Notatki z podziemia. Gracz

Wydawnictwo: Puls
Zapiski iz podpol'ya. Igrok
klasyka
Amused

Książka jest jednym z tomów serii "Z dzieł Fiodora Dostojewskiego". Tom ten zawiera dwa opowiadania: "Gracz" i "Notatki z podziemia" w przekładach Gabriela Karskiego i Władysława Broniewskiego. "Notatki z podziemia": Pierwsza egzystencjalna powieść Dostojewskiego, nazywana często uwerturą do jego późniejszych, genialnych dzieł. Krótki utwór opisuje życie byłego petersburskiego urzędnika....

"Notatki z podziemia": Pierwsza egzystencjalna powieść Dostojewskiego, nazywana często uwerturą do jego późniejszych, genialnych dzieł. Krótki utwór opisuje życie byłego petersburskiego urzędnika. "Notatki z podziemia" cytowane były jako niezwykle ważne dzieło dla Sartre'a i Nietzschego.

źródło opisu: Puls 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chickencoop | 2012-11-11

zaje*iste!

GrzegorzDe | 2011-10-31
Przeczytana: 02 listopada 2011

"Notatki z podziemia" to krótkie opowiadanie Dostojewskiego o około czterdziestoletnim urzędniku państwowym, który prezentuje swoje przemyślenia o życiu, o sobie, o innych, o Rosji. Mimo tego, że jest człowiekiem niezwykle inteligentnym, to jego sytuacja materialna jest nie najlepsza, co uwidacznia się zwłaszcza wtedy, gdy przypadkiem odwiedza jednego ze swoich dawnych kolegów ze szkoły. Okazuje się, że inni jego znajomi są osobami zamożnymi, z pozycjami społecznymi, lecz przy bohaterze są to ludzie mniej interesujący, dufni i zadziorni. Traktują urzędnika z góry. Mimo tego, bohater wprasza się na specjalną imrezę pożegnalną organizowaną przech tych kolegów, na której mają być Simonow, Zwierkow, Trudolubow i Fierficzkin. Całe spotkanie organizowane jest w bardzo drogiej restauracji, co już stanowi poważny problem dla zaproszonego. Postanawia jednak przyjść. Koledzy już na samym początku zaserwowali mu afront, bowiem nie powiadomili go o tym, że spotkanie odbędzie się godzinę...

taxidriver | 2012-04-08

Ciekawostka dla zainteresowanych kinem:
Powieść stanowiła inspirację dla Paula Schradera podczas pisania scenariusza do filmu "Taksówkarz" Martina Scorsese.

wladex | 2014-01-02

Notatki z podziemia: nudne i słabe tak jak późniejszy nurt egzystoncjonalizmu

scarpeta | 2013-12-03

po prostu genialne! do tego przezabawne

Kathy Feel | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Przez pierwszą część (filozoficzne dywagacje na temat współczesności)ledwo przebrnęłam - abstrakcyjne przemyślenia w górnolotnym stylu, dotyczące jednocześnie wszystkiego i niczego, stanowczo nie są dla mnie!
Druga część (opowieść o ciężkim losie głównego bohatera) również nie była wciągająca, ale w porównaniu z pierwszą, była fenomenalna ;)
Książkę przeczytałam tylko dlatego, że stanowi jedną z pozycji, którą będę niedługo omawiać na spotkaniu literacko-czytelniczym.
Do tej pory wierzyć mi się nie chcę, że "Notatki..." wyszły spod ręki F. Dostojewskiego, którego uwielbiam...

mylewicz | 2012-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Czysta perfekcja- analiza psychologiczna bardzo złożonego charakteru. Szczerze polecam.

KatadziinaChan | 2014-04-10

Tylko ,,Notatki z podziemia".

Dawidk01 | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Tylko "Notatki". Genialne. Aż trochę się niepokoiłem, gdy zobaczyłem, że bohater wyraża podobne myśli do moich ;p

Powieść na jedno popołudnie

Oto krótki przegląd książek liczących około 200 stron. W sam raz na jeden raz. No, może na dwa razy. Idealne, gdy nie chcemy angażować się w wielostronicowe fabuły, bo nie mamy na nie czasu  lub ochoty. Lub gdy chcemy poprawić swoje czytelnicze statystyki.