Tysiąc lat dobrych modlitw

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Seria: Proza Świata
Wydawnictwo: Czarne
opowiadania, chiny
Joanna Bożek

Debiutancki zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki chińskiego pochodzenia Yiyun Li pokazuje, jak historia, kultura i mitologia splatają się - przypadkiem, a może z nieuchronną koniecznością - tworząc osobowość człowieka i kształtując jego los - od tętniącego życiem Pekinu przez gwarne ulice Chicago do jałowych pustkowi Mongolii. Tysiąc lat dobrych modlitw w mnogości ludzkich biografii odkrywa to, co dla nich wspólne - samotność i niezrozumienie, wyobcowanie i nieuświadomioną tęsknotę. I opisuje te na wskroś ludzkie rozczarowania i niespełnione marzenia z pełną zadumy czułością. Tłem dla opowiadań czyni autorka współczesne Chiny, których obraz - kraju zbyt szybko zachodzących zmian, upadku wartości i zagubienia - szkicuje niczym wprawny chiński malarz: kilkoma pociągnięciami, subtelnie, ale pewnie, chwytając istotę rzeczy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2011

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl

Bed | 2013-10-29
Na półkach: Wymienię, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 października 2013

Książka należy do serii proza proza świata i niebezpodstawnie. Autorka porusza w niej tematy z kilku regionów i problemy ludzi zarówno z Chin, Mongolii jak i z USA a nawet możemy się przyjrzeć imigrantce z Iraku, która do Stanów wyemigrowała. Trzeba to przyznać Ameryka daje im wszystkim szansę a Chiny mogę zadziwić przeciętnego czytelnika, nawet takiego, który trochę pamięta czasy komunizmu. Mimo zaskakujących różnic jest wiele rzeczy wspólnych dla wszystkich ludzi: miłość, konflikty w rodzinie, utrata pracy. Oszczędny sposób wyrażania się przy jednoczesnym nazywaniu rzeczy po imieniu intryguje czytelnika. Styl autorki podobał mi się, często pisze o też o sprawach, które większość woli przemilczeć: o niechcianych dzieciach, o gejach, o nieakceptowanych rozwodach. Opowiadania można sobie dawkować, ale przyznaję, że mnie książka wciągnęła. Pisarka za swój debiutancki zbiór otrzymała szereg nagród, ale nie tylko dlatego polecam spróbować.

byrcyn11 | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Kilkanaście krótkich opowiadań, bez upiększeń i fantazji, bez etapowania okrucieństwem, po prostu samo życie. Ze smakiem i subtelnie wprowadza nas autorka w życie zwykłych chińczyków w epoce surrealistycznego okresu maoizmu. Widzimy naturalną tęsknotę do wolności (marzenie to wyjazd do USA), ale też słabości ludzkie, gdy mamy do wyboru swoje bezpieczeństwo, czy sąsiada - wybieramy swoje. Sporo też o stosunkach mężczyzna/kobieta, zawieranych małżeństwach i zakłamaniu, bo tak lepiej. Spora dawka obyczajów i historii Chin - polecam.

Rafał Niemczyk | 2011-05-05
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

"Tak gęsto zbudowane są opowiadania ze zbioru „Tysiąc lat dobrych modlitw” Yiyun Li – trzydziestodziewięcioletniej Chinki, która w 1996 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Jej bohaterowie to często chińscy uchodźcy, ukazani na różnych biegunach tego samego świata. Przenikają się w tej twórczości kultury Wschodu i Zachodu, absurdalność komunizmu z bezlitosnym kapitalizmem, maoizm z american dream, pustkowia Mongolii z nowojorskimi drapaczami chmur.

A pomiędzy tym wszystkim, wciśnięty niewidzialną ręką w stalowe tryby nienazywalnego mechanizmu – człowiek. To on jest bohaterem opowiadań Yiyun Li. Wielka proletariacka rewolucja kulturalna, giełda papierów wartościowych czy susza na prowincjonalnej wsi są tylko tłem – arenami, na których autorka ukazuje losy jednostki lub społeczeństw z tych jednostek złożonych. Homoseksualista, którego matka chce za wszelką cenę wyswatać; dwójka kuzynów, ukrywających w zaciemnionym pokoju i wychowujących od przeszło dwudziestu lat swoje...

Joanna Bożek | 2011-05-16
Przeczytana: 06 maja 2011
Bandziorno | 2012-09-12
Przeczytana: 12 września 2012

Urzekające historie, z których dowiadujemy się, że inna kultura stwarza inne rozterki i dylematy niż te, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Równocześnie bohaterowie wydają nam się bliscy, nie są bezimiennymi "chińczykami", ale konkretnymi postaciami, z którymi możemy się utożsamić.
Opowiadania są przejrzyste i głębokie. Autorka zdecydowanie posiada talent do przedstawiania historii w różnych formach np. rozmowy sąsiadów wspominających zmarłego znajomego.
Książka bardzo wciąga i inspiruje. Gorąco polecam!

minbeat | 2012-09-20
Przeczytana: 19 września 2012

Są takie książki, które dają nieźle popalić wyobraźni. Mnóstwo najróżniejszych wątków, postaci, kolorów, miejsc, a nawet dźwięków. Odkładając taką książkę jeszcze przez długi czas nie można się tego wszystkiego pozbyć z głowy. A tu nic. Cisza. Tylko człowiek i jego historia, problemy, rozterki, decyzje. Cała reszta to tylko delikatne tło.
I po skończeniu w głowie też panuje jakaś taka cisza. Można się zasmucić, ale trzeba pamiętać, że przecież los nigdy nie jest ani tylko zły, ani tylko dobry.

Eduś Magiczny | 2012-09-21
Przeczytana: 14 września 2012

Daję o jedną gwiazdkę mniej niż "Włóczęgom", których Czarne wydało rok wcześniej (nieco achronologicznie). Książka przesycona podobną atmosferą, taki sam surowy styl, jednak forma krótkiego opowiadania nie daje miejsca na takie rozwinięcie i zanurzenie się w klimacie książki, jake autorka osiąga we "Włóczęgach".

Magda K | 2012-09-29

Nie przepadam za opowiadaniami, bo co wsiąknę w ten literacki świat muszę się z niego wynosić. Tutaj jest wszystko zgrabne. Końcówki są b. dobre ze względu na swą przewrotność.

Buka | 2014-03-19

dobry kawałek prozy - czytanie dla przyjemności, z chęcią przeczytałabym jej powieść

myggfa | 2016-11-05
Chińska literatura pograniczy

Pisarze z Chin uważnie badają granice w poszukiwaniu inspiracji. W tym celu zapuszczają się do najodleglejszych krańców swojego kraju, ale również na marginesy - społeczeństw i świadomości. Trzymają się jednak mocno rzeczywistości.