Notatki z podziemia. Gracz

Wydawnictwo: Puls
Zapiski iz podpol'ya. Igrok
klasyka
Amused

Książka jest jednym z tomów serii "Z dzieł Fiodora Dostojewskiego". Tom ten zawiera dwa opowiadania: "Gracz" i "Notatki z podziemia" w przekładach Gabriela Karskiego i Władysława Broniewskiego. "Notatki z podziemia": Pierwsza egzystencjalna powieść Dostojewskiego, nazywana często uwerturą do jego późniejszych, genialnych dzieł. Krótki utwór opisuje życie byłego petersburskiego urzędnika....

"Notatki z podziemia": Pierwsza egzystencjalna powieść Dostojewskiego, nazywana często uwerturą do jego późniejszych, genialnych dzieł. Krótki utwór opisuje życie byłego petersburskiego urzędnika. "Notatki z podziemia" cytowane były jako niezwykle ważne dzieło dla Sartre'a i Nietzschego.

źródło opisu: Puls 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chickencoop | 2012-11-11

zaje*iste!

GrzegorzDe | 2011-10-31
Przeczytana: 02 listopada 2011

"Notatki z podziemia" to krótkie opowiadanie Dostojewskiego o około czterdziestoletnim urzędniku państwowym, który prezentuje swoje przemyślenia o życiu, o sobie, o innych, o Rosji. Mimo tego, że jest człowiekiem niezwykle inteligentnym, to jego sytuacja materialna jest nie najlepsza, co uwidacznia się zwłaszcza wtedy, gdy przypadkiem odwiedza jednego ze swoich dawnych kolegów ze szkoły. Okazuje się, że inni jego znajomi są osobami zamożnymi, z pozycjami społecznymi, lecz przy bohaterze są to ludzie mniej interesujący, dufni i zadziorni. Traktują urzędnika z góry. Mimo tego, bohater wprasza się na specjalną imrezę pożegnalną organizowaną przech tych kolegów, na której mają być Simonow, Zwierkow, Trudolubow i Fierficzkin. Całe spotkanie organizowane jest w bardzo drogiej restauracji, co już stanowi poważny problem dla zaproszonego. Postanawia jednak przyjść. Koledzy już na samym początku zaserwowali mu afront, bowiem nie powiadomili go o tym, że spotkanie odbędzie się godzinę...

WrednaZdzira | 2017-02-23
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Zabieram się za recenzję po dłuższym czasie od przeczytania Notatek, teraz czytam jakieś współczesne gówno i tęsknie... Jest mi siebie szkoda, że nie czytam teraz Dostojewskiego, Hłaski, Łysiaka.

Najlepszym streszczeniem tego arcydzieła są słowa bohatera tej książki: "nikt nie jest podobny do mnie, ani ja do nikogo. ,,Ja jestem jeden a oni to wszyscy''- stwierdziłem w zadumie."
Trzeba zaznaczyć, że napisał ją młody, świeży Dostojewski, który już znał swoją drogę, wiedział o czym będzie pisać a głównego bohatera Notatek znajdziemy w jego najwybitniejszych dziełach, jako Raskolnikowa, postać Marzyciela ("Białe Noce"), Wierchowieńskiego.

Każdy kto lubi Dostojewskiego musi ją przeczytać, a jak nie lubi to też niech czyta, bo polubi.
Jeśli jesteś zepsutym, wstrętnym gnojkiem to radocha będzie podwójna. Polecam, bo jakże by inaczej.

taxidriver | 2012-04-08

Ciekawostka dla zainteresowanych kinem:
Powieść stanowiła inspirację dla Paula Schradera podczas pisania scenariusza do filmu "Taksówkarz" Martina Scorsese.

Stachv | 2017-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2017

Notatki to zbiór wspomnień głównego bohatera, które każdy z nas ma, a które wolałby wymazać z pamięci. Moje ulubione cytaty:

"człowiek rozumny po prostu nie może na serio kimś się stać, kimś staje się jedynie głupiec. A jakże, człowiek rozumny w dziewiętnastym stuleciu powinien i ma obowiązek moralny być istotą przeważnie bez charakteru; natomiast człowiek z charakterem, czynny - istotą przede wszystkim ograniczoną. "

"[...]No i w istocie teraz już sam sobie zadaję czcze pytanie: co lepsze - tanie szczęście czy wzniosłe cierpienie? Ano, proszę: co lepsze?"

"[...] w powieści trzeba bohatera, tutaj zaś rozmyślnie skupiono wszystkie cechy charakteryzujące antybohatera, a najgorsze, że wszystko to wywrze arcyprzykre wrażenie, ponieważ wszyscy odwykliśmy od życia, wszyscy kulejemy, każdy więcej albo mniej. Odwykliśmy nawet tak bardzo, że niekiedy prawdziwe „żywe życie" wywołuje w nas jakąś odrazę,toteż nie możemy znieść, kiedy nam o nim przypominają. Doszliśmy przecież nawet do tego,...

scarpeta | 2013-12-03

po prostu genialne! do tego przezabawne

mylewicz | 2012-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Czysta perfekcja- analiza psychologiczna bardzo złożonego charakteru. Szczerze polecam.

wladex | 2014-01-02

Notatki z podziemia: nudne i słabe tak jak późniejszy nurt egzystoncjonalizmu

Kathy Feel | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Przez pierwszą część (filozoficzne dywagacje na temat współczesności)ledwo przebrnęłam - abstrakcyjne przemyślenia w górnolotnym stylu, dotyczące jednocześnie wszystkiego i niczego, stanowczo nie są dla mnie!
Druga część (opowieść o ciężkim losie głównego bohatera) również nie była wciągająca, ale w porównaniu z pierwszą, była fenomenalna ;)
Książkę przeczytałam tylko dlatego, że stanowi jedną z pozycji, którą będę niedługo omawiać na spotkaniu literacko-czytelniczym.
Do tej pory wierzyć mi się nie chcę, że "Notatki..." wyszły spod ręki F. Dostojewskiego, którego uwielbiam...

Powieść na jedno popołudnie

Oto krótki przegląd książek liczących około 200 stron. W sam raz na jeden raz. No, może na dwa razy. Idealne, gdy nie chcemy angażować się w wielostronicowe fabuły, bo nie mamy na nie czasu  lub ochoty. Lub gdy chcemy poprawić swoje czytelnicze statystyki.