starszego byłego oficera pruskiej kawalerii . Elizabeth nie zaznała jednak szczęścia u boku poślubionego mężczyzny , ale dzięki niemu po kilku latach małżeństwa zamieszkała w majątku we wsi Nassenheide znajdującej się na Pomorzu .Uroczy dom okazał się byłym klasztorem zamieszkanym kiedyś przez mniszki , a otaczający go ogród stał się wielką pasją i miłością hrabiny. To właśnie tam zdala od miejskiego zgiełku i cywilizacji Elizabeth odnalazła swoje miejsce na ziemi. Otoczenie miało ją za...

książek: 639
buziaczek197 | 2018-10-10
Przeczytana: październik 2018

Zacznę od tego, że mam inne wydanie dla mnie piękniejsze i skromniejsze od wydawnictwa mg. Jest tylko na niej róża, a okładka jasny kolor ma. Treść książki hmmm nie powaliła mnie na kolana choć rozumiem jej zamysł. Historia dzieje się w dzisiejszych okolicach Szczecina. Dawniej były to Niemcy. Ogród i to co autorka z nim robiła jakie rośliny w nim sadziła to sama przyjemność czytania i wyobrażania sobie jak one wyglądały. Piękne krajobrazy ujęte, ale okropnie irytowała mnie jedna z bohaterek Minora. Całą treść mi przysłoniła bo była tak irytująca. Trafiła do właścicielki tylko dlatego, że ją o to poprosiła przyjaciółka, a tylko dlatego, że nie miała gdzie spędzić świąt Bożego Narodzenia. Przyjęła ją pod swój dach. Niby studentka z Anglii, ale chciała napisać książkę. I kiedy ktoś trafia w gości nie zachowuje się tak bezczelnie. Ona zaś swoimi wypowiadanymi zdaniami taka właśnie była. Książkę ogólnie polecam !!! Jest fajna tylko dla mnie nie do końca.

książek: 3370
Montgomerry | 2018-03-17
Przeczytana: 14 marca 2018

Wspaniale wydana graficzne, cudna treść :)
http://slowemmalowane.blogspot.com/2018/03/elizabeth-von-arnim-elizabeth-i-jej.html

książek: 3005
Sonja | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Niesamowicie piękna, żywa, barwna narracja... A wszystko działo się wiele lat temu w ogrodzie, który był częścią istniejacego do dziś parku we wsi Rzędziny pod Szczecinem. Rzędziny, wspomniana przez autorkę posiadłość, majątek (do 1945 roku nosił nazwę Nassenheide) z przyległymi ziemiami i jeziorem Świdwie należała do rodziny von Arnim. Autorka to - Elizabeth von Arnim, żona Hrabiego Henninga von Arnim.
W roku 1895 autorka otwiera miejscową szkołę. - Te informacje pochodzą z objaśnień w książce.
🌺
Elizabeth kochała przyrodę, kwiaty, zapach gleby, kochała róże - ileż tam było ich odmian. Kochała deszcz, mróz i słońce... cieszyła się samotnością, delektowała każdą porą roku, uwielbiała czytać!!!
Jej ogród był ogromny, bardziej naturalny, niezdyscyplinowany, nie lubiła jak coś rośnie równo na grządce od linijki... W swej przygodzie dochodziła do wszystkiego sama, miała bardzo mały dostęp do fachowej literatury ogrodniczej. Odnosiła sukcesy i porażki... Miała zawsze ogrodnika, bo to...

książek: 1590
Annie | 2011-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Każdy ma swoje uzależnienia i pasje. Niektórzy nie mogą żyć bez książek, inni bez muzyki, słodyczy czy kawy. Za to hrabina von Arnim nie mogła sobie wyobrazić życia bez swojego ukochanego ogrodu...

Elizabeth von Arnim to angielska pisarka, która pokochała polską wieś. Kiedy 18 marca 1896, wraz ze sporo starszym mężem i trójką małych dzieci, przyjechała na Pomorze od pierwszego wejrzenia zakochała się z zaniedbanym ogrodzie otaczającym starą willę. Od momentu przeprowadzki stał on się jej oazą, ostoją i ukochanym miejscem, które pielęgnowała niczym własne dziecko i do którego zawsze mogła uciec aby odnaleźć spokój oraz szczęście zagubione w natłoku codziennych spraw i obowiązków, którymi obarczona była każda "dobra Niemka". Nie zważając na niechęć męża czy pełne krytyki i litości spojrzenia pań z towarzystwa młoda hrabina śmiało sięgała po to, co chciała i realizowała swoje marzenia, jakimi było dla niej pielęgnowanie i przebywanie w swym ogrodzie, gdyż właśnie obecność w nim, jak...

zobacz kolejne z 275 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd