Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie

Tłumaczenie: Marek Kowalczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Telling Lies. Clues to Deceit in the Marketplace, Politics and Marriage
978-83-01-14082-3
mantra

Atrakcyjny podręcznik z psychologii kłamstwa napisany przez najwybitniejszego na świecie badacza tej problematyki Nowe, rozszerzone i zaktualizowane wydanie: * dostarcza rzetelnej, zweryfikowanej w badaniach eksperymentalnych wiedzy o tym, kiedy i dlaczego słowa, głos, ciało i twarz mogą zdradzać kłamstwo, * uczy, jak wykrywać kłamstwa i jak w tym celu umiejętnie obserwować...

Nowe, rozszerzone i zaktualizowane wydanie:

* uczy, jak wykrywać kłamstwa i jak w tym celu umiejętnie obserwować zachowanie się mówiącego m.in. jego mimikę i ruchy ciała,
* dokonuje analizy motywów, z powodu których ludzie kłamią,
* próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego większość ludzi nie potrafi wychwycić kłamców na podstawie ich zachowań niewerbalnych,
* zawiera najnowsze wyniki badań na temat możliwości wykrywania kłamstw przy użyciu Systemu Kodowania Ruchów Twarzy (FACS),
* może stanowić podstawę do zajęć z psychologii ekspresji emocji,
* podaje interesujące przykłady z życia codziennego, polityki i niedawnej historii.
* Przedmowa do polskiego wydania zapoznaje z osiągnięciami i problemami badawczymi polskich psychologów w tej dziedzinie. W przeciwieństwie do pojawiających się na naszym rynku wydawniczym książek z dziedziny komunikacji niewerbalnej, które łudzą prostymi i często fałszywymi receptami, Ekman - zachowując jasny i zrozumiały dla wszystkich język - ukazuje zagadnienia w całej ich złożoności. Książka ta z pewnością zainteresuje studentów psychologii, pedagogiki, socjologii, a także biznesmenów, polityków, prawników, psychoterapeutów, dyplomatów i... policjantów.

Tricksofmind | 2015-05-19

Książka na pewno warta do przeczytania każdemu kto interesuje się zagadnieniem kłamstwa. Nazwisko autora samo w sobie jest dobrym argumentem do zakupy tej książki. Ze swojej strony chciałbym zaprosić na swojego bloga, gdzie między innymi poruszam tematy manipulacji, mowy ciała i tym podobne często powołując się na pracę Ekmana

kroofy | 2012-10-27

Właściwie to książki nie skonczyłam, nie wiem czy kiedykolwiek będę chciała dostudiować do końca.

Nikomu kto choć trochę interesuje się tematem, nazwiska autora nie trzeba przedstawiać.
Absolutny geniusz tematu - mikromimika pewnie nie ma przed nim tajemnic.

Z pewnością informacje w książce bardzo cenne, jednak przed ich przeczytaniem warto się zastanowić czy aby na pewno chcemy zostać pozbawieni tej cudownej naiwnej niewiedzy ...

MrocznyRufus | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Ciężko ocenić tę książkę. Pierwsze 4 z 11 rozdziałów pochłaniają czytelnika, uczą czym jest istota kłamstwa, czym są jego behawioralne oznaki, przecieki, mikroekspresje, manipulacje, emblematy itd. Autor otwiera nam oczy na wiele sygnałów, których w kontakcie z drugą osobą zazwyczaj nie dostrzegamy. Ekman pisze przystępnym językiem, czasem niemal łopatologicznie- pozwolę sobie sparafrazować- "trudne kłamstwa są łatwe do wykrycia, natomiast trudne kłamstwa są łatwe do wykrycia". Gdy już nam się wydaje, że posiedliśmy mistyczną wiedzę i rozszyfrowujemy każdego kolegę z pracy, gdy relacjonuje nam co porabiał przez weekend, Ekman w dalszej części książki uczy nas, że tak naprawdę nic nie jest jednoznaczne, że istnieje "ryzyko Brokawa" i syndrom Otella i że nie potrafimy dostrzec kłamstwa a jedynie stres z nim związany. Do tego samego sprowadza się środkowa część książki dotycząca wariografu.
Jeśli jakiś praktyk (np. policjant, prokurator, pracodawca) oczekuje, że znajdzie w tej książce...

książek: 2023
Agata | 2010-12-31
Na półkach: Mam, Przeczytane

Rewelacyjna książka. Rewelacyjny autor. Język przystępny, dużo anegdot. Polecam zainteresowanym tematyką kłamstwa.

Asentinn | 2014-11-23

Genialna lektura dla ludzi interesujących się ekspresjami mimicznymi oraz emocjami. Światowy pionier w tych dziedzinach przedstawia podsumowanie swoich studiów nad tematyką emocji oraz kłamstwa. Obrazowo, szczegółowo i przyjemnie - cały Paul Ekman.
Dużo od niego się nauczyłem :)

lam4 | 2015-06-22

Zastanów się trzy razy zanim to przeczytasz bo znajdziesz się po drugiej stronie lustra. I zaboli. A tabletek na zapomnienie nie ma i nie każdy ma dar wybaczania.

Anna Wadelska | 2015-03-19
Na półkach: 52 2015r., Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2015

Paul Ekman w dziedzinie kłamstw odgrywa dość szczególną rolę. Na samym początku wolałabym zaznaczyć, dlaczego cenię i samego autora, i każdą z jego książek. Jako naukowiec, zwłaszcza ten odkrywających wiele nowych faktów, nie utracił ani grama pokory: w każdym rozdziale książki powtarza, że nie ma jednoznacznego sygnału rozpoznania kłamstwa. Reszta książki jest napisana w sposób zrozumiały dla każdego, za co także podziwiam p. Ekmana. Książka pozwala nauczyć się wiele - choć wiadomo, że nie każdy chce, o czym i sam Paul Ekman wspomina. Rozpatrywane są różne perspektywy problemów kłamstwa, więc każdy znajdzie coś dla siebie, a ponieważ książka nie jest prywatnym manifestem, Ekman nikogo nie potępia, nawet jeśli ten kłamie. Jest to też dobry dodatek dla ludzi, którzy pracując w biznesie, wchodząc w różnorakie negocjacje i niejednokrotnie mogą być okłamani. "Kłamstwo..." zasłużyło na solidną 10.

Paweł | 2013-12-16
Przeczytana: 2012 rok

" W starciu prawdy z kłamstwem, zawsze wygra ciekawsza historia "

Tak to już właśnie jest. A może nie do końca. Wiele mitów jakie krążą na temat kłamstw i kłamców, wypacza i zmienia wszystko.
Kłamcy i naciągacze skrzętnie z tych mitów korzystając jeszcze chętniej je propagują. Autor bezsprzecznie obiektywnie bada zagadnienia ludzi i kłamstw, pod wieloma kątami i z różnych perspektyw.
Obala powszechne kłamstwa o kłamaniu.

Polecam ludziom, którzy czują się odpowiedzialni. Którzy nie chcą popełnić błędu Otella lub też dla ciekawych ludzkich mechanizmów czy też działania słynnego i kontrowersyjnego wariografu, zwanego mitycznie "Wykrywaczem kłamstw".

kingi | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Do pracy

Książka dostarcza wiele fachowej wiedzy nt. kłamstwa i jego rozpoznawania. Jest krótka, zwięzła i na temat. Dobra dla osób, które zaczynają drążyć wokół tego zagadnienia, ale także dla nieco bardziej zaawansowanych, w celu ugruntowania wiedzy. Polecam.

Dekadent | 2014-03-05
Przeczytana: 2014 rok

Jedna połowa książki świetna, druga połowa zbędna. Polecam.