Claude i Camille

Wydawnictwo: Bukowy Las
Claude & Camille
Monet, impresjonizm
Dorota_1988

W połowie XIX w. młody Claude Monet postanowił, że woli cierpieć niewygody związane z życiem malarza aniżeli przejąć rodzinny interes. Wbrew ojcu, uzbrojony jedynie w marzenie, by stworzyć w sztuce nowy styl – wyruszył do Paryża. Tam jednak napotkał nieprzewidziane przeszkody: odrzucenie przez kręgi artystyczne, skrajną biedę, samotność. Na szczęście znalazł też szczerą przyjaźń z Renoirem, Cézannem, Pissarrem, Manetem, Jeszcze ważniejsza jednak była miłość życia, Camille Doncieux, piękna paryżanka z wyższej sfery, która odrzuciła dobrobyt, by stanąć u boku niedocenionego malarza. Muza, najlepszy przyjaciel, namiętna kochanka i matka dwojga jego dzieci – Camille nie opuściła Moneta i nie zwątpiła w jego wielkość mimo niedostatku. Dzięki jej pięknej postaci i historii ich tragicznego związku powieść Stephanie Cowell to nie tylko żywy portret artysty i narodzin impresjonizmu, ale przede wszystkim romans najwyższych lotów.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/serie-wydawnicze/impresjoni%C5%9Bci-0

źródło okładki: http://bukowylas.pl/serie-wydawnicze/impresjoni%C5%9Bci-0

allison | 2015-06-01
Przeczytana: 30 maja 2015

Po lekturze "Czarnych nenufarów" postanowiłam zostać jeszcze w podobnych klimatach (chociaż już pozbawionych wątków kryminalnych), dlatego sięgnęłam po powieść o Monecie i jego pierwszej żonie.

Historia namiętnego i burzliwego uczucia opisana jest z wielkim wyczuciem. Dużo tu emocji, które udzielają się czytelnikowi.
Autor nie skupia się jednak tylko na związku malarza i jego muzy - sporo miejsca poświęca okresowi pierwszej młodości, zanim Claude poznał Camille, oraz genezie poszczególnych prac, artystycznym wzlotom i porażkom.

Całość czyta się szybko i zainteresowaniem, nawet jeśli zna się biografię jednego z największych impresjonistów.
Bardzo dobrze pokazane zostało tło epoki, relacje między młodymi artystami, ich ambicje i marzenia.

Polecam nie tylko miłośnikom malarstwa.

Mollinka_90 | 2016-09-09
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo piękna i wzruszająca historia miłości słynnego malarza Claude'a Moneta i jego żony Camilli. Wspaniała akcja rozgrywająca się w artystycznym światku XIX-wiecznego Paryża. Wraz z młodymi ludźmi, będącymi u progu życia i przyszłej sławy, przeżywamy rozmaite wzloty i upadki. Śledzimy kariery największych twórców nurtu zwanego impresjonizmem - Moneta i Renoira, za życia niedocenionych, legendą owianych dopiero po wielu latach od swojej śmierci.

Artyści to ludzie, którzy różnią się od nas zwykłych śmiertelników. Ma się wrażenie, że ich dusze wzlatują ponad przyziemne sprawy, żyją swymi ideami. Monet mając szansę na przejęcie rodzinnego interesu, wybiera drogę trudniejszą, chce malować, bo jest to jego największa pasja. Poznaje młodą Camille i zakochuje się w niej. Jednak życie artysty nie jest usłane różami i o tych wielu trudnych wyborach, których oboje musieli dokonywać jest właśnie powieść Stephanie Cowell, czerpiąca inspirację z niezwykłej biografii malarza. Wpleciony w...

Monika | 2012-11-28
Przeczytana: listopad 2012

Ta historia mnie zachwyciła, oczarowała , wzruszyła do łez - uwielbiam takie powieści - napisana w tak realistyczny sposób, że wszystko przeżywa się razem z bohaterami. Autorka w cudowny sposób - użyję tu słowa namalowała postać Clauda i jego przyjaciół.
Wiem jedno, że bardzo , ale to bardzo chcę pojechać do Paryża i zobaczyć obrazy C.Moneta i innych impresjonistów i boję się , że gdy je ujrzę ze wzruszenia się rozpłaczę.
Polecam tę piękną książkę nie tylko wielbicielom malarstwa.

Serdeczności
Monika

Lenalee | 2011-05-30
Przeczytana: 28 maja 2011

Odkąd tylko pamiętam, malarstwo wzbudzało we mnie w pewien sposób respekt i duży szacunek do artystów tego rodzaju sztuki. W szkole z przyjemnością uczyłam się o malarzach, podziwiałam ich dzieła i w pewien sposób zazdrościłam umiejętności tworzenia tak pięknych, a niekiedy kontrowersyjnych rzeczy dla danej epoki. Szczerze mogę rzec, że to właśnie Claude Monet, impresjonistyczny twórca, jest tym artystą, który najbardziej zapadł mi w pamięć i gdy tylko dowiedziałam się o tym, że Stephanie Cowell napisała książkę poświęconą miłości Moneta i Camille – zapragnęłam jak najszybciej ją przeczytać. Wiedziałam, że nie zawiodę się na tej historii i, cóż, tak też się stało.

„Kiedy namaluję pupę dziewczyny tak, że chcę jej dotknąć, to wiem, że obraz jest skończony”. *

Claude Monet był francuskim malarzem, ówcześnie uważany jest za jednego z czołowych przedstawicieli impresjonizmu, często również za jego głównego twórcę, gdyż nazwa impresjonizm pochodzi od tytułu jego obrazu „Impresja....

Pierwszą, przeczytaną przeze mnie książką z serii Impresjoniści, była "Zakochana modelka" poświęcona ostatnim tygodniom życia Van Gogha. Natomiast w przypadku "Claude i Camille" rzecz opisana jest na przestrzeni wielu lat. Autorka nie skupia się tu jedynie na krótkim okresie z życia Moneta, kiedy towarzyszyła mu jego muza, ale pokazuje malarza już we wcześniejszych latach, zanim z zapałem przeszedł do akwareli i odwzorowywania nieuchwytnych dla zwykłego śmiertelnika momentów natury. Cowell daje szeroki opis tego co działo się z Claude Monetem, jego utarczek z ojcem, kolejnych prób wystawiania obrazów na wiosennym Salonie, przyjaźni z innymi malarzami paryskiego świata tego okresu, nazwanych potem impresjonistami. Subtelnie, a jednocześnie dość emocjonalnie oddaje wizerunek malarza, twórcy zmagającego się z przelewaniem wizji na płótna, zabieganiem o każdy grosz, uczuciem do wspaniałej kobiety.

Podoba mi się to w jak żywy sposób oddane zostało tło tamtego okresu oraz środowisko...

kasandra_85 | 2011-02-08
Przeczytana: luty 2011

blackbird | 2015-11-30

Każdy z nas potrafić wymienić przykłady dzieł, które na początku były odrzucane przez publiczność i krytykę, a potem okazały się hitem bądź przełomowym arcydziełem. Jeden najsławniejszych przykładów to oczywiście seria powieści o Harrym Potterze, z początku odrzucanych przez wszystkich potencjalnych wydawców. Jak bardzo pomylono się, sądząc, że saga powieści fantasy dla młodzieży nie odniesie sukcesu! Joanne Rowling i tak miała szczęście, bo wszystko to stało się za jej życia, więc śmiało może teraz odrywać kupony od swojej niesłabnącej popularności, pławić się w luksusach i cieszyć się swoim sukcesem. Gorzej, kiedy autora wrzucą do grobu – często tego zbiorowego, dla biednych – a dopiero później odkryją jego dzieła na nowo, zachwycając się jego genialnością, kunsztem i nowatorską myślą, która wytyczyła następcom nową ścieżkę odkryć, pomysłów a publiczności nowe doznania w zakresie sztuki....

