Perła. Dzień, w którym upadł Kanaan

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
978-83-7492-150-3
Egipt Kanaan
historia

Tysiąc pięćset lat przed naszą erą zaborczy Egipt znajduje się u szczytu swej potęgi. Jednak książęta podbitego Kanaanu snują plany zrzucenia z siebie znienawidzonego jarzma faraonów. Aberes (Perła) – piękna dziewczyna ze zwykłej rodziny zostaje żoną króla jednego z najważniejszych grodów Kanaanu. Wśród wielkich namiętności i bezwzględnej polityki jej ukochany staje przed szansą zjednoczenia całego kraju pod swoimi rządami. Aberes nie podziela jego ambicji i pragnie tylko jednego – ukochanego dziecka i spokojnego życia u boku męża. Nie przypuszcza jednak, jak bardzo żądza władzy jej męża wpłynie na nią samą i życie jej najbliższych. Nie ma świadomości, że za każdą ziemską siłą stoi jakaś potęga świata duchowego, która nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swe cele. Perła to porywająca, pełna namiętności opowieść o czasach, gdy ludzie poddawali swe życie okrutnym „bogom” i nieokiełznanym żądzom. Jest to historia kobiety kochającej życie i próbującej odnaleźć swe miejsce w społeczeństwie, które systematycznie zatraca wszelkie granice moralne i obyczajowe. Los dał jej więcej, niż mogła się spodziewać, jednak nadszedł czas, że zażądał za to ceny, której nie była w stanie zapłacić. Demony wystawiły swoje pazury.

Oficjalna recenzja
Anna książek: 457

Książka o sztuce wyboru

Czasami wybieram książki, które czytam trochę wbrew sobie. Zazwyczaj boję się tego, że sięgając po jakiś gatunek, który nie jest moim ulubionym, będę zawiedziona. Bywa jednak, że zostaję mile zaskoczona. Tak właśnie było w tym przypadku, choć muszę przyznać się do pewnych wątpliwości. Nie wierzyłam w umiejętne połączenie powieści historycznej z wątkiem miłosno-fantastycznym doprawionej jeszcze motywem chrześcijańskim (choć może lepszym określeniem byłoby religijnym). „Perła” jednak mnie nie zawiodła na tyle bym z pewną dozą ciekawości, nie sięgnęła już wkrótce po jej kontynuację. Książka jest bowiem pierwszą częścią serii „Dzień, w którym upadł Kanaan” autorstwa Rafała Kosowskiego.

Przenosimy się około tysiąc pięćset lat wstecz by być świadkami odwiecznej walki dobra ze złem - dosłownie w przenośni. Kanaanem rządzą królowie, którym trudno cieszyć się władzą, gdyż de facto są lennikami faraona. Na szczęście daniny nie są na tyle wysokie, by uniemożliwić rozwój miast, a władcom otaczanie się bogactwem i oddawanie rozpuście. Prym wiedzie wiara w okrutnych bogów i nikomu nie przeszkadzają ofiary z niewinnych ludzi składane, by zyskać przychylność bogów. O biblijnym Bogu z wierzeń przodków mało kto pamięta.

W takich okolicznościach poznajemy główną bohaterkę Aberes (Perłę), która jest królową niezwykle ważnego miasta Kiriath-Sepher. Jej życie jest usłane różami, choć dziewczyna wciąż ma jedno marzenie, którego nie może spełnić. Kobieta pragnie dać swojemu mężowi Gemre potomstwo. Król chciałby mieć przede wszystkim syna, gdyż głęboko wierzy, że tylko podtrzymanie rodu w przyszłości daje szanse na podbicie Egiptu. Królowa jednak chciałaby spełnić się przede wszystkim jako matka.

Pomimo tych zmartwień, życie na zamku płynie dosyć spokojnie, a Aberes dba o dobrą atmosferę wśród jej najbliższych. Sytuacja zmienia się, gdy pewnej nocy tajemniczy głos „zmusza” ją by zeszła do podziemi, gdzie kobieta jest świadkiem rozmowy, która na zawsze zmieni jej życie. W niedługim czasie będzie musiała podjąć wiele decyzji i wielokrotnie postawić wszystko na jedną kartę, wybierając między bogactwem i życiem u boku męża, a osobami, które również kocha.

Książka stawia tezę, że człowiek nie jest do końca silną istotą, a raczej jest niezwykle podatny na wpływy zarówno dobra jak i zła. To oznacza, że tak naprawdę prędzej czy później któraś strona wygra, dlatego w książce widzimy również walkę zastępu aniołów z siłami ciemności. Sama przyznam, że wybory bohaterów są ponadczasowe i dziś również trzeba być zdecydowanym na konkretne rozwiązanie. Zarówno postępowanie Gamre jak i Perły są więc wskazówkami dla współczesnego czytelnika.

Tło historyczne jest dobrze przedstawiona, choć przyznam, że na początku nie byłam o tym przekonana, gdyż relacja króla z królową oraz służbą wydawała mi się za bardzo współczesna. Sama akcja rozwija się dość wolno i wydaje się nie do końca wymyślona (co zresztą w wywiadzie przyznaje sam autor), choć gdy już się rozwinie trudno się od niej oderwać. Sam wątek religijny jest tak utworzony, że katolik będzie mógł odnieść książkę do swojej wiary, a ateista otrzyma (co prawda nie odkrywczy ale jednak) wątek fantastyczny co sprawia, że książka może mieć dość wielu potencjalnych czytelników.

Anna Dral

Przy_kawie_z_ksiazka | 2014-05-11

Rałał Kosowki przenosi nas w czasie, dokładnie do świata sprzed 1500 lat przed naszą erą do ziemi egipskiej. Strarożytny Debir, gdzie rozgrywa się akcja powieści jest jednym z kanaanejskich królestw podbitych przez Egipt i zmuszonym do składania daniny faraonom. Główna bohaterka powieści Aberes (Perła) jest piękną, młodą kobietą, a zarazem żoną króla Gemre. Przyszło jej żyć w świecie,w którym Egipt rozszerza swoje panowanie, a ludność podbitych krajów pragnie zrzucić jarzmo niewolnictwa. Książęta, których ziemie zostały podbite chcą wcielić plan wyzwolenia w życie. Amber staje się osobą, która nie dopuszcza do zrealizowania niecnych planów Ullisukmi, Hetammu. Jest ona zarazem kobietą, która pochodzi ze zwykłej rodziny, a jednak udało jej się wyjść za księcia, którego plany budzą w niej lęk i niepokój. Pragnęła ona jedynie miłości i szczęśliwego życia przy ukochanym.

Życie napisało jej inny scenariusz, bowiem Gemre zbacza z właściwej drogi. Wiele osób pragnie zmiany polityki,...

Pablos | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Choć “Perła” gatunkowo należy przede wszystkim do literatury popularnej zwanej fantasy, po obejrzeniu wywiadu z Autorem (dostępny na YouTube) wiem, że niektórzy spośród czytelników mogą książkę potraktować zupełnie inaczej. Okazało się bowiem, że Pisarz jest osobą bardzo wierzącą, a saga “Dzień, w którym upadł Kanaan” ma dla Niego znaczenie przede wszystkim dosłowne, jako opis odwiecznej walki Dobra ze Złem.

Akcja dzieje się w okresie wielkiego rozkwitu cywilizacji egipskiej, przed znanym nam wszystkim eksodusem Żydów do Ziemi Obiecanej. Obserwujemy dzieje kraju zwanego Kanaan, który z czasem stanie się miejscem, gdzie powstanie państwo żydowskie. Póki co jednak jest to dostatni rejon rządzony przez licznych królów pojedynczych miast, a my przyglądamy się jednemu z nich, któremu marzy się zjednoczenie regionu. Tytułowa Perła to jego małżonka, i to głównie z jej perspektywy oglądamy wydarzenia.

Opis Bliskiego Wschodu sprzed trzech i pół tysiąca lat miejscami jest po prostu...

zuzankawes | 2011-10-03
Przeczytana: 01 października 2011

Bogowie sprzyjają silniejszym! Anioły i demony w świecie wielkiej polityki Kanaanu

Z twórczością Rafała Kosowskiego zetknęłam się po raz pierwszy przy lekturze „Perły”. Pierwszy, jednak na pewno nie ostatni. Bo przyznać muszę, że Kosowski uwiódł mnie swoim stylem pisania i tematyką, którą poruszył w swojej powieści.
W swoim dorobku Rafał Kosowski, z wykształcenia anglista i lektor języka angielskiego, ma trzy wydane powieści, w tym wspomnianą już przeze mnie „Perłę” oraz dalszą jej część, „Quedeshę”. Obie części należą do trzytomowego cyklu „Dzień, w którym upadł Kanaan.” Pisać zaczął w 2007 roku po powrocie z Irlandii, jego debiut pisarski przypadł na rok 2009, w którym to Oficyna Wydawnicza Vocatio wydała jego pierwszą powieść zatytułowaną „Nierozpoznany”.
„Perła” to powieść osadzona w czasach prebiblijnych. Jak przeczytać można na okładce książki, 1500 lat przed naszą erą, w czasach gdy Egipt znajdował się w swym rozkwicie, rozciągając swe wpływy na mnóstwo podbitych państw,...

Marek Widzyk | 2014-02-21
Przeczytana: 01 października 2012

Bardzo dobra pozycja - pokazuje rzeczywistość