W małym domku

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
małym, domku, tadeusz, rittner, dramat, młoda, polska
sakura

Krytyka szczególnie podkreśla psychologiczną prawdę Rittnerowskich postaci i charakterystyczny nastrój jego utworów, kontynuowany później w twórczości Szaniawskiego. Reali dramatów Rittnera, uniwersalne dla krajów Europy Środkowej, oraz życiorys autora pozwalają widzieć w nim zapowiedź współczesnej…

Emsi | 2015-11-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2015

W małym (białym) domku, symbolicznej przystani, ostoi życia rodzinnego, stabilizacji i szczęścia rozgrywa się dramat.
Nie będę bawić się w szczegółowe opracowania i interpretacje. Dla mnie najbardziej uderzające były dwie kwestie, a mianowicie: praktycznie każda nasza decyzja może mieć niebagatelny wpływ na naszą przyszłość, codziennie dokonujemy różnorakich wyborów, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak mogą się one na nas odbić. Po drugie, jesteśmy więźniami konwenansów, wedle których musimy postępować, a które często niszczą nas od środka.
Mocny tekst.

Kruszynka | 2014-11-24

Całkiem ciekawy dramat o mieszczańskiej moralności. Coś a la Zapolska, tylko Rittner idzie o krok dalej: dla niego mieszczańska moralność jest tworem historycznym, a nie tylko wynikiem ludzkiej głupoty.
Ciekawa, dwoista kreacja postaci doktora Karola, trafne obserwacje opisywanego środowiska - ogólnie warto przeczytać. :)

Ineluki | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Przyznam się szczerze, że nie przepadam raczej za utworami dramatycznymi. Lubuję się w języku narratorów, opisach postaci, ich gestów i mimiki. Zawsze szukam w książkach obrazów jak najbardziej plastycznych, oddziałujących na wyobraźnię. Czytając dramaty zawsze miałam ogromny problem z wyobrażeniem sobie sytuacji, gestów, mimiki. Skromne didaskalia nigdy mnie były wystarczającą pożywką dla moich imaginacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy może było to, że teatr nigdy nie zagrzał miejsca w moim życiu, być może dlatego, że pierwsze spektakle, na które (w zasadzie siłą) mnie zaprowadzano, były po prostu albo niezrozumiałe, albo kiepskie. Stąd też brak ciągot do podejmowania kolejnych prób. Zawsze więc dramatom brakowało w moim odczuciu głębi. Nie umiałam wczuć się w postaci, zrozumieć ich emocji, zobaczyć ich twarzy.
Po Rittnera sięgnęłam, ponieważ znajduje się na mojej polonistycznej liście lektur. A z tym to wiadomo - już samo pojęcie lektury obowiązkowej ma jakiś nieprzyjemny,...

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2008 rok

Doskonałe portrety psychologiczne głównych postaci.

Ann Blacksmith | 2016-12-05
Ophelia_Wilde | 2016-11-06