Requiem aeternam

Wydawnictwo: Universitas
8324200576
przybyszewski, requiem, aeternam
Ula

„Na początku była chuć” – tak rozpoczyna się utwór Przybyszewskiego, który był wyrazem jego koncepcji filozoficznych i który wywołał jeden z wielu skandali związanych z jego twórczością. Ten niezwykły utwór przybliża nie tylko filozoficzne założenia twórczości Przybyszewskiego, ale po raz kolejny prezentuje dramatyczne powikłania wzajemnych stosunków między kobietą a mężczyzną. Wbrew pozorom to utwór o przesłaniu moralizatorskim, wpisany w modernistyczne poszukiwania zasady bytu i motoru ludzkich losów.

Stanisław Przybyszewski „Requiem aeternam” zaliczał do cyklu swoich poematów prozą albo rapsodii. To szokujący współczesnych, a zachowujący swą oryginalność do dzisiaj manifest panseksualistycznych poglądów Przybyszewskiego.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: bookmaster.pl

książek: 1993

Jaki autor, taka pozycja - nawet nie dziwię się, że Przybyszewski stał się legendą za życia, skoro miał w zanadrzu takie poglądy, jakie zaprezentował w 'Requiem Aeternam'.

Afro | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ciężko mi jest ocenić tę książkę, nawet bardzo ciężko. Musiałam ją przeczytać na zajęcia z Młodej Polski na studiach i za pierwszym razem bardzo trudno mi było przez nią przebrnąć. Dopiero gdy przeczytałam kilka opracowań na temat "Requiem", lektura stała się zrozumiała. Niesamowitość wizji w niej zawartych i piękne opisy tęsknoty za ukochaną doceniłam dopiero po trzykrotnym przeczytaniu.

Socik89 | 2011-02-26

Na początku była chuć. Nic prócz niej, a wszystko w niej. Nie wiem, co dokładnie brał Przybyszewski, ale dziś z pewnością nie ma do tego dostępu.

Kat | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Ciężko, ciężko, jednak normalny to on nie był.

wicher_Lab | 2012-10-02

Zasadny manifest artystyczny z poprzedzającym go doskonałym przykładem.

Kaj | 2013-03-22
Na półkach: Przeczytane, Olimpiada

Dziwne, mroczne, niepokojące, chwilami niedające się czytać,ale w perwersyjny sposób interesujące.

Karamazovvv | 2014-01-05

Esencja.

Rachelcia | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Ciężko mi to ocenić, i to bardzo. Dopiero przeczytanie opracowania coś mi rozjaśniło. Ładne rzeczy działy się w głowie Przybyszewskiego, oj ładne.

martola | 2012-03-26
Przeczytana: marzec 2012

Na początku była chuć, a potem było tylko gorzej... Nie dałam rady doczytać do końca.

Metal Szlachetny | 2015-04-29

Ładne to...oj ładne.