Małżeństwo z Lyndą Winters

asia

Nimmo | 2015-04-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Ciekawość PIERWSZY stopień do piekła, ale kot Patryk przeżył*.
Fiodor Dostojewski, Ernest Hemingway, Tomasz Mann, Lew Tołstoj, tych postaci nie trzeba nikomu przedstawiać. Knut Hamsun, Anatole France, Iwan Bunin, François Mauriac, może nie wszystkim znani, ale wystarczy dodać że to zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla, by nazwiska nabrały znaczenia. No i Janusz Odrowąż-Pieniążek. Co łączy tych dziewięciu pisarzy? Ich powieści lub opowiadania zostały wydane przez wydawnictwo „Książka i Wiedza” w serii "Koliber". Myślę sobie "Nieznany mi, polski autor, w tak doborowym towarzystwie, to musi być coś szczególnego i wyjątkowego". Jak się później okazało, mój tok rozumowania nie do końca był słuszny.

Nic DWA razy się nie zdarza, ale tylko u Wisławy.
Natomiast w "Małżeństwie z Lyndą Winters" kilkukrotnie można natrafić na powtarzające się sekwencje zdań, tak jakby autor nie pamiętał o czym pisał kilkadziesiąt stron wcześniej, albo miał nadzieję że nie będzie o tym pamiętał czytelnik. Inna...

Stonee | 2012-08-17

Groteskowo, humorystyczna, no i jednak trochę gorzka. Mimo wszystko w końcu dochodzi się do wniosku, że "mógłbym jej przecież powiedzieć, że właśnie otrzymałem depeszę z PAN, bym wracał natychmiast do pracy pod rygorem; najpierw skok do Paryża (...), nazajutrz karawela Air France w niecałe dwie godziny dowiezie mnie na Okęcie, z Okęcia kwadrans taksówką mam do domu!"

Do przeczytania za jednym zamachem.

Czytając zbiór felietonów Agnieszki Osieckiej pt. "Czytadła. Gawędy o lekturach" natrafiłam na fragment poświęcony tej, dość zapomnianej, książce. Pani Agnieszka pisze tak:

"Źli ludzie (ul. Nowomiejska 5) podrzucili mi książkę pana Janusza Odrowąża-Pieniążka pt. Małżeństwo z Lyndą Winters albo Pamiątka po Glorii Swanson. I teraz nie o to chodzi, że książka mi się nie spodobała. Przeciwnie: spodobała mi się bardzo. Bawiła, kształcąc, i kształciła, bawiąc.
Ale ta sama wdzięczna książka uczyniła mi okrutną krzywdę: Oto pogrążyłam się w niej aż do kompletnego zodrowążenia. Mijają tygodnie, a ja wciąż, zamiast mówić po swojemu, mówię panem Pieniążkiem.[...]"

W dalszej części, w ramach antidotum, pani Agnieszka szkicuje parodię powieści Pieniążka. "Małżeństwo z Lyndą Winters" zamieszkuje mój regał od dłuższego już czasu, do tej pory bez bliższego kontaktu z moim czytelniczym ego. To się jednak zmieni, skoro sama Agnieszka Osiecka nie przeszła wobec tej książki obojętnie.

Sparks | 2011-11-18

pisarz pisze o pisaniu. W tle nerwowo chora żona, aktorka: właściwie więcej niż w tle, w całym kadrze. Płaski, stereotypowy obraz życia bohemy w USA. Nie widzę tu drugiego dna, choć na początku lat siedemdziesiątych taki dość trafny opis "ameryki" mógł się podobać.

natanna | 2016-09-28
Przeczytana: 02 grudnia 2016