Uczciwa oszustka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Den ärliga bedragaren
literatura piękna
Ag2S

Kolejna na polskim rynku wyjątkowa powieść dla dorosłych autorstwa twórczyni legendarnego cyklu o Muminkach. W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką, od miesięcy sypie śnieg. Ludziom pozostaje więc głównie wymienianie plotek. Tego roku na językach wszystkich są Katri Kling oraz Anna Aemelin. Ta pierwsza uchodzi za dziwaczkę. Stroni od ludzi, mieszka w mansardzie nad...

W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką, od miesięcy sypie śnieg. Ludziom pozostaje więc głównie wymienianie plotek. Tego roku na językach wszystkich są Katri Kling oraz Anna Aemelin. Ta pierwsza uchodzi za dziwaczkę. Stroni od ludzi, mieszka w mansardzie nad sklepem z prostodusznym bratem oraz bezimiennym psem. Anna to szanowana ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka opustoszałej posiadłości. Katri uzna Annę za łatwy cel swoich manipulacji.

Kobiety połączy dziwaczna relacja.

Czy jednak mogą się czegoś nawzajem nauczyć?

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: https://nk.com.pl/

Cynamonka | 2019-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Historia mnie zaintrygowała od pierwszych stron, a klimat, nico z pogranicza baśni, bardzo mi odpowiadał. Zakończenie jednak nie przyniosło satysfakcji, jakby było pośpieszne i trochę bez pomysłu.

nthlee | 2019-07-16
Przeczytana: grudzień 2018

To moje pierwsze podejście do autorki Muminków w wydaniu "dla dorosłych". Przyznając szczerze, że nigdy nie byłam zbyt dużą fanką wspomnianej kultowej sagi, nie do końca wiedziałam czego spodziewać się po tej pozycji. Od pierwszych stron poznajemy miasteczko i główne bohaterki w sposób bardzo...skandynawski. Pewnego rodzaju chłód i zdystansowana specyfika miast północy jest tak namacalna, że ja od razu dałam się wciągnąć w niesamowity świat oparty na pograniczu tajemnicy i życia codziennego. Ta książka jest ciężka do zrecenzowania bo jest ona bardzo specyficzna - niektórzy zobaczą w niej jedynie nudny opis życia dwóch kobiet, który nie wnosi nic poza nudnym streszczeniem kilku miesięcy z ich życia. Dla mnie to niesamowicie zbudowana relacja dwóch osób, poprzez obraz ich codzienności, często oderwanych od rzeczywistości spostrzeżeń i najzwyklejszych czynności. Stron jest niewiele ale magia która się na nich dzieje była czymś czego totalnie nie spodziewałam się po tej książce i co na...

Adam | 2019-04-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Autorkę zawsze kojarzyłem z literaturą dziecięcą, bo któż z nas nie zna słynnych Muminków. Te małe trolle przypominały wyglądem hipopotamy. Mnie najbardziej jednak w pamięci utkwił Włóczykij, taki typ samotnika chodzącego własnymi ścieżkami.
W ub. roku widziałem nowe wydanie „Uczciwej oszustki” pomyślałem wówczas, że jednak ta powieść coś w sobie musi mieć. Byłem ciekawy jak Tove Jansson poradziła sobie z powieścią dla bardziej wymagającego czytelnika.
Najbardziej utkwił mi w pamięci klimat fikcyjnego miasteczka, w którym rozgrywa się akcja powieści. Zima, śnieg, zawieje i przenikliwy chłód, który wkradał się w mój umysł podczas czytania tej skandynawskiej literatury. Dziwna to była relacja dwóch połączonych ze sobą kobiet. Uczciwa Katri Kling nigdy za swoje porady nie pobierała opłaty. Sprawiała wrażenie osoby, której można ufać, a nawet pozwolić zajmować się finansami związanymi z prowadzeniem ogromnej willi. Jej postawa posłużyła autorce do przedstawienie problemu manipulacji...

Marika | 2019-04-13
Przeczytana: kwiecień 2019

Naprawdę nie lubię wystawiać niskich ocen ani krytykować książek... Niestety tym razem muszę to zrobić.

Opowieść absolutnie do mnie nie trafiła, trochę męczyłam się czytając ją i przymuszalam się, by ją skończyć. Jak dla mnie charakter bohaterów nie wychodzi z ich zachowań, tylko sztywnych określeń jakie narzuca autorka. Mało w tym fantazji. Słabo to wszystko rozbudowane, tytuł jak gdyby sugeruje nam jak książka się zakończy. Zakończenie mi się kompletnie nie podobało.

Autorka do mnie po prostu nie przemawia. Pamiętam, że w dzieciństwie nie lubiłam nawet oglądać Muminków, więc chyba po prostu nie przypadłysmy sobie do gustu.

CzytanieJestSpoko | 2019-03-10
Przeczytana: 04 marca 2019

Więcej o Oszustce na Czytaniejestspoko.blogspot.com

Jest to historia pozornie niemająca nic wspólnego z Muminkami, aczkolwiek doszukałem się w niej niuansów, będących sprytnie poukrywanymi nawiązaniami do Doliny Muminków. Mam tu na myśli np. opis domu Anny Aemelin czy niektóre myśli Katri King, które wyraźnie nawiązują do np. Too-Tiki (jednak miejmy na uwadze, że postać ta była inspirowana partnerką samej Tove).

Książka to zapis niezwykle intrygującej opowieści, który zmieszczono na raptem 240 str. Jest w nim pełno niejasności, a ostatni rozdział wprowadził kompletną konsternację. To historia dwóch kobiet (czyżby kolejna aluzja do związku Tove…), które połączyła naprawdę osobliwa relacja. Co ciekawe, połączył je brat Katri, który wydaje się odgrywać rolę zupełnie marginalną. Jak pisałem wyżej, pełno tu zagmatwać. Wiele postępowań Katri jest doprawdy niezrozumiałe, ale nie jest to dla książki ujmujące. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, iż to jej duża zaleta. To bardzo krótka...

AnemoneNemorosa | 2019-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Niezbyt obszerna, tajemnicza i nastrojowa historia starszej ilustratorki książek dla dzieci Anny i młodszej Katri, która opiekuje się swoim osieroconym nieletnim bratem. Główne bohaterki łączy niezwykła, dziwaczna, ni to przyjaźń, ni to interes.Ich relacje można interpretować na wiele sposobów, jest wiele tropów i wskazówek, jednak nic nie jest powiedziane wprost. Do samego końca bohaterkom udaje się zachować swoje tajemnice, niewiele zostaje przed nami odkryte.
Wrażenie mrocznej tajemnicy potęguje mroźna i śnieżna zima.

Polecam szczególnie ze względu na nastrój i piękny, ale jednak oszczędny język. Pozostawia też wiele miejsca na przemyślenia i jest niejednoznaczna.

Esteban | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane, Mam, Antyutopie

"Na wybrzeżu śnieg padał od miesiąca. (...) Ludzie budzili się późno, bo nie było już poranków."

Urszula | 2018-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 listopada 2018

1. Niezwykle prowadzony świat - na pograniczu bajki i rzeczywistości
2. Historia o tym że determinacja i dążenie do celu może sprawić, że oddalimy się od innych i swoich ideałów
3. Historia o tym, że czasem łatwiej jest nie wiedzieć.
4. Niezwykła opowieść osadzona w bajkowej scenerii, pokazująca to, że nie zawsze warto ufać tym, którzy postrzegani są jako najuczciwsi; że własne osądy są ważniejsze niż to co mówią inni;
5. I jeszcze o manipulacji o tym jak łatwo jest nas zwieść, oszukać nawet w imię dobrych zamiarów
6. Warta uwagi

zaczytana | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

Książka o tym, że spełnianie cudzych marzeń może być zgubne.
Niełatwa w odbiorze, warta przeczytania.

Martyna | 2018-10-08
Przeczytana: 01 października 2018

Twórczość Tove Jansson wielu z nas towarzyszy od dzieciństwa. Dzięki animacji oraz serii książek cały świat poznał antropomorficzne, białe istoty, żyjące gdzieś na terenie Finlandii. Muminki, bo o nich oczywiście mowa, stały się łatwym w przyswojeniu nośnikiem uniwersalnych prawd, przygotowującym młodych ludzi do dylematów dorosłego życia. To przy tych przypominających hipopotamy stworzeniach, przeżywaliśmy wspaniałe przygody w niepokojącym, surowym świecie pełnym tajemnic, a czasem nawet grozy (mowa oczywiście o Buce). I właśnie przez Dolinę Muminków, skatalogowałam Jansson, jako twórczynię związaną jedynie z najmłodszymi odbiorcami. Szczerze mówiąc, nigdy nawet nie próbowałam zmienić zdania w tej kwestii, aż do momentu, gdy w moje ręce trafiła „Uczciwa oszustka”.

Vasterbera to skuta lodem wioska, zamieszkana przez osoby znające się od zawsze, wiedzące o sobie wszystko. Wśród nich żyje także ona – Katri Kling. Czarownica, której sercem władają jedynie liczby. Żółte oczy,...