Pan Nakano i kobiety

Wydawnictwo: W.A.B.
FurudoguNakanoshoten
literatura piękna
WAB

Sklep ze starzyzną prowadzony przez pana Nakano i jego siostrę, panią Masayo, to miejsce w równym stopniu nieprzystające do szaleńczo pędzącej rzeczywistości co jego ekscentryczni właściciele. Pan Nakano, pani Masayo, zatrudniona do pomocy Hitomi i jej permanentnie niedoszły chłopak Takeo są jak rodzina i tak jak w rodzinie czasem z rozbrajającą czułością dbają o siebie nawzajem, a czasem nieumyślnie się ranią… Integralną częścią tego świata są stali i przypadkowi klienci sklepu, którzy jakby od niechcenia opowiadają swoje historie, związane zazwyczaj z kupowanymi przedmiotami. Kawakami z właściwą sobie ironią portretuje świat ukrytych uczuć i niespełnionych pragnień, a jej oszczędny styl podnosi codzienne sprawy do rangi wyrafinowanej poezji.

Kawakami nie stara się przejrzeć swoich postaci, ona po prostu z humorem opisuje ich czarujące dziwactwa i codzienne smutki, trzymając się trochę na dystans, żeby im nie przeszkadzać.
„Télérama”

Kawakami zdaje się szeptać – po to, by lepiej oddać ukrytą między ludźmi przemoc i przemienić ją w poezję.
clan-takeda.com

W japońskiej literaturze kobiecej ostatnich lat, wśród powieści głoszących, że miłość, jak wszystkie głębokie uczucia, nie jest „cool”,Kawakami jako jedna z nielicznych ma odwagę iść swoją drogą.
„Die Zeit”

źródło opisu: Zapowiedzi - Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

PiotrCiechan | 2018-08-30

Najbardziej japońska powieść, jaką czytałem. Kawabata Yasunari to przy Hiromi Kawakamie pisarz europejski. Całkiem mocno interesuję się kulturą japońską, a i tak trudno było mi się przestawić na sposób mówienia bohaterów - bardzo ważną rolę pełni tu etykieta grzecznościowa. Być może zgrzyty w dialogach to także kwestia tłumaczenia, trudno powiedzieć. Sama historia całkiem przyjemna, choć poetyckość powieści wydaje się nieco przereklamowana.

macieklew | 2018-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2018

Powolne i delikatne – czasami nużące – historie o pracy i życiu w sklepie z używanymi rzeczami. W każdej z tych historii jest dosyć dużo o sprzedawanych tam towarach, sporo o trójce współpracowników i siostrze właściciela. Narratorka (trochę nijaka) mnóstwo miejsca poświęca także jedzeniu i opisom potraw, w każdej z opowieści pojawia się również wątek seksu. Seksu omawianego (bo nie opisywanego) w sposób bardzo dyskretny i jakby z pewną nieśmiałością – seksu jako czegoś, o czym się nie mówi; seksu jako czegoś, czym się nie jest zainteresowanym; seksu jako czynności, którą się wykonuje w ukryciu.

Seks (półgębkiem), jedzenie (całą gębą), plus czwórka ludzi wśród używanych rzeczy – podobno wszystko to się dzieje w Tokio, ale autorka nie zrobiła nic, aby mi to miasto przybliżyć.

Literatura zdecydowanie nie dla mnie, chociaż zdaję sobie sprawę, że może się podobać.

betina360 | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 lipca 2016

Meczaca i nudna jak dla mnie nie moje klimaty nie lubie ksiazek w ktorych nic sie nie dzieje. Zawiodlam sie.

mpw | 2016-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2016

Japońskość, może nieprawdziwa - ale nie chcę sprawdzać. Przepiękna japońskość. Książka wprawdzie nie tak urocza jak ukochany przeze mnie "Sensei i miłość" ale o równej delikatności, niespieszności. Nie na czasie, ale nie anachroniczna. Niebalanlna i odmienna. Prostota. Szukam takich lektur: innych, trudnych do określenia, omówienia. Pojmuję ją emocją nie intelektem.

książek: 1945
Ola | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2016

Ja bardzo lubię literaturę japońską i to co jest dla niej charakterystyczne, czyli mówienie o ważnych sprawach i emocjach metaforami, delikatność i wyczucie. "Pan Nakano i kobiety" to książka, która nie podobała mi się w ogóle. Nie znalazłam w niej niczego, co tak bardzo cenię. Były to dla mnie puste słowa, bez żadnej treści i żadnego znaczenia. Czytając sprawdzałam co chwilę ile jeszcze do końca. A może mam teraz taki czas, że nie zauważam pewnych subtelności... To co zdziwiło mnie w tej powieści najbardziej, to zauważenie jak bardzo mi się nie podoba. Może kiedy indziej, teraz zdecydowanie nie.

LoboBathory | 2015-12-24
Na półkach: Przeczytane, Powieści

Codzienność kontra orientalizm
Pan Nakano i kobiety to książka, którą Negatywka przyniosła do domu z pracy, bo zaczęła tam czytać i chciała skończyć. Nie skończyła ostatecznie, bo ja ją przejęłam, ciągając je ze sobą przez wakacje i poczytując pomiędzy książkami do doktoratu. Byłam świeżo po lekturze Murakamiego i Kawakami wydawała się dobrym antidotum na to.
Ponieważ Murakami orientalizuje Japonię na użytek zachodniego czytelnika (generalnie mam bardzo ograniczone zaufanie wobec wszelkich produktów japońskich robionych na eksport, nieważne, czy to książki czy anime), a my jako zachodni czytelnicy orientalizujemy ją i bez jego pomocy (i to wszyscy, łącznie z japonistami i antropologami, którzy powinni wiedzieć, czym jest orientalizm *znaczące spojrzenie na Joannę Bator*), czasami potrzebny jest mentalny kopniak, żeby pozbyć się złych nawyków myślowych. Pan Nakano i kobiety kopniakiem nie jest, ale prztyczkiem w nos na pewno. Powieść Kawakami – pierwsza jej autorstwa, z jaką się...

Aisling | 2015-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 czerwca 2015

W przeciwieństwie do twórczości Murakamiego, tutaj bardziej czuć, że tę książkę napisała osoba konkretnie z Japonii, a nie skądkolwiek.
Więcej tradycyjnych elementów oraz zachowanie bohaterów.
Ciekawe było to, iż część wypowiedzi wpleciono w dalszy tekst, nie znajdowały się tylko w standardowo wyglądającym dialogu np. "Dzień dobry, powiedziałam do tego nieznanego człowieka, a on mi odpowiedział, że ojej, sorry za ostatnio".
'Pan Nakano...' nie jest takim całkiem łatwym dziełem, ale na pewno należy do tych lżejszych. Powieść 'wchodziła do głowy' niemalże bezboleśnie, a i tak nie miałam wrażenia, iż czytam banały, dlatego uważam, że był to całkiem udanie spędzony czas.

Mario | 2015-04-08

Nie umiem sobie wyobrazić subtelniejszego opisu uczuć, uczuć rodzących się w człowieku, zmieniających się, przepływających, wpływających na to, co mówimy i robimy. Nie dajmy się zwieść myśli, że tylko w Japończykach i w Japonii odbywa się to w tak ukryty, prawie niewidoczny na zewnątrz sposób.

certaindeath | 2015-04-06

Uwielbiam taką niespieszną prozę o rzeczach pozornie błahych, o sprawach zwykłych i niezwykłych. Japońska proza ma to do siebie, że jest taka "dostojna". Może nie jest to arcydzieło na miarę Murakamiego, niemniej jednak warto przeczytać, chociażby dla tej "dziwności".

DoTTi91 | 2014-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Minimalistyczne opisy. Nie odnajdziemy w niej widowiskowych akcji - jest to spokojna 'społecznościówka', gdzie z gracją zostało osadzone i ukazane zachowanie Japończyków w tak małym gronie, gdzie głównym tłem jest niby niepozorny sklep Pana Nakano.
Właściciel udostępnia tylko lokum a sam gra tzw. drugie skrzypce aczkolwiek wszystko wokół niego się dzieje. Bohaterowie dzielnie radzą sobie z codziennymi przeciwnościami a każda przytoczona historia jest ze smakiem oddana czytelnikowi.