Czarna Julka

Wydawnictwo: Beskidy
literatura piękna
Katajana

"Moja młodość zaczęła się od wielu dziwnych rzeczy.
Rozpoczęła się przede wszystkim od śniętej rybki, która umarła w baniaku z wypalonej gliny. W baniaku przechowywano kiedyś na szybie "Jana" kwas solny, moja matka zaś przechowywała w nim wodę do picia i gotowania. I w tym baniaku umarła maleńka rybka, złapana do garści w stawach grafa Heinricha Larisch-Monnicha."
Fragment książki

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Mari | 2017-07-21

Bardzo mi się podobało. Książka opisuje zwykłe życie zwykłej dziewczyny mieszkającej w Karwinie (Zaolzie). Lecz nie jest to zwykłe życie. Julka była bardzo szalona i razem ze swoją bandą niepokoiła wszystkich w mieście. Polecam ją wszystkim, którzy bardziej lubią zabawne książki, bez dużej ilości zdarzeń 😊

aikaternie | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Morcinek napisał "Czarną Julkę" u schyłku życia i była to jego podróż do krainy dzieciństwa. Kraina mieściła się gdzieś pomiędzy hałdami i gliniankami, w cieniu dymiących kominów, w Karwinie, w części Śląska należącej wówczas do Austro- Węgier (a dziś do Republiki Czeskiej).
Można "Czarną Julkę" czytać jak przygodową powieść o wybrykach bandy dzieciaków z górniczej osady i o ich dorastaniu. Znacznie ciekawszy jest jednak kontekst społeczno- historyczny- kształtowanie się tożsamości narodowej bohaterów wychowujących się w swoistym tyglu kulturowym. Bo społeczność Karwiny to Ślązacy "polscy", "niemieccy" i "czescy", Cyganie, Włosi, Żydzi mówiący po polsku i mówiący po niemiecku, Polacy i "Poloki". Karwina u końca XIX wieku to także przerażająca bieda i rodzące się ruchy robotnicze.
Polecam szczególnie zainteresowanym historią Śląska, jednak ci niezainteresowani też się nie znudzą.
Przy okazji "hejtuję" skandaliczną redakcję książki w wydaniu "Beskidów". Szkoda...

anaso | 2016-05-19

Co to za książka. Czytałam z zapartym tchem o losach górniczych dzieciaków, latających samopas w czasach zaboru austriackiego. Bez ogródek, bez ubierania w piękne słowa-tak właśnie wyglądała tamta rzeczywistość. Tytułowa Julka to niezwykła,barwna postać, która zasłużenie szefuje swojej bandzie. Głowa pełna pomysłów, arogancja ale i dobre serce tworzą mieszankę wybuchową. Cudowna lektura.

Frederik | 2016-03-01
Przeczytana: 24 lutego 2016

Fajne; takie "Syzyfowe Prace" po ślunsku :)

MadameShepard | 2014-02-27

Książka z mojego dzieciństwa, czytałam z wypiekami przygody tej dzielnej, bezczelnej dziewuchy i podziwiałam ją jak nikogo innego. Czarna Julka to bohaterka mojego dzieciństwa, chciałam być taka jak ona - silna i wygadana, zawsze bez zastanowienia stająca w obronie słabszych. Sama książka jest doskonale napisana, przejmująco opowiada o dzieciństwie na Śląsku, biednym, brudnym, wspaniałym... Przerażająca prawda z pierwszej ręki. Piękna opowieść o przyjaźni i miłości, dziś nadal mnie zachwyca, a główna bohaterka wzrusza.

Pheni | 2012-05-03
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

dobry humor i ciekawe przygody z dziecinstwa