Powiastki Beatrix Potter

Wydawnictwo: Wilga
Complete Tales of Beatrix Potter
978-83-259-0108-0
Barbara

To luksusowe wydanie zawiera wszystkie utwory Beatrix Potter - dwadzieścia trzy powiastki oraz wiersze o przygodach Piotrusia Królika i innych zwierzątek. Przedstawia młodym czytelnikom teksty kompletne i zgodne z wersją oryginalną, a także oryginalne ilustracje, zarówno kolorowe, jak i czarno-białe.

kasandra_85 | 2011-10-30
Przeczytana: październik 2011

Basia_Pelc | 2013-05-14

Wszystkie powiastki i ilustracje są tak charakterystyczne, że trudno komukolwiek będzie wymazać je z pamięci. Rysunki są ciepłe, lekkie, oddychające, pełne przestrzeni, przejrzyste, czyściusieńkie, płynne, powabne, kobiece, sielankowe, idylliczne, spowolnione jak pod wodą, zatrzymane w czasie. Pomyślałam sobie nawet przez chwilę, że tak mógłby wyglądać raj, niebo, miejsce idealne.

Opowiadania mądre, uczące życia, wyborów co dobre, a co złe, prawego zachowania, pomagania, uczynności, przyjaźni. Prawdziwe bajki, które w dzisiejszych czasach docenią nie tylko dzieci, ale tym bardziej dorośli. Z bólem serca oddaję ją do biblioteki... Ta książka zasługuje na najwyższe miejsce na podium

Renata | 2015-02-15
Przeczytana: 05 lutego 2015

Pięknie wydane bajki i wierszyki kultowej Beatrix Potter. Jej rysunki mogłabym wieszać w całym domu. Treść opowiastek jest oryginalna i ciekawa.
Jednak jej twórczość literacka nie do końca do mnie przemawia. A to dlatego, iż z tych opowiastek niewiele wynika. Nie oczekuję morału, ale brakuje mi rozpoczęcia, rozwinięcia i zakończenia. Bajeczki to jakby fragmenty wydarzeń dłuższej opowieści. Żałuję też, że postaci nie powtarzają się i nie nawiązują do siebie. Minusem jest dla mnie także agresja: pan McGregor, który chciał złapać Piotrusia i zrobić z niego pasztet, szczury, które chciały zrobić z kota roladę, tatuś króliczka, który spuścił mu ostre lanie. Myślę, że te opowiastki dla mojej trzylatki są zbyt "brutalne", ale za kilka lat na pewno kupię jej to wydanie w prezencie.
A tymczasem uroczy Petter Rabit zdobi już ścianę jej pokoiku. :)

septo | 2011-03-27
Przeczytana: 24 marca 2011

Piękne opowiastki, imiona zwierzątek takie jak Typcio Drypcio, panna Mopcia, Łapcia itp. po prostu mnie uwiodły.

Wyobraźnia pisarki jest bardzo plastyczna, ale jednocześnie swojska, czytając odnosiłem wrażenie, że sam mógłbym pisać takie opowiastki - jednak jak dotąd nie napisałem :)

Jedyne co może stanowić delikatną wadę w materii opowiastek, to kary jakie ponoszą nieznośne zwierzaki za niegrzeczne zachowanie. W dzisiejszym społeczeństwie, w którym nie do pomyślenia jest karcenie dzieciaków, klapsy jakie zbierają niegrzeczni bohaterowie opowiastek trochę rażą (np. złamany i urwany ogonek Wiewiórka Orzeszki) ale trzeba pamiętać o tym, że większość historyjek powstała przed pierwszą wojną światową, wtedy to było pewnie normalne.

Dodatkowym plusem są piękne ilustracje

Maria | 2011-02-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2005 rok

Podziwiam wyobraźnię pisarki. Kiedyś chciałabym stworzyć podobną serię dla dzieci. Jej pierwsza książeczka o Króliczku Piotrusiu (the Tale of Peter Rabbit) trafiła w moje ręce w połowie 2005 roku. Mam ją do dzisiaj w swojej domowej biblioteczce. Gorąco polecam!

TalaZ | 2012-03-04
Na półkach: Przeczytane, Dziecięce
Przeczytana: marzec 2012

Ponadczasowe historie

Beatrix Potter urodziła się w 1866 roku w wiktoriańskiej rodzinie. Nie uczęszczała do szkoły, a jedynie pobierała nauki w domu pod okiem guwernantki. Jako dziewczyna cały swój wolny czas spędzała na opiece nad zwierzętami, w czasie których robiła rysunki, będące późniejszymi ilustracjami do jej opowiastek. Pisanie historyjek zaczęła w momencie gdy jej młodszy brat został odesłany do szkoły z internatem. Początkowo nikt się nie interesował wydawaniem jej historyjek, dlatego Beatrix wydrukowała je samodzielnie i rozsprzedała wśród rodziny i znajomych. Przyczyniła się tym samy do tego, że wydawnictwo Warne & Co, po wcześniejszej odmowie, zdecydowało się jednak na wydanie książki. Co nastąpiło w 1902 roku.

„Powiastki Beatrix Potter” to specjalne wydanie, w którym Wydawnictwo Wilga zebrało wszystkie opowieści autorki. Do dyspozycji czytelników i ich pociech zostały oddane dwadzieścia trzy opowieści o przygodach Piotrusia Królika i innych zwierzęcych przyjaciół....

Carflo | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Można się zaczytać: 23 powiastki, plus 4 jeszcze nie publikowane. Bohaterami są zwierzątka, mieszkające w społeczeństwie (autorka umieszczała miejsce akcji w okolicach bliskich sobie) mające przeróżne przygody, które w większości są następstwem swych cech charakteru, przekory, ciekawości, czy nawet krnąbrności. Bajeczki nie są tak cukierkowe jak większość współczesnej literatury dziecięcej. Mama będzie przestrzegać Piotrusia, by nie dał zrobić z siebie pasztetu, co stało się udziałem jego ojca, pewna wiewiórka o mały włos nie zostaje zjedzona przez sowę, psy rozbijają cenne jajka kaczki Tekli… Nie trzeba się jednak długo martwić, smutek jest chwilowy, ma za zadanie dać nauczkę, nie jest właściwym sensem więc wszystkie powiastki dobrze się kończą. Bohaterowie są spersonifikowani, ludzcy, lecz zachowują swój zwierzęcy charakter, i postać, a także niektóre cechy właściwe tylko swojemu gatunkowi. Beatrix była bardzo bystrą obserwatorką natury!
Wydarzenia są opisane w sposób prosty,...

inodi | 2015-12-26

Wspaniałe wydanie z oryginalnymi ilustracjami autorki. Piękne opowieści. Żałuję, że jako dziecko nie miałam z nimi kontaktu. Drogie draństwo, ale nie tylko wyposażyłam w tą książkę swoja biblioteczkę, ale zaopatrzyłam troje dzieciaczków w rodzinie. To jedna z takich książek, które z dzieciństwa pamięta się na całe życie i hołubi już zawsze. Przy współczesnym zalewie paskudnie ilustrowanymi książkami dla dzieci to prawdziwa perełka.

anna | 2010-12-05
Na półkach: Ulubione, Teraz czytam, Posiadam

czytam w celach rekonwalescencji humoru.

olinek | 2012-10-22
Przeczytana: 22 października 2012

przeczytałam wszystkie (no prawie wszystkie opowiadania) i bardzo mi się podobaję.Tę księżke powinny znać wszystkie dzieci .Opowiadania sę naprawde fajny i przystempny sposub napisane.Zadne dziecko niebedzie się nudziło.A co najważniejsze rodzic terz będę zadowoleni z tej księżki bo opowiadania czegoś uczę dzieci np. słuchać się rodziców ,niedokuczać nikomu.To wszystko jest przystrojone ładnymi ilustracjami na kazdej stronie co dodatkowo zachęci dzieci do czytania .POlecam tę księżke dużym i małym czytelnikom

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.