50 Great Myths of Popular Psychology: Shattering Widespread Misconceptions about Human Behavior
978-83-61710-03-5
psychologia, nauka, mity
Mariusz

Człowiek używa zaledwie dziesięciu procent swojego mózgu, przeciwieństwa się przyciągają, chcieć to móc, z raka można wyleczyć się samemu, wykrywacz kłamstw zawsze wskaże oszusta, człowiek zahipnotyzowany zrobi wszystko, co mu się każe, i przypomni sobie wszystkie złe rzeczy, jakie zdarzyły mu się w życiu, można się nauczyć obcego języka przez sen, mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus (i do tego bez przerwy gadają)...

Każdy z nas zna setki takich "psychologicznych prawd" i każdy z nas nieustannie się z nimi styka. W kinie, w telewizji, w setkach książek, audycji radiowych i artykułów prasowych nieustannie karmieni jesteśmy psychologiczną mitologią, a sądząc z tego, że taka "poppsychologia" regularnie - i to na całym świecie - trafia na listy bestsellerów, to bardzo chcemy takiej karmy. Jest tylko jeden "drobny" problem: większość tej "wiedzy" nie ma nic wspólnego z tym, co współczesna psychologia naukowa wie już o ludzkich postawach, zachowaniach, motywacjach, emocjach i osobowości.

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.empik.com

Besia | 2014-12-08
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Bardzo interesująca książka - zwłaszcza w dobie wszędobylskiej reklamy opierającej się na tzw. badaniach, badaniach których nie ma.
Zaletą tej pozycji jest nie tylko wzrost naszej świadomości w zakresie fałszywych koncepcji psychologicznych, ale również zdecydowany wzrost czujności w zakresie wszelkich artykulików odwołujących się do (niesprawdzonych) danych.
Uwielbiam takie książki.

wildfemale | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Na osobie obeznanej z psychologią książka ta nie zrobi większego wrażenia, ale skłania ona do refleksji i z pewnością nawet ekspert znajdzie w niej coś zaskakującego lub chociaż skłaniającego do głębszego przyjrzenia się danemu zagadnieniu.
Do atutów książki należy to, że przyjemnie i lekko się ją czyta. W dodatku wiele z przytaczanych w niej stereotypów faktycznie funkcjonuje w powszechnej opinii publicznej a zatem warto je znać by wiedzieć jak rozmawiać na te tematy z ludźmi.

moch | 2012-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2012

A myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy... Jednak kilka razy się nieco zdziwiłam. Ale o to chyba chodziło. Książka bardzo przystępna, a to też walor, wszak rozprawia się z mitami psychologii POPULARNEJ.

Anna | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Przeczytałam tę książkę, bo mi ją polecono. Podobał mi się sposób podejścia do tematu. Każdy obalany mit jest najpierw omówiony, następnie przedstawia się badania, które dowodzą, że to jednak tylko mit i nie ma potwierdzenia w faktach, a na końcu to, co ujęło mnie najbardziej, czyli próba wyjaśnienia skąd dany mit w ogóle się wziął.

Części z opisanych mitów sama ulegam, tym bardziej więc byłam książką zainteresowana. I tak było prawie do końca. Aż do mitu #44, w którym to na stronie 341 autorzy piszą "(..) zdecydowana większość seryjnych zabójców to biali mężczyźni", żeby kilkanaście stron dalej (dokładnie na stronie 359) napisać "Odsetek seryjnych zabójców nie jest wyższy wśród białych niż w innych grupach rasowych".
No to w końcu jak jest?
Trochę wychodzi na to, że w zależności od tego jakie badania autorom pasują, takie przytaczają.

Szkoda. Miałam nadzieję, ze to rzetelna pozycja, ale teraz nie ufam już ani jednemu słowu w niej napisanemu.

Krzysztof Janda | 2014-06-24
Przeczytana: 05 maja 2014

Książka na pewno ciekawa i warta uwagi. Choć nie jest wyczerpującą pozycją na temat powszechnym mitów, na pewno jest dobrym początkiem dla tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę.

Niestety napisana dosyć tendencyjnie - odniosłem wrażenie, że autor szukał tylko głosów przeciwko dla wielu zagadnień, a nie poświęcił wystarczająco głosom "za".

Ciekawe tematy nt. działania mózgu, pamięci, hipnozy, inteligencji, uczenia się, snu itp.

Wiele z tych mitów powstało w wyniku zastosowania tzw. heurystyk. Wiele z nich jest wyjaśnionych, a resztę można łatwo znaleźć w Internecie.

Mimo swoich braków jest to jedna z ciekawszych pozycji ucząca krytycznego myślenia.

Klaudia | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Zdecydowanym plusem jest to, że książka jest napisana prostym językiem, a nie psychologicznym bełkotem. Niektóre zagadnienia bardzo ciekawe, inne szczerze powiedziawszy po prostu omijałam. Miałam wielkie oczekiwania co do tej lektury, niestety trochę się zawiodłam. Ciągle miałam wrażenie, że każdy jeden rozdział dałoby się spokojnie skrócić o połowę nie tracąc tym na jakości przekazu.

| 2015-02-03
Przeczytana: 12 listopada 2014

Bardzo potrzebna pozycja - poppsychologia zdążyła dorobić się wielu mitów, które powielane przez rzesze ludzi stały się nagle prawdami objawionymi. Książka bezlitośnie je odczarowuje podając rzetelne źródła oraz używając prostego języka zrozumiałego dla przeciętnego Kowalskiego.

Być może psycholog lub psychiatra nie znajdzie w niej nic odkrywczego jednak nie jest to raczej tytuł kierowany do takiego grona odbiorców.

50 dokładnie opisanych mitów i o wiele więcej, krótko skomentowanych. Warto, jeśli nie przeczytać, to chociaż przejrzeć, by uzmysłowić sobie jak wiele mitów krąży w społeczeństwie i jak bardzo ludzie nie potrafią weryfikować informacji. Jest to też dobre zaoranie couchingu.

Buzz | 2015-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Książka ciekawa, wiele przytoczonych informacji mnie zaskoczyło. Autorzy na każdym kroku pokazują, że warto zachować dużą dawkę sceptycyzmu wobec informacji pojawiających się w mass mediach. Ale czy tylko tam? Czy dzięki ogromnej bibliografii można zaufać książce w której na podstawie tylko jednego badania obalony jest mit, że molestowanie seksualne wpływa na dorosłe życie? Przy całej masie badań potwierdzających ten fakt? Jak dla mnie jest to spore uchybienie, niektóre obalanie mitów też nasuwa cień wątpliwości czy aby autorzy nie byli za bardzo stronniczy i nie wyszukiwali tylko wygodnych dla siebie badań. W każdym razie ta książka z pewnością podniosła u mnie krytycyzm wobec zasłyszanych informacji.

Nitroprusydek | 2013-07-16

Taki zbiór ciekawostek dla przeciętnego zjadacza chleba, brakuje (jak już wiele osób zauważyło konkretnych źródeł), co jest dużym uchybieniem ze strony autorów.
Dla mnie samej książka wydawała się bardzo amerykańska, zarówno stylem jak i niektórymi, wymienionymi mitami, które raczej w naszej kulturze nie występują.