Ojciec Sergiusz

Tłumaczenie: Ryszard Przybylski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielcy pisarze w nowych przekładach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sic!
978-83-60457-86-3
literatura rosyjska
klasyka
Amused

Głównym tematem "Ojca Sergiusza" Lew Tołstoj uczynił problem, który jest jednym z najbardziej żywych i krzykliwych problemów również w naszej epoce. W roku 1965 Leszek Kołakowski ujął go w tytule swego niezapomnianego dzieła "Świadomość religijna i więź kościelna". Sprawa dotyczy bardzo poważnych przemian życia duchowego ludzi wierzących, którzy wpadli w konflikt z zasadami nadal pilnowanymi przez Kościół. I wówczas, i dzisiaj kasta kapłanów, jeśli przyjmiemy bezceremonialny termin Georges’a Dumézila, starała się zbagatelizować ten tumult sumienia i zagłuszyć tę wrzawę myśli. Na próżno. Niepokój ten przetrwał zbrodniczy triumf ateizmu w Rosji i bombastyczny triumf Kościoła katolickiego w Polsce. "Pojedynczy" chrześcijanin Sørena Kierkegaarda, który ze względu na samoswoje rozumienie duchowości zaczął mieć kłopoty nie tylko z "urzędem nauczycielskim" hierarchii, lecz również z własną wspólnotą, nie jest już zjawiskiem odosobnionym i rzadkim.

Ryszard Przybylski

źródło opisu: nota wydawcy

Marcin | 2012-06-16
Przeczytana: 04 marca 2010

Jedna uwaga ode mnie: mam wrażenie, że Ryszard Przybylski, tłumacz i autor posłowia, kompletnie nie zrozumiał książki. Polecam przeczytanie "Ojca Sergiusza" bez posłowia.

Karo | 2011-07-09

piękny mały, ale niepokojąco głęboki utwór, nowelka.

Piktor | 2015-02-07

Niezłe opowiadanie, czyta się szybko, lekko i całkiem przyjemnie, choć łatwo spostrzec, że trochę niedopracowane i autor na jego publikację w tej formie by za życia nie pozwolił. Zgrabna, jakkolwiek mało widowiskowa krytyka zakonów, kapłanów (i być może, idąc za tym, całej Cerkwi w ogóle), których Tołstoj przeciwstawia zwykłym ludziom, poświęcającym się prostemu życiu ludzkiemu (do którego wyrywają się zakute w ascezę umysł i ciało głównego bohatera), pozbawionego odczuwalnej więzi z bogiem, a jednak według niego boga dużo bliższych. Może być bardziej interesujące dla kogoś, kogo przejmują sprawy religijne.

6.0/10

Jakub | 2012-12-27

Polecam, szczególnie (a właściwie głównie) ze względu na posłowie Ryszarda Przybylskiego! Doskonale opisuje on podejście Tołstoja do Boga i wiary na podstawie tego krótkiego, niedokończonego opowiadania.

edgar | 2013-10-06

Dobra lekcja moralności.