Archipelag ludzi odzyskanych

Seria: Biblioteka Prasy
Wydawnictwo: Czytelnik
Dorota_1988

Książka składająca się z trzech części. Pierwsza jest gawędą o wędrówce Igora (tu występuje sam Newerly) z bezprizornym Kubą. Wówczas czytelnik poznaje historię Mazur, wyjaśniona jest kwestia mazurskości, różnicy pomiędzy Niemcami, a Mazurami. Newerly pięknie opisuje mazurską przyrodę oraz ludzi mieszkających w regionie. Część druga jest odpowiedzią na tzw. socrealizm, który miał miejsce po...

Newerly pięknie opisuje mazurską przyrodę oraz ludzi mieszkających w regionie.

Część druga jest odpowiedzią na tzw. socrealizm, który miał miejsce po tzw. zjeździe szczecińskim w 1949 roku. Autor opisuje życie Kuby w poprawczaku, doszukuje się idei dla kraju. Druga część pełni funkcję wychowawczą. Nie ma w niej miejsca na ciekawą opowieść podobną w pierwszej części.

Ostatnia część zawiera historię mazurską oraz wyjaśnienia autora.

Książkę na pewno warto przeczytać- choćby z powodu pięknych opisów przyrody oraz dobrego pióra Newerlego!!!

Wydanie 5.
Seria: Biblioteka Prasy, tom 5.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agnieszek | 2014-11-25
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Powojenny galimatias ku czci, który nasuwa na myśl przysłowie o świeczce i ogarku.
Częściowo to socrealistyczny produkcyjniak mający za zadanie przybliżyć dzieje Mazur jako ziemi wiecznie gnębionego przez bogaczy chłopstwa, któremu ludowa ojczyzna wzorem przywódców zza wschodniej miedzy wreszcie daje szanse na rozwój. Służą temu przydługawe i nudne rozdziały naśladujące gazetowe artykuły. Częściowo to pochwała socjalistycznego modelu wychowania przez rozmaite organizacje zrzeszające towarzyszki i towarzyszy społecznie i partyjnie uświadomionych, służących Polsce Ludowej, dziełu odbudowy, rozwoju i prześcignięciu wrogich ideologicznie państw. Więc świetlice ludowe, oddziały ZMP, sierocińce, etos pracy,
Nudne, wtórne, niepoukładane. Męczące.

Jednak przeczytałam "Archipelag..." do końca. Właściwie dlaczego?

Przecież ani narrator, ani główny bohater nie budzą specjalnego entuzjazmu. Powojenne losy Polaków zostały opisane przez tłum pisarzy na wiele sposobów, postawy ocenione,...

Kasia | 2014-02-24
Na półkach: Mazuriada, Przeczytane
Przeczytana: luty 2013

Książkę polecam tym, którzy chcą przenieść się na Mazury dziewicze, takie jakie były zaraz po II wojnie.
Igor Newerly przemierza ziemię mazurską wraz z bezdomnym Kubą Pruszczykiem.
Przekonuje chłopca, iż mieszkańcy Mazur to nie Niemcy oraz próbuje mu wytłumaczyć pewne idee.Chłopiec trafia do zakładu dla sierot w Bartoszycach, gdzie spędza długi czas.
Kiedy dorośleje, organizuje spotkanie z pisarzem Newerlym.

Miejscami książka sztampowa, widoczne idee socrealizmu. Mimo wszystko warto po nią sięgnąć!

FannyBrawne | 2015-11-13
Korron | 2015-08-03