Isadora | 2011-03-24
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2011

Jeśli jeszcze nie czytaliście książki, której język jest tak żywy, barwny i porywający jak przepełnione rozedrganym światłem dzieła impresjonistów, jeśli żadna lektura nie przeniosła Was w tę cudowną atmosferę, w której niemal unosi się zapach farby i terpentyny prosto z mansardowych pracowni malarskich czy też gorączkowy gwar rozmów w zadymionych wnętrzach paryskich kawiarni, to właśnie macie okazję tego doświadczyć.
Jeżeli marzycie o zwolnieniu tempa i przeżyciu czegoś pełnego pasji i namiętności, przenieście się w fascynujący świat artystycznej bohemy Paryża u schyłku XIX wieku.
Jeśli chcecie uczestniczyć w narodzinach czegoś, co przez dziesiątki lat będzie kształtowało poczucie estetyki i wyznaczało nowe trendy w sztuce, otwórzcie karty tej powieści i delektujcie się niepowtarzalną atmosferą rodzącej się sztuki, dajcie się ponieść uniesieniu i dynamizmowi, które ze sobą niesie.
Ta książka jak żadna inna pozwoli Wam tego doświadczyć. Jest niezwykłą opowieścią o podążaniu za...

Montgomerry | 2011-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2011

Powieść autorstwa amerykańskiej pisarki Stephanie Cowell to książka nie tylko o miłości Claude Moneta i Camille Doncieux, ale przede wszystkim opowieść o prawdziwej miłości francuskiego malarza i jego najbliższych kolegów do malarstwa. Odnajdziemy tu również fascynujące spojrzenia na XIX - wieczny Paryż, życie bohemy artystycznej, borykającej się nieprzerwanie z brakiem pieniędzy i walkę impresjonistów o uznanie malarstwa na paryskich salonach.

Powieść jest pełna impresjonistycznego uroku i czaru. Każdy rozdział ma swoją datację lat, o których jest mowa. Poprzedzony jest także odpowiednim cytatem słów, których autorami byli sam Monet lub jego towarzysze. Poznajemy młodego Moneta, ale co jakiś czas Autorka przedstawia nam życie starego moneta w Giverny, malującego nenufary i piszącego listy do siostry Camille. Moneta poznajemy w Hawrze jako siedemnastolatka, który zarabia rysowaniem karykatur. Dzięki okolicznemu malarzowi Eudene’a Boudinowi, zaczyna interesować się malowaniem...

Querida | 2011-03-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 marca 2011

Zawsze interesowało mnie, jak żyli artyści - malarze, muzycy czy poeci - ponieważ są to ludzie wrażliwi, a takie osoby o wiele intensywniej od innych kochają i nienawidzą, cierpią i wpadają w stan euforii. Ciekawiło mnie również, czy ich pasja spotykała się ze zrozumieniem najbliższego otoczenia, czy raczej uważani byli za szaleńców. To były główne powody, dla których sięgnęłam po powieść Stephanie Cowell i muszę przyznać, że to dzieło odpowiedziało na moje pytania z nawiązką.

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie Francję XIX wieku, a także dwoje zakochanych: on jest biedny jak mysz kościelna, jego jedynym majątkiem jest parę obrazów oraz marzenie o malarstwie, które nie spotkało się z akceptacją ze strony krewnych; ona to dziewczyna z dobrego domu, która żyje w dostatku i wśród bogactwa. Co mogłoby ich połączyć? Miłość od pierwszego wejrzenia, uczucie czyste i zupełnie bezinteresowne. Dla tytułowego Claude'a Moneta, niedocenionego malarza, Camille Doncieux porzuca życie pełne...