Kaśka Kariatyda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
powieść

Pierwsza naturalistyczna powieść Zapolskiej, wydana w Warszawie w 1888 r. Autorka z ogromnym wyczuciem realiów obyczajowych przedstawia tragiczne losy służącej, Kaśki Olejarek, która w celach zarobkowych przyjeżdża ze wsi do miasta.

książek: 1991

Jeśli ktoś wcześniej czytał 'Na skałach Calvados' Sygietyńskiego (jak ja), to 'Kaśka Kariatyda' wyda się dość... mocna. Zapolska miała więcej odwagi, aby naprawdę napisać powieść naturalistyczną, i to o nas, Polakach na przełomie XIX/XX wieku.
Książka jest bardzo dobra, tylko niektóre opisy potrafiły mnie porządnie zanudzić. Kaśka wydawała mi się dzieckiem w ciele silnej kobiety, i może dlatego tak bardzo ją polubiłam. Religijna, czysta, poczciwa dziewczyna wzbudza w czytelniku litość - Zapolska jakby nakreśliła miasto-demona z potwornymi mieszkańcami, umieszczając w nich jedną skromną i prostą Kaśkę.
Dalsza lektura przyprawiała mnie o duże oburzenie. Myślałam, ze po 'Marcie' Orzeszkowej nic mnie nie zbulwersuje. Chyba w przypadku Gabrieli Zapolskiej czytelnik ma być zawsze zdziwiony i zszokowany. Taki naturalizm to ja rozumiem;-)

Aiwlys | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przedmowie samej autorki, byłam szczerze zaciekawiona, co też tak wstrząsało opinią publiczną, że krytykowano samą autorkę. Początkowo książka szła mi mozolnie ze względu na trudny język, o wiele bardziej barwny od tego, do którego przyzwyczaiła nas współczesna literatura. Ale był on potrzebny, dzięki niemu doskonale można było wczuć się w klimat czasów, w których żyła Kaśka.
Co do samej postaci - irytująca, naiwna, głupia. Ale może dzięki temu autorka osiągnęła zamierzony cel. Pokazała niesamowitą brutalność świata względem kobiet, może nawet trochę przerysowaną, aczkolwiek mam wrażenie, że jednak tak było naprawdę. I to jest chyba najbardziej przerażające i dołujące - ta historia jest bardzo prawdziwa. Chciało mi się wyć czytając o tej niesprawiedliwości. Miałam ochotę zdzielić Kaśkę przez twarz za jej paskudne poglądy na temat kobiet, kobiecości, miejsca kobiety w społeczeństwie. Jana do tej pory mam ochotę udusić gołymi rękami. Ksiądz potwierdził mi, dlaczego tak bardzo nie...

mila1982 | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Naturalizm? "Kaśka Kariatyda". I nie trzeba nic tłumaczyć.

374 strony wzburzonej krwi, zaciśniętych zębów i pulsującej skroni. Wściekłość, ból i niemoc. Każdy wypadek losu, który kierował życiem Kaśki Olejarek, głównej bohaterki, doprowadzając do jej trywialnego końca, powodował niewymowny ucisk w moim sercu i mózgu.

Tak jakby, cholera, cały świat, z Bogiem na czele sprzysiągł się przeciw tej biednej, zdrowej dziewczynie.
Choć jeśli Bóg jest mężczyzną to wydaje się być zrozumiałe.
Bo całe zło w tej książce, jeżeli nie pochodzi od mężczyzn, to już na pewno, od ich zwierzęcej chuci, która w czasach "Kaśki Kariatydy" panowała wszem i wobec.

Jeżeli żyłabym w czasach Zapolskiej, a tytuł ten wpadł mi w ręce, stałabym się pierwszą, najgorliwsza aktywistką feministyczną.

Ale nie żyję, i wiem, że żyć bym nie chciała. Bo w trakcie połykania tych naturalistycznych opisów, przybliżających mi realia świata Kaśki, łzy mi stały w gardle. I nie ze smutku, lecz z niewymownej...

Anna Kiesiak | 2015-11-27
Przeczytana: 2015 rok

Zupełnym przypadkiem zaczęłam czytać "Kaśkę". Nie spodziewałam się, że tego typu literatura może wciągnąć mnie aż tak bardzo. Z zapartym tchem śledziłam losy tej prostej dziewczyny. Często oburzałam się na ogólnikowe podejście do mężczyzn. Ale jedno autorce muszę przyznać. To nie jest książka o "dawnych czasach". To książka traktująca bardzo uniwersalnie rolę kobiety w społeczeństwie. Sama byłam zaskoczona jak bardzo mimo upływu czasu adekwatne zachowania społeczeństwa można zaobserwować dzisiaj. Może zmieniły się stroje, środki transportu, czy słownictwo, ale tak na prawdę los samotnej kobiety we współczesnym świecie nie odbiega tak bardzo od losów bohaterek Zapolskiej. Zapolska mówi o tych samych pragnieniach, których doświadczają współczesne kobiety, o potrzebie miłości, szacunku, bliskości. O tym jak bardzo kobiety gotowe są poświęcać siebie i swoje marzenia i jak silne potrafią być w swojej walce. Czytając "Kaśkę Kariatydę" nieraz miałam ochotę krzyczeć do niej: wstań,...

Anita | 2015-10-17

Zaczyna się nudnawo, ale potem sama przyjemność czytania. Naturalizm w czystej postaci. Trochę smutna, ale takie przecież jest życie - nie zawsze usłane różami. Polecam. Tym bardziej, że czyta się jednym tchem.

Aleksandra | 2016-07-06
Przeczytana: 26 maja 2016

Zgodnie z obietnicą czas na recenzję ostatniej w najbliższym czasie (tym miesiącu) książki sprzed XX wieku. Padło na Kaśkę Kariatydę Gabrieli Zapolskiej. Autorkę z pewnością przynajmniej kojarzycie ze szkoły średniej, bo nawet jeśli nie czytaliście, to z pewnością została wspomniana Moralność Pani Dulskiej, a ja wcześniej recenzowałam Przedpiekle. Dla mnie stała się jedną ciekawszych młodopolskich autorek.

Kaśka jest młodą dziewczyną z wioski. Trafiła do miasta w poszukiwaniu pracy jako służąca i rzeczywiście znalazła posadę. Niestety była ładna i w związku z tym zwracała na siebie uwagę mężczyzn. W XIX wieku samotna dziewczyna, która wpada w oko mężczyznom bardzo szybko może wpaść w kłopoty, co zresztą się dzieje.

Kaśka Kariatyda jest smutną powieścią o upadku, upodleniu człowieka, barku empatii i najdrobniejszych ludzkich odruchów. To upiorny obraz społeczeństwa, które jednostki słabsze zniszczy, nawet jeśli nie będzie mieć z tego korzyści. Zapolska po raz kolejny doskonale...

Natalia | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Jedna z lepszych polskich powieści, które próbują dorównać francuskiemu naturalizmowi. Zapolskiej zdecydowanie się to udało!
Czyta się niemal jednym tchem, odpowiednio porusza i szokuje.

Socik89 | 2011-06-30

Jak napisał ktoś kiedyś, Kaśka Kariatyda to swoista kontynuacja (a może raczej początek?)antymęskiego nurtu w twórczości Zapolskiej. Faktycznie, zarówno Budowski, jak i Jan, Feliks, rzeźbiarz, kochanek Julii przyczyniają się do tragedii głównej bohaterki. Powieść ta jest w pewien sposób tendencyjna, biedna kobieta, a zarazem piękna Kariatyda skazana jest na upadek- ten fizyczny i ten moralny. Przełom XIX i XX wieku nie sprzyjał kobietom. Sługi, mamki, artystki, nauczycielki, panie z obsługi w barze mlecznym- to miejsca pań przełomu epok. Wystarczyła jedna zła rekomendacja (wystawiona przez skąpego Budowskiego), by skazać Kaśkę na brak możliwości pracy, czego faktyczną konsekwencją była jej śmierć. Ponadto Zapolska ukazała największe przywary Młodej Polski- nielegalne podziemie aborcyjne, rozwiązłość seksualną (chociaż w Kaśce Kariatydzie Zapolska nie poświęca prostytutkom zbyt wiele uwagi, wyczuwa się niechęć do tej części społecznego marginesu oraz poczucie zagrożenia, które...

Literatka | 2011-11-05

Bardzo ciekawa książka, choć muszę przyznać, że na taką się nie zapowiadało:) Polecam;)

Katarzyna | 2015-01-22
Na półkach: 2015, Przeczytane