Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica

2022-06-01
2014-01-22

#WYZWANIE LC2024
Marzec

Kim tak naprawdę była Maria Konopnicka? Bez dwóch zdań z całą pewnością jest cenioną pisarką, z tym się chyba zgodzi każdy.. Jeżeli chodzi o jej życie osobiste, tu pojawia się o wiele więcej pytań.. Z całą pewnością była kobietą niezależną, mającą swoje zdanie. Polecam sięgnąć po tą książkę każdemu, kto lubi biografie, i chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o naszej narodowej pisarce.

#WYZWANIE LC2024
Marzec

Trochę mnie zwiódł podtytuł, liczyłam na bardziej skandaliczne smaczki, a jest to całkiem poprawnie napisana biografia. Tyle w temacie, choć może znaleźć swoich zwolenników.

Sięgnęłam po tę książkę po jednym z artykułów na LC, poddającym w wątpliwość orientację seksualną Marii Konopnickiej. A że człowieka naturalnie ciągnie do kontrowersyjnych tematów to byłam ciekawa. Książka jest napisana dość topornie, bo opiera się w większości na cytowanych listach różnych osób związanych z Konopnicką jak i samej poetki, a jak wiemy język przełomu wieków był dość osobliwy. Bardzo dużo jest też cytowań biografów poetki i na początku trudno jest ogarnąć styl i wciągnąć się w historię życia tytułowej "bezbożnicy". Co w niej było bezbożnego i rozwydrzonego - teraz po przeczytaniu całej książki - nie wiem. Konopnicka wiodła dość ciekawe życie, była wykształcona, znała kilka języków, była obieżyświatem, ciągle ją gdzieś gnało, nie dawała się zamknąć w jednym miejscu, szczególnie gdy jej coś nie pasowało. Dlatego można powiedzieć, że uciekła od męża i zostawiła dzieci, opiekując się nimi korespondencyjnie i dość konserwatywnie - załatwiając im odpowiednie prace i używając swoich znajomości w celu sterowania ich życiem. Jej relacja z malarką Dulębianką owszem pozostawia kilka znaków zapytania, ale żadnego nie nazwałabym bezbożnym i rozwydrzonym. Być może Konopnicka przerastała umysłem czasy, w których przyszło jej żyć, stąd jej wyklęcie przez środowiska kościelne i konserwatywne.
Polecam do przeczytania, głównie w celu zweryfikowania swojego poglądu na ewentualnie interesujący czytelnika temat kontrowersyjności tej znanej polskiej poetki.

Przyjemna książka choć po tytułowej "rozwydrzonej bezbożnicy " spodziewałam się nie byle czego, a otrzymałam obraz normalnej kobiety. Odważnej, mającej własne zdanie tyle , że dość krytyczne wobec otaczającego świata (co wtedy raczej nagminne nie było). Wiedzącej jak chce żyć, a jak nie chce - po prostu. Nie przepadam za biografiami, bo z zasady jestem osobą, której kompletnie nie interesuje prywatne życie bliźnich, również tych wielkich. Jednak po tę pozycje sięgnęłam by przekonać się, czy w bredniach aktywistów LGBT jest chociaż jakieś ziarno prawdy. No i oczywiście przekonałam się:). Tylko bardzo młoda, lub bardzo głupia osoba, może z faktu wspólnego razem zamieszkiwania wysnuć wniosek o związku erotycznym. Jestem osobą już dość doświadczona przez życie i nie jest mi obcy fakt, że czasem w życiu spotykamy ludzi, którzy stają się, czasem w zawrotnie krótkim czasie , bliżsi nam niż najbliższa rodzina. Po wielu latach wychowywania dzieci i zmieniania kochanków (Wielu kochanków wcale pięknej kobiecie nie jest trudno mieć, również młodszych. Dużo trudniej znaleźć kogoś wartościowego na stale. Teraz przecież jest zupełnie tak samo...)miała prawo do odrobiny spokoju. Czy może dziwić że wolała mieszkać z przyjaciółką? Co tam między nimi było naprawdę, wiedziały tylko one, a używanie nazwiska osoby, która nie może się już obronić dla promowania jakiejś ideologii jest po prostu odrażające... Jej stosunek do dzieci też nie wzbudza moich zastrzeżeń. To dopiero teraz, w nowoczesnych, zdegenerowanych rodzinach przyjęło się, że siedzą one rodzicom na karku nieraz po kilkadziesiąt lat, a ci dbają o nie zamiast wyrzucić z domu i kazać na siebie zarabiać. Kiedyś nie było przyjęte by rodzic rozczulał się nad swoim nieudanym potomkiem jak dziś. Kochać, odchować, wykształcić - tak. Ale potem - won z domu...Wcale się Pisarce nie dziwię, że by uwolnić się od rodzinki wolała wyjechać za granicę... ileż można...

Napisana lekkim piórem biografia Marii Konopnickiej. Nie jest to dzieło bardzo szczegółowe i obszerne, nie jesteśmy zasypywani mnóstwem faktów. Nie jest to kronika, jest to opowieść o słynnej pisarce pokazująca nam ją z nowej perspektywy. Dowiadujemy się jaka była i za jaką chciała być uważana. Autorka sięga do innych biografii Konopnickiej i pokazuje nam różnice pomiędzy relacjami o słynnej poetce. Mamy szansę zobaczyć w wielkiej pisarce człowieka i to mi się w tej książce najbardziej podoba. Polecam

Książka ta wciąga już od pierwszych stron. Czy komuś trzeba przedstawiać postać Marii Konopnickiej? Chyba nie. Iwona Kienzler zaś posiada bardzo dobre pióro, zaś publikacja została opatrzona solidnymi przypisami. Z kart tego dzieła wyziera nieco inna postać wybitnej poetki, od tej, którą znamy przynajmniej z lektur szkolnych. Konopnicka tutaj jest mocno "odbrązowiona". Na 246 stronach jest wiele ciekawostek z życia, nie znanych większości Czytelników. Konopnicka była bardzo charakterną kobietą, która po urodzeniu wielu dzieci i odchowaniu ich rozstała się z mężem i zajęła własnymi sprawami. Nieco zaskakuje rozdział poświęcony o jej związku z malarką Dulębianką. Niemniej - książkę tę bardzo szybko się czyta, można na tej lekturze zarwać jedną noc czy jedno popołudnie. Iwona Kienzler do tej pory była mi znana z e - book 'a o Windsorach. Książkę recenzowaną wydało znane wydawnictwo Bellona. I jakaż ta Konopnicka była naprawdę? Miejscami bardzo krnąbrna, wyłamująca się z epokowych gorsetów. I to jest ważne. Dziełko to wciąga - jak już wspomniałem. Pełno jest także ciekawostek także z epoki. Ale mamy przypisy, co jest na plus. Mamy tutaj Konopnicką - jakiej nie znaliśmy do tej pory. Serdecznie polecam wszystkim Czytelnikom Imperium Lektur 2 :)

Konopnicka to bardzo ciekawa postać, aczkolwiek wcale nie tak prawa jak większość ludzi sądzi. Nie mogę powiedzieć że "straciła w moich oczach" tylko dlatego że wcześniej nie miałam na jej temat żadnej opinii i bardzo mało o niej wiedziałam.

Bardzo zasmucił mnie wątek jej kontaktów z dziećmi, - chłodu i nieobecności, a często wręcz otwartej wrogości w ich stosunku. Zwłaszcza zaszokowała mnie dosłownie ucieczka z kraju przed "złą" córką, zwalenie matczynych obowiązków na drugą i jednocześnie rozczulanie się nad najstarszym synem-nieudacznikiem.

Dodatkowo mimo, że Konopnicka sama korzystała w pełni ze swobód (porzuciła męża i podróżowała po Europie ze swoją prawdopodobnie partnerką) to przez cały ten czas odmawiała tych wszystkich swobód innym kobietom i nie popierała ruchów feministycznych.

Nieładnie Mario, nieładnie!

Mocny tytuł natomiast sama książka nie budzi żadnych emocji, ewentualnie znudzenie.

Plejada Gwiazd : Żeromski, Orzeszkowa, Sienkiewicz, Kossak I wielu innych wielkich współczesnych Marii Konopnickiej.
Książkę przeczytałam jednym tchem zafascynowana postacią wieszczki.

Książkę przeczytałam jednym tchem zafascynowana postacią wieszczki.

Polecam

Polecam