Requiem aeternam

Okładka książki Requiem aeternam Stanisław Przybyszewski
Okładka książki Requiem aeternam
Stanisław Przybyszewski Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
51 str. 51 min.
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Klasyka Mniej Znana
Universitas
2002-01-01
2002-01-01
51 min.
8324200576
przybyszewski requiem aeternam

Requiem aeternam bardzo mnie zaskoczyło. Po pierwszych stronach, które były trudne do przebrnięcia, nie spodziewałam się niczego dobrego, ale opisy rozdarcia duszy, relacji ze śmiercią, porównania wzroku kobiety ze wzrokiem psa czekającego na uśpienie, obłęd pomiędzy ubóstwianiem a byciem byciem lepszym od całego świata okazały się rewelacyjne. Podczas czytania momentami przechodziły mnie ciarki. Naprawdę dobra warsztatowo książka

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ! Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/przybyszewski-requiem-aeternam/
„Requiem aeternam” to „wieczne odpoczywanie”. Znalazłem ciekawe opracowanie na:
……które kończy się słowami:
„….Utwór Przybyszewskiego jest szokującą konfesją zdegenerowanego człowieka, schyłkowca, dekadenta nie mającego żadnego celu w życiu, przenikniętego świadomością własnej małości, ulegającego siłom popędu płciowego. Poeta daje nim wyraz swoim przekonaniom o dominującej w świecie roli seksualności, podkreśla tragizm losu człowieka, którego działania są zdeterminowane przez biologizm i pożądanie.”
Tekst zaczyna się parafrazą początku Ewangelii wg Jana (nie III Księgi Pentateuchu) - „Na początku było Słowo” na „Na początku była chuć”, a dalej:
„…..Chuć to prasiły życia, rękojmia wiecznego rozwoju, wiecznego odchodzenia i wiecznego powrotu, jedyna istota bytu….”
I tutaj konieczna jest uwaga, że to lektura dla czytelników, którzy coś niecoś o Przybyszewskim słyszeli i coś jego czytali. Przypomnę tylko, że Przybyszewski był legendarną postacią europejskiej bohemy, twórcą i guru krakowskiej cyganerii, że Dagny zginęła w 1901 roku, a ten poemat prozą wydał w 1904.
Nie jest to ani pornos, ani bluźnierstwo, lecz przeintelektualizowane zmaganie się samego z sobą, czy też erudycyjna prowokacja. Szczęśliwie, szczegółowe liczne przypisy ułatwiają lekturę. Całość liczy 62 strony i jest datowana na 1890 rok, a „Wolne Lektury” podają jako rok publikacji - 1893. Te dwie ostatnie daty bardziej mnie pasują, bo to jednak wydaje się rozkosznie młodzieńcze. Z notki w „Wolnych Lekturach”:
„….Dlatego wszystko, co istnieje, ma swój początek w chuci, chęci rozmnożenia, rozkoszy, niemalże obłędu. Przybyszewski ukazuje relację między płciami, w kontrowersyjny sposób, na pograniczu obłąkania opisuje wzajemne uzależnienie, hierarchię i nieokrzesane pożądanie… …’Requiem aeternam’ to manifestacja intrygujących i niekiedy budzących niepokój poglądów artysty, nazywanego niekiedy Smutnym Szatanem. ..”
Poczytałem, pomyślałem, popisałem i wszystko zlikwidowałem, bo znalazłem wielce ciekawy artykuł, który uświadomił mnie, że lektura ta mnie przerosła. Otóż, na: http://mazowsze.hist.pl/21/Studia_Plockie/502/1981/16229/
….znalazłem opracowanie ks. Ireneusza Mroczkowskiego pt „KONCEPCJA CZŁOWIEKA W UJĘCIU STANISŁAWA PRZYBYSZEWSKIEGO”, które gorąco polecam, a sam przytaczam drobny fragment (s.37):
„….Przybyszewski poszedł raczej śladami Schopenhauera. Na powiązania między „chucią" Przybyszewskiego i „wolą" Schopenhauera zwrócili uwagę: I. Matuszewski K. Irzykowski i W. Feldmann. . K. Wyka sądzi, że Przybyszewski parafrazował „wolę" Schopenhauera, że służyła ona do budowania „nagiej duszy", ale włożył w nią treść wziętą z innych źródeł. . Wydaje się, że słuszne stanowisko zajął J. Tuczyński, który uważa, że „Pra-chuć" jest kapitalnym ujęciem ogniska ślepej woli, jej czystej, wegetatywnej, demonicznej mocy zwanej przez Schopenhauera „Geschlechtstrieb". Tę demoniczną moc, zdeterminowaną mechanizmem instynktów, umetafizycznia również Przybyszewski jako fatum, uzyskując w ten sposób absolutny determinizm ślepej woli..”. Szukając źródeł odkrytej siły kosmicznej — „chuci" — rzeczywiście odwoła się Przybyszewski do swoiście pojmowanego Absolutu…..”
Skromność nie pozwala mnie się wymądrzać wobec powyżej wymienionych nazwisk, więc pozostawiam swoje emocje w ukryciu, polecam esej Przybyszewskiego, jak i całość wymienionego wyżej opracowania i stawiam, oczywiście 10/10, jak większości utworów tego demonicznego autora.

„Requiem aeternam” to „wieczne odpoczywanie”. Znalazłem ciekawe opracowanie na:
……które kończy się ...

Tytuł po łacinie znaczy "wieczny odpoczynek" i to też pierwsze słowa modlitwy za zmarłych; dlatego czego innego spodziewałem się po tej książce. A tu już pierwsze zdanie powala na łopatki. Potem jest już tylko gorzej...
Ocena jednak pozytywna. Trzeba docenić kunszt pisarski, erudycję, dużą wiedzę, poetyckie wizje, niecodzienne spojrzenie na świat. Nie wiadomo jak określić dzieło: czy kategoryzować je w charakterze bezpruderyjnej rozprawy filozoficznej, czy prowokacyjnego poematu prozą. Całość wpisuje się w nurt myśli końca XIX wieku. Książka potwierdza, że granica między geniuszem a szaleństwem jest bardzo cienka...

Nawet nie wiem, co napisać. Wiedziałam, że Przybyszewski normalny to nie był (jego dramaty to dramat dla czytelnika),ale "Requiem aeternam" sprawiło, że zaczęłam się zastanawiać, na jaką chorobę psychiczną chorował i jakie leki na nią przepisane przedawkował. Na pewno jest to pozycja oryginalna. Polecam ją wszystkim użytkownikom internetu - po lekturze tej książki nie zaskoczy już was nic, co zobaczycie w czeluściach wszechsieci.

Ładne to...oj ładne.

Ładne to...oj ładne.

Ciężko mi to ocenić, i to bardzo. Dopiero przeczytanie opracowania coś mi rozjaśniło. Ładne rzeczy działy się w głowie Przybyszewskiego, oj ładne.

Ciężko mi jest ocenić tę książkę, nawet bardzo ciężko. Musiałam ją przeczytać na zajęcia z Młodej Polski na studiach i za pierwszym razem bardzo trudno mi było przez nią przebrnąć. Dopiero gdy przeczytałam kilka opracowań na temat "Requiem", lektura stała się zrozumiała. Niesamowitość wizji w niej zawartych i piękne opisy tęsknoty za ukochaną doceniłam dopiero po trzykrotnym przeczytaniu.

Esencja.

Esencja.

Dziwne, mroczne, niepokojące, chwilami niedające się czytać,ale w perwersyjny sposób interesujące.

Jaki autor, taka pozycja - nawet nie dziwię się, że Przybyszewski stał się legendą za życia, skoro miał w zanadrzu takie poglądy, jakie zaprezentował w 'Requiem Aeternam'.

• Polonistyka
  • Studia