Malutka Czarownica

Hanna Ożogowska, Andrzej Ożogowski
Die Kleine Hexe
espeja

Inne wydania

"Malutka Czarownica" to jedna z tych magicznych książek, które - przeczytane w dzieciństwie - zapamiętuje się na całe życie. Wielu dorosłych wspomina tę uroczą powieść pełną czarów i niezwykłych przygód jako jedną z najważniejszych i najbardziej ukochanych lektur lat dziecięcych. Teraz także ich dzieci będą mogły zapomnieć o całym świecie, śledząc z zapartym tchem perypetie Malutkiej Czarownicy i mówiącego kruka Abraksasa, i poznać zdumiewający sekret: czym zła czarownica różni się od dobrej.

Była sobie Malutka Czarownica, która miała tylko sto dwadzieścia siedem lat, a to, jak na czarownicę, jest naprawdę bardzo mało.

Za mało, by być zaproszoną na tańce dorosłych czarownic. Jednak Malutka Czarownica nie zamierzała czekać na zaproszenie. I od tego zaczęły się jej kłopoty...

Książka wydana w serii Mistrzowie Ilustracji.
Ilustrowała Danuta Konwicka.

• Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

7,17 (12 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

8,17 (6 ocen i opinii)
Dotrzymana obietnica
Jill Anderson

7,22 (27 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1918
Książniczka | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

Bardzo żałuję, że nie znałam tej książki w dzieciństwie, darzyłabym ją wtedy dużo większym uczuciem. Historia o Malutkiej Czarownicy i gadającym kruku Abraksasie zdecydowanie zasługuje na to, by ją pokochać.

Malutka Czarownica uwielbia czarować i wykorzystuje to tylko w chwalebnych celach - gdzie tylko się da, spełnia dobre uczynki, pomagając biednym i pokrzywdzonym, a złym dając skuteczną nauczkę.

Opowieść Preusslera spodobała mi się tak bardzo, że czytam ją już drugi raz. Jest bajkowa, magiczna, urocza i przesycona ciepłem. Jej bohaterka również jest wspaniała - pełna dobroci, ale potrafi też nagle się rozzłościć. Przede wszystkim jednak to historia przekazująca odpowiednie wartości - podkreśla wagę dobroci zarówno w stosunku do ludzi, jak i do zwierząt.

Myślę, że tę książkę pokocha każde dziecko.

Weronika | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Właśnie skończyłam czytać mojemu dziecku "Malutką czarownicę" - jedną z moich ukochanych książek z lat dziecięcych.Pamiętam emocje, które towarzyszyły mi przy czytaniu, z zapartym tchem czekałam na to co malutka czarownica wymyśli i jak poradzi sobie z problemami. Mojemu synkowi podobała się również, ale już bez tego zachwytu, który mi towarzyszył - chyba w epoce komputerów i Internetu dzieci są obyte z różnymi cudami, tak więc niekoniecznie cuda czynione przez Malutką Czarownicę muszą zdumiewać. Uświadomiłam sobie też jak bardzo zmienił się świat od czasów mojego dzieciństwa, ile pojęć dla mnie naturalnych musiałam synkowi tłumaczyć - błonia, bryczka, woźnica, chrust... I dobrze, dzięki takim książkom też można nauczać, przybliżać dzieciom dawny świat...

Pamietam te ksiazke z mojego dziecinstwa, chociaz minelo wiele lat wciaz siedzialo mi w glowie wspomnienie o niej. Postanowilam przeczytac ja mojej corce - ona byla zachwycona I kazdego wieczoru z niecierpliwoscia czekala na dalsze przygody Malutkiej Czarownicy, a dla mnie bylo to mile zanurzenie sie w minionym swiecie dziecinstwa.

Mogę szczerze stwierdzić, że jest to jedna z moich ukochanych książek. Pamiętam, jak moja mama mi ją czytała. Siedzieliśmy na ławce pod pergolą z ciemnych winogron, to był maj lub czerwiec, a mama popijając kawę czytała mi perypetie małej czarodziejki.

Jak dorosłem chciałem bardzo do niej wrócić, ale nie pamiętaliśmy ani autora, ani tytułu...smutne. Po latach, na zajęciach z antropologii literatury dziecięcej, wybrałem tę książkę spośród kilkudziesięciu pozycji na liście lektur. Otworzyłem, zacząłem czytać i zorientowałem się po pierwszej stronie, iż przypadkowo odnalazłem jedna z moich ulubionych historii. Przeczytałem ją w ciągu godziny. Wszystkie cudowne chwile wróciły.
Polecam wszystkim rodzicom. To książka, którą wasze dziecko musi poznać.

Rolcia | 2011-06-30
Przeczytana: 1972 rok

Moja ulubiona książka z wczesnego dzieciństwa. Pamiętam, że czytałam ją, z zapartym tchem, przy stole w kuchni. Był wieczór, zapalone światło i palił się ogień w piecu węglowym. To chyba jest moje najwcześniejsze wspomnienie o czytaniu. Później, w dorosłym życiu, chciałam wrócić do "Malutkiej czarownicy", ale nigdzie nie mogłam jej znaleźć. Teraz myślę sobie, że nie powinnam jej czytać ponownie. Niech zostanie czar tego wspomnienia...

Piotr | 2015-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2015

Malutka Czarownica, chciałaby tańczyć z innymi czarownicami na Blobsbergu.
Problem w tym że Malutka Czarownica robi tylko dobre rzeczy a Czarownice robią złe rzeczy.
To jednak odkrywa za późno...

beataj | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Dla mnie - miłe wspomnienie (siedzi mi w głowie piękne przedstawienie w Baju :)), dla Młodego - fajna przygoda z czarownicą w roli głównej

Elise | 2014-11-08

Przysięgam, to jest książka, którą zapamiętuje się na całe życie. Moja pierwsza książka fantastyczna można powiedzieć, po której przeczytaniu zamiłowanie do czegoś ciekawszego niż normalny, szary, nieciekawy, nudny świat mi zostało. Tyle lat już minęło od kiedy to czytałam, że nie pamiętam dokładnie fabuły. Pamiętam kruka Abrraakasa, Malutką Czarownicę i w jaki wspaniały sposób się zmieniała. To nie jest koniecznie książka dla dzieci. Ona powinna być lekturę w powiedzmy 6 kl. szkoły podstawowej. Uczy prawdziwych wartości. Dzięki niej wreszcie zyskałam jako taki pogląd na świat, zastanowiłam się nad tym wszystkim co nas otacza, pomyślałam jaka to ja jestem, jaka chciałabym być, jacy powinni być ludzie. Lektura obowiązkowa każdego, absolutnie każdego. Szkoda, że nie ma opcji wpisania daty przeczytania bardzo, bardzo dawno temu, gdy jeszcze wierzyłam w krasnoludki, a teraz już wiem, że się mówi krasnoludy.

Kara | 2011-10-13

Uwielbiałam ja będą dzieckiem. Teraz po latach czytam ją mojej córeczce. Dla mnie - magiczne wspomnienie, dla mojej córeczki - magiczna nowość. I chociaż rozumiemy ją zupełnie inaczej, to wygląda na to, że będziemy do niej jeszcze wiele razy wracać.

Kalina | 2010-11-04

Bardzo dobra, ucząca szlachetności książka.ciekawa fabuła. Polecam wszystkim;-)

Niemiecki wydawca cenzuruje bajkę Preusslera?

Thienemann, wydawca "Malutkiej czarownicy" Otfrieda Preusslera, postanowił usunąć z treści bajki słowa, które uznał za niepoprawne politycznie. Ściągnął tym na siebie gromy prasy i czytelników.