Głodomór

Tłumaczenie: Jakuba Ekiera
Wydawnictwo: NetPress Digital Sp. z o.o.
Ein Hungerkunstler
8374141972
Fafka
zuzz

Pokarm w dziełach Kafki spełnia rolę symbolu egzystencjalnego, bowiem bez pożywienia nie można żyć, a jego poszukiwanie to poszukiwanie sensu życia. Niewykluczone, że opowiadanie "Głodomór" to retrospektywne spojrzenie Kafki na swoje życie jako artysty, bowiem dla Głodomora z opowiadania głodówka to przede wszystkim sposób uprawiania sztuki. Najważniejszej roli w "Głodomorze" nie odgrywa jednak sama głodówka, lecz stosunek publiczności do Głodomora i Głodomora do publiczności.

Ilustracje do książki wydania z 1983 roku stworzone są przez Andrzeja Płoskiego.

MontyP | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

W swoich ocenach kieruję się też troszkę poprzednikami, tzn. wprowadzam korektę do zbyt zawyżonych lub zaniżonych ocen. To krótkie opowiadanie o artyście uprawiającym performens. Dobre, jednak na więcej gwiazdek trzeba się więcej napracować. Zakonczenie przewidywalne do bólu. Może nawet dałbym 7, gdyby nie te dziesiątki od innych. Warto sięgnąć w czasie podróży tramwajem. Uczty tu nie będzie, bo to ledwie przystawka. Ale jednak smakowita!

Brodzio | 2018-03-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2018

Głodomór, zarabiający na prowadzeniu publicznych głodówek, ze względu na nowe czasy, w których zainteresowanie jego przedstawieniami mija, odchodzi powoli w niepamięć i margines społeczny.

Jest to kolejne opowiadanie Kafki traktujące o bólu bezradności i niemocy. Tym razem mamy do czynienia z bohaterem, który postawiony przed możliwością wyboru znalezienia sobie nowego zajęcia, dostosowania się do "popytu" społecznego, nie potrafi tego zrobić, w skutek czego ginie zapomniany przez ludzi, których aplauz chciał zyskać. Jego ostatnie słowa, pozornie bezsensowne niczym majaki umierającego akcentują tę piekielną niemoc do znalezienia sensu w życiu.

Kafka po raz kolejny mnie zaskakuje - z jednej strony jego dzieła czyta się z delikatnym uśmiechem zażenowania (ze względu na jego kuriozalny i dość prostacki styl), a z drugiej trudno autorowi odmówić niecodziennej wizji i odwagi z jaką sięga po najtragiczniejsze ludzie uczucia.

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: 2016 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Głodomór nie je, chcąc przedstawić swój sposób życia jako sztukę artystyczną, co kończy się śmiercią.

wybitna | 2013-04-17

Czytanie grozi mentalnym głodem.

mickow19834 | 2018-04-17

Ariaterran | 2018-03-11
Dreak17 | 2018-03-05
JJG | 2018-03-01
Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników?