Utz

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
Utz
MałaKaczka

Tym razem wybitny pisarz erudyta („W Patagonii”, „Wicekról Ouidah”, „Pieśni stworzenia”) opowiada o Czechosłowacji lat sześćdziesiątych, widzianej zza żelaznej kurtyny. Tytułowy Utz, tajemniczy niemiecki Żyd, mieszka w Pradze i jest właścicielem bezcennej kolekcji rokokowych figurek z porcelany. Gdy umiera, kolekcja przepada bez śladu, a narrator próbuje ją odnaleźć... Pełna anegdot...

Pełna anegdot opowieść o wielkich kolekcjonerach, sekretach porcelany i socjalistycznej dyktaturze, odciskającej piętno na ludziach i na niegdyś wspaniałym mieście.

GrzesiekLepianka | 2015-02-05

Ciekawa minipowieść o zbieraczu porcelany żyjącym w Czechosłowacji, który postanowił oszukać uciążliwy system totalitarny.
Książeczka ciekawa, bardzo dobrze się ją czyta, ale ja najbardziej zapamiętam z niej dowcip wynikający z aliteracji w angielskich słowach "carp" i "crap" - dowcip, który moim zdaniem ma wiele wspólnego z rzeczywistością!

Marysia | 2018-06-05
Na półkach: On the road, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2018

ta historia to takie kruche cacko jest.
z kruchymi cackami jest tak że służą do podobania się i bycia na styku twojego wymiaru rzeczywistości i wymiaru gabloty i kolorowo rozcapierzonego promienia na rancie szklanych drzwiczek.

miałam już coś podobnego i to była książka o Gogolu Nabokova.

Komaga | 2012-09-10
Przeczytana: 08 września 2012

Stanowczo za krótka. I nie tylko przez to czuje się oszukana. W końcu widziałam co brałam... Niesamowite w jaki sposób autor najpierw wzbudził moją sympatie do głównego bohatera Utza a potem moją antypatię. To się nieczęsto zdarza. A w tle komunistyczna Czechosłowacja...

BuchBuch | 2018-09-19

Kaspar Joachim Utz, niemiecki Żyd, który po II wojnie zamieszkał w czeskiej Pradze. To, że przeżył Shoah zakrawa na cud. Jednak, gdy pozna się bliżej postać Utza, wszystko zaczyna wyglądać składnie i prawdopodobnie. Dzięki niebywałej wręcz skłonności do ustępstw (przede wszystkim moralnych), a także koneksjom nie tylko zachował życie (pomoc w rabowaniu dzieł dla nazistów), ale też ochronił przed zniszczeniem i zagrabieniem swoją niezwykłą kolekcję (obietnica złożona komunistom, że kolekcja po śmierci trafi w ich ręce). Był bowiem Utz namiętnym zbieraczem miśnieńskiej porcelany. Określenie namiętny jest dość oględne i niewystarczająco nacechowane emocjonalnie, ponieważ Utz w całości poświęcił się właśnie swoim zbiorom. Gdy jednak skonfrontował oddanie i skalę kompromisów, na jakie się zgodził, dotarła doń gorzka prawda, której finał mógł być tylko tragiczny.
Utz umiera. Wiemy to już od pierwszej strony książki, ponieważ autor pozwala nam w nim uczestniczyć. Nie jest to zwykły...

Anakonda | 2014-04-10
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Dobra ze względu na rys obyczajowy czy historyczny komunistycznych Czech. Bohater niezwykle mnie denerwujący, enigmatyczny, nie dający się lubić typek. Nie mogłam pojąć jego miłości do kolekcji (może gdyby to były obrazy).
Dziwne zakończenie, w ogóle mnie niesatysfakcjonujące, ale to może historia po prostu nie dla mnie.

Beata | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Niesamowita,magiczna - przeczytana jednym tchem.

Uwielbiam Chatwina.

Michał | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

I znowu książka, którą znalazłem z koszu sklepu Matras na wyprzedaży. Jedno z najlepiej wydanych 10 zł jakie pamiętam. Gorąco polecam.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 24 grudnia 2010

Michele | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018
debe1973 | 2018-05-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2018

Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?

Przemijanie w literaturze

To takie smutne, wszystko takie smutne; przeżywamy nasze życie jak idioci, a potem umieramy. Przygnębiające słowa na smutny dzień. Literackie refleksje o przemijaniu zainaugurował Charles Bukowski.