Matka

Wydawnictwo MG
2021-02-10
1953-01-01
Halina Górska
literatura rosyjska działalność rewolucyjna matka - XXw.

Czytłem dano temu i zostało mi głónie odczucia (i trochę bardziej zwracałem uwagę na wątek kochjcej bezwarunkowo matki (który jest świetny) a mniej na warstwę propgandową (którą udwło się łatwo oddzielić) Warto pamiętać że o ile wyzysk był w Rosji wóczesnej wielki (choć raczej nie odbiegał aż tak bardzo od tego amerykńkiego) to jednak blednie on przy tym co stało się po rewolucji "robotniczej" - no ale to już trudno winić Gorkiego wielu innych się też nabierało i to znacznie później.
Ponieważ jednak jest to uznawane za najważniejsze dzieło Gorkiego - a on sam za symbol sowieckiej litertury to choćby dlatego warto przeczytć

Najlepszy przykład książki, która nie przetrwała próby czasu. Rozumiem, że w czasach gdy powstała ta powieść był to temat niezwykle ważki i potrzebny. Dziś, gdy opadł już rewolucyjny kurz i wszyscy doskonale wiemy jak się to skończyło. Pozycja ta wydaje się mocno groteskowa i przerysowana. Chociaż początek wydawał się być obiecujący książka jako całość nie przedstawia większej wartości. Bardziej przypomina manifest lub odezwę drukowaną gdzieś w piwnicy , napompowaną patosem socjalistyczną laurkę.
Męczyłem się z tą książką.
Nie warto. Chyba, że jesteście na bezludnej wyspie, w szpitalu czy w więzieniu i nie macie wyboru.

Interesująca książka dla osoby, która próbuje zrozumieć jak ludzi pochłania jakaś idea i oddają się jej w całości zarażając nią innych. Książka ukazuje też warunki życia mieszkańców miast i wsi gdzie socjalizm rozwija się i staje się wrogiem władzy. Postacie, łącznie z główną bohaterką idealistycznie podchodzą do swych ról, ale tym bardziej ciekawie poczytać co dzieje się w takiej "rosyjskiej duszy". Może kiedyś odkryją, że warto się poświęcić dla dobrej spawy i zmienią coś na lepsze na swoim podwórku, nie tylko dżumę na cholerę.

zaczyna się świetnie, właściwie subtelnie. Później niestety wchodzi full propaganda, choć było to też na swój sposób interesujące

Matka Gorkiego to ksiazka ktora przeczytalem jednym tchem i porzadnie sie przy niej ze wzruszenia wyplakalem
Ksiazka godna polecenia

Ksiazka godna polecenia

Fajna pozycja, zwłaszcza, jeżeli ktoś próbuje zrozumieć komunizm i ogólnie schematy psychologiczne na przykładzie pewnej grupy społecznej. Ilość bohaterów nieco mnie przytłoczyła, przez co pod koniec dosłownie się męczyłam przy czytaniu.

To jest tak bardzo toporna propaganda, że to jest aż fascynujące.

Rewolucjoniści o jasnych twarzach, sylwetkach budzących sympatię, sercach przepełnionych pieśnią i radością, zdrowi i pełni życia. No i przedstawiciele władzy, zmęczeni, gnuśni, bladzi i słabi albo o twarzach złośliwych, wykrzywionych.

W sumie tyle. Jest też fabuła, która płynie wartko, język jest prosty, czyta się dobrze. Ale tylko jako ciekawostkę historyczną. Dlatego 1, bo cóż, nie znajduję praktycznie żadnej wartości artystycznej. Ale i nie odradzam, bo to bardzo ciekawe, jakimi narzędziami propagowano komunizm u progu XX wieku.

To jest tak bardzo toporna propaganda, że to jest aż fascynujące.

W sumie tyle. Jest też fabuła, która płynie wartko, język jest prosty,...

Piękna i jednocześnie smutna historia miłości matki do swojego dziecka.

O ile na początku to jeszcze jest książka obyczajowa (ogólnie mówiąc) to już później to już książka propagandowa opisująca czasy formowania się pierwszych komórek socjalistycznych i pierwszych strajków w fabrykach.

Z perspektywy czasu gdzie wiemy do czego doprowadziły rządy socjalistów w Kraju Rad to ciężko się czyta. Chociaż z drugiej strony prawdopodobnie autor w miarę realistycznie przedstawił trudny żywot przedstawicieli niższych stanów. Książka napisana w 1906 roku więc pewnie opisuje czasy przełomu wieków.

Piękna i jednocześnie smutna historia miłości matki do swojego dziecka.

Książka anachroniczna i na wskroś propagandowa, to prawda. Jednak na swoje czasy tematycznie prekursorska, fabularnie dobrze skonstruowana, dobrze się czyta.

Na pewno ciekawe spojrzenie na korzenie ruchu socjalistycznego. Niestety można odnieść wrażenie, że obraz przed rewolucyjnego rosjanina jakoś mentalnie nie odbiega od współczesnego. Co czyniło tą pozycję przewrotnie jeszcze ciekawszą

• Literatura rosyjska
  • Rosja