Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie

Okładka książki Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie Paul Ekman
Okładka książki Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie
Paul Ekman Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Telling Lies. Clues to Deceit in the Marketplace, Politics and Marriage
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
2007-01-01
978-83-01-14082-3
Marek Kowalczyk
kłamstwo kłamanie psychologia kłamstwa

Okładka książki Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa Paul Ekman, Christopher Hadnagy
Socjotechnika.... Paul Ekman, Christo...
Okładka książki Natura emocji. Podstawowe zagadnienia Richard J. Davidson, Paul Ekman
Natura emocji.... Richard J. Davidson...

Próba zbadania tematu kłamstwa. Niestety raczej nie ma sposobu-swietego grala, aby być w 100% pewnym.

Siegnęłam po tą książke po oglądnięciu serialu Lie to me, że poda mi konkretną listę pewniaków, że ktoś kłamie czy nie. Niestety, już we wstępie autor obalił moje przypuszczenia. Jeśli szukasz takiek pozycji, to nie książka dla ciebie. Ta książka pokazuje jak trudne jest wykrycie kłamstwo, czemu tak jest, jakie są powody kłamania, co składa się na kłamstwo, jakie są PRZESŁANKI kłamstwa. Wydaje mi się, że każda osoba interesująca się kłamstwem, większość tej wiedzy już w jakimś stopniu posiada, tylko może nie tak jednoznacznie uformowaną. Ogólnie, pozycja ciekawa.

Dużym minusem dla mnie było tylko wydanie. To bardzo subiektywna ocena, ale mnie się bardzo źle czytało, strasznie zlewały mi się litery. Szkoda, że nie ma ebooka.

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Przetaczanie trzech i tych samych przykładów przez ponad 300 stron to nie było to czego oczekiwałam. Nie polecam.

Kłamstwo jest bez wątpienia jednym z najczęściej popełnianych przez ludzi czynów. Czy zatem nie powinniśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej?

Jestem pewien, że każdy z Was został wiele razy okłamany i/lub oszukany. Sam pamiętam dzień, w którym doświadczyłem ogromnego rozczarowania pomiędzy obrazem pewnej osoby w moich oczach, a późniejszymi faktami dotyczącymi jej zachowania. Zachodziłem w głowę, jak mogłem być aż tak ślepy i nie dostrzegać wyraźnie obserwowalnych sygnałów. To wtedy zacząłem drążyć temat, by dziś mieć już za sobą kilka szkoleń z tego obszaru oraz solidny regał książek wyłącznie o tej tematyce.

Fakty są miażdżące… Tylko 1% ogólnej populacji potrafi wychwycić kłamców na podstawie ich zachowania. Nasze umiejętności w tym zakresie naukowcy oszacowali na 53%, co oznacza, że rozpoznajemy kłamstwo nieco lepiej od rzutu monetą. Do tego dochodzą liczne badania, z których wynika, że notorycznie interpretujemy sygnały kłamstwa na korzyść osoby, która próbuje nas oszukać. W tym ostatnim jesteśmy mistrzami!

Dziś przychodzę do Was z książką wymagającą, bez lektury której nie wyobrażam sobie by zgłębiać temat. To fundamentalny podręcznik, który szeroko omawia problematykę kłamstwa. Paul Ekman to pionier w dziedzinie badań ekspresji mimicznych i przełożenia tychże na behawioralne metody i techniki wykrywania kłamstwa. Dziś z owoców jego badań korzystają służby na całym świecie, a w biznesie to już powoli elementarz.

Z książki dowiedzie się fundamentalnych faktów o tym, gdzie leżą sygnały świadczące o kłamstwie oraz w jaki sposób można je rozpoznać. Poznacie historię i wyniki kluczowych badań, na podstawie których dzisiaj szkoli się funkcjonariuszy, polityków, czy ludzi biznesu. Dowiedzie się, czym są uniwersalne mikroekspresje i dlaczego to właśnie one najczęściej zdradzają kłamstwo. To wszystko będzie okraszone barwnymi przykładami, które otworzą Wam oczy.

Do tematyki kłamstwa powrócę w Bliskich Spotkaniach jeszcze nie raz. Jeśli jednak już dziś chcesz otrzymać listę lektur 😉 napisz do mnie w wiadomości prywatnej.

Bardzo ciekawa i interesująca książka. Była to pierwsze tego typu jaką przeczytałam.

„Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie” to wiekowa już publikacja świetnego specjalisty od komunikacji niewerbalnej Paula Eckmana. Jest to studium kłamstwa, oparte na badaniach dowodzących istnienia pewnych przejawów związanych nie tyle z kłamaniem, co samym lękiem związanym z wykryciem kłamstwa.
Od razu przestrzegam, że nie jest to tytuł, który skupia się na cechach i niewerbalnych oznakach wykazujących, że nasz rozmówca kłamie. Jest to złożone praca omawiająca oznaki będące reakcją nerwową na konkretną sytuację. Autor często także zaznacza, że stawianie sądu na bazie samej tylko interpretacji przekazu niewerbalnego nigdy nie daje nam całkowitej pewności gdyż zawsze występuje ryzyko brokowa czy błąd Otella, których zignorowanie może doprowadzić nas do błędnych wniosków.
Wnioski, jakie możemy wyciągnąć z tej lektury są duże należy jednak pamiętać, że uzyskiwanie informacji z przekazów niewerbalnych to proces złożony, który składa się z niezliczonej ilości sygnałów pojawiających się w tym samym czasie, które na dodatek mogą być zmienne w przypadku każdej osoby.
Uważam, że warto jest sięgnąć po „Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie”, nawet, jeśli nie podaje nam ono łatwego przepisu na wykrywanie kłamstw jak mogliby spodziewać się niektórzy. Jest to nadal tytuł niezmiernie ciekawy, z którego można wyciągnąć wiele wniosków i nauczyć się zwracać uwagę na sygnały, które omawia.
Polecam także zapoznanie się z serialem „Lie to me” z Timem Rothem w roli głównej. Grana przez aktora postać stanowi odbicie samego Paula Eckmana a czytając jego publikacje możecie znaleźć sporo powiązań pomiędzy serialem, a zawartymi w nich tezami. Poza tym sam Eckman został poproszony o konsultację podczas tworzenia serialu, co sprawia, że mamy tu do czynienia z więcej niż tylko próbą interpretacji zaproponowanych przez niego technik w procesie funkcjonowania organów ścigania.

Od razu przestrzegam, że nie jest to tytuł, który skupia się na cechach i...

Kompendium wiedzy na temat wykrywania kłamstw. Polecam ;)

Kompendium wiedzy na temat wykrywania kłamstw. Polecam ;)

Zastanów się trzy razy zanim to przeczytasz bo znajdziesz się po drugiej stronie lustra. I zaboli. A tabletek na zapomnienie nie ma i nie każdy ma dar wybaczania.

Książka na pewno warta do przeczytania każdemu kto interesuje się zagadnieniem kłamstwa. Nazwisko autora samo w sobie jest dobrym argumentem do zakupy tej książki. Ze swojej strony chciałbym zaprosić na swojego bloga, gdzie między innymi poruszam tematy manipulacji, mowy ciała i tym podobne często powołując się na pracę Ekmana

Paul Ekman w dziedzinie kłamstw odgrywa dość szczególną rolę. Na samym początku wolałabym zaznaczyć, dlaczego cenię i samego autora, i każdą z jego książek. Jako naukowiec, zwłaszcza ten odkrywających wiele nowych faktów, nie utracił ani grama pokory: w każdym rozdziale książki powtarza, że nie ma jednoznacznego sygnału rozpoznania kłamstwa. Reszta książki jest napisana w sposób zrozumiały dla każdego, za co także podziwiam p. Ekmana. Książka pozwala nauczyć się wiele - choć wiadomo, że nie każdy chce, o czym i sam Paul Ekman wspomina. Rozpatrywane są różne perspektywy problemów kłamstwa, więc każdy znajdzie coś dla siebie, a ponieważ książka nie jest prywatnym manifestem, Ekman nikogo nie potępia, nawet jeśli ten kłamie. Jest to też dobry dodatek dla ludzi, którzy pracując w biznesie, wchodząc w różnorakie negocjacje i niejednokrotnie mogą być okłamani. "Kłamstwo..." zasłużyło na solidną 10.

• Psychologia
  • Papier
  • Popularnonaukowe
  • Psycho

Dodaj cytat z książki Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie