Ojciec Sergiusz

Tłumaczenie: Ryszard Przybylski
Seria: Wielcy pisarze w nowych przekładach
Wydawnictwo: Sic!
literatura rosyjska
klasyka
Amused

Głównym tematem "Ojca Sergiusza" Lew Tołstoj uczynił problem, który jest jednym z najbardziej żywych i krzykliwych problemów również w naszej epoce. W roku 1965 Leszek Kołakowski ujął go w tytule swego niezapomnianego dzieła "Świadomość religijna i więź kościelna". Sprawa dotyczy bardzo poważnych przemian życia duchowego ludzi wierzących, którzy wpadli w konflikt z zasadami nadal pilnowanymi przez Kościół. I wówczas, i dzisiaj kasta kapłanów, jeśli przyjmiemy bezceremonialny termin Georges’a Dumézila, starała się zbagatelizować ten tumult sumienia i zagłuszyć tę wrzawę myśli. Na próżno. Niepokój ten przetrwał zbrodniczy triumf ateizmu w Rosji i bombastyczny triumf Kościoła katolickiego w Polsce. "Pojedynczy" chrześcijanin Sørena Kierkegaarda, który ze względu na samoswoje rozumienie duchowości zaczął mieć kłopoty nie tylko z "urzędem nauczycielskim" hierarchii, lecz również z własną wspólnotą, nie jest już zjawiskiem odosobnionym i rzadkim.

Ryszard Przybylski

źródło opisu: nota wydawcy

Degamisz | 2017-09-15
Przeczytana: 15 września 2017

Po raz kolejny chylę czoła przed talentem Tołstoja i chyba zaczynam już być w tej kwestii nudny, ale nic nie poradzę na to, że trafia do mnie jak żaden inny pisarz. Tym razem zachwycił mnie świetną nowelą „Ojciec Sergiusz”.

W Tołstoju uwielbiam to, że był wnikliwym obserwatorem, który dodatkowo przepięknie, plastycznie, niezwykle barwnie i obrazowo potrafił opisać to co widzi i co czuje. I czy pisze akurat o życiu wyższych sfer, albo o pewnej rozkapryszonej szlachciance, czy o człowieku na łożu śmierci czy też o dwójce ludzi, którzy mają zamiar wziąć ślub – za każdym razem robi to w wysmakowany sposób, przepięknym językiem i w imponującym stylu.

Tym razem na tapet bierze kwestię wiary, moralności, pokuty czy winy. Roztrząsa kwestie próżności, pychy czy grzechu nieczystości przeciwstawiając je życiu zakonnemu, życiu w ascezie. W tej krótkiej noweli w bardzo wnikliwy sposób opowiada o walce człowieka z życiem pełnym pokus i pychy. Zakończenie tej historii wydaję się łatwe do...

Marcin | 2012-06-16
Przeczytana: 04 marca 2010

Jedna uwaga ode mnie: mam wrażenie, że Ryszard Przybylski, tłumacz i autor posłowia, kompletnie nie zrozumiał książki. Polecam przeczytanie "Ojca Sergiusza" bez posłowia.

Karo | 2011-07-09

piękny mały, ale niepokojąco głęboki utwór, nowelka.

Piktor | 2015-02-07

Niezłe opowiadanie, czyta się szybko, lekko i całkiem przyjemnie, choć łatwo spostrzec, że trochę niedopracowane i autor na jego publikację w tej formie by za życia nie pozwolił. Zgrabna, jakkolwiek mało widowiskowa krytyka zakonów, kapłanów (i być może, idąc za tym, całej Cerkwi w ogóle), których Tołstoj przeciwstawia zwykłym ludziom, poświęcającym się prostemu życiu ludzkiemu (do którego wyrywają się zakute w ascezę umysł i ciało głównego bohatera), pozbawionego odczuwalnej więzi z bogiem, a jednak według niego boga dużo bliższych. Może być bardziej interesujące dla kogoś, kogo przejmują sprawy religijne.

6.0/10

Jakub | 2012-12-27

Polecam, szczególnie (a właściwie głównie) ze względu na posłowie Ryszarda Przybylskiego! Doskonale opisuje on podejście Tołstoja do Boga i wiary na podstawie tego krótkiego, niedokończonego opowiadania.

edgar | 2013-10-06

Dobra lekcja moralności.

Przetłumaczenia | 2017-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Książka dobra, ale raczej nie "arcydzieło" (jak głosi czwarta strona okładki).

nasty929 | 2017-11-03
Misiczka | 2017-10-27