Snoopy i sprawy życiowe

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Snoopy, sympatyczny pies rasy beagle, urodził się w Ameryce w 1950 roku. Wówczas to Charles M. Schulz zaczął rysowanie najsłynniejszego i najbardziej oryginalnego komiksu wszech czasów. Najsłynniejszego bo w ciągu 50 lat pojawił się w ponad 2300 gazetach i 1400 książkach, nieomal na całym świecie. Najbardziej oryginalnego bo pozbawionego typowej dla komiksów epickości: zamiast akcji mamy tu do czynienia z opartą na wnikliwej obserwacji, ogromnej wrażliwości i wyobraźni powiastką filozoficzną.(...) Dzieło Schulza doczekało się wielu interpretacji: filozoficznych, psychologicznych, socjologicznych, a nawet religijnych. Wynika z tego, że jest ono traktowane jako należące do kultury wysokiej, do całkiem poważnej literatury i sztuki. Być może dlatego, że bohaterowie Schulza ze Snoopym na czele zostali skonstruowani według pradawnego literackiego wzorca, czyli toposu, zwanego puer senex. Polegał on, w skrócie mówiąc, na idealnej równowadze między starością (z jej mądrością i doświadczeniem) a młodością (z jej ciekawością świata, umiejętnością dziwienia się i pewną naiwnością). To jest mieszanka dobrze znana czytelnikom literatury, która choć pisana dla dzieci wciąga także dorosłych. (...) Fragmenty ze Wstępu do polskiego wydania autorstwa Michała Rusinka..

Mario | 2015-04-21

Używam tej książeczki (i pozostałych z serii) na codzień, jako budziciela odczuć niechcianych. Największe dzieła literatury światowej są miałkie w porównaniu z jednym choćby obrazkiem z Fistaszków.

Ervisha | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Snoppy'ego znam z kreskówek. Wiedziałam, że powstały one na podstawie serii komiksów ale nigdy nie miałam okazji ich czytać - ta książeczka również nim nie jest.

Zamiast komiksowych historyjek składających się z kilku „klatek”, w większości mamy tutaj wybór pojedynczych rysunków z fistaszkowymi postaciami (bez tak zwanych "dymków") wzbogaconych o znajdujące się po przeciwnej stronie jakieś zdanie/senstencję (takich typowo komiksowych historyjek mamy tutaj tylko dziesięć i służą w tomie jako otwarcia kolejnych działów np."Miłość" czy "Zaufanie").

Owe myśli jak "głoszą" same tytuły poszczególnych rozdziałów dotyczą zaufania, troski o siebie, samodzielności, roztropności, miłości oraz innych życiowych spraw. Niektóre z nich są zabawne ("Moim zdaniem nianie są jak używane samochody...nigdy nie wiesz, co Cię czeka"), inne przypominają myśli niczym z książek Coelho („Lepiej jest przeżyć jeden dzień jako lew, niż dziesięć lat jako owca” lub "Na końcu księgi życia wcale nie ma...

Inoue | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016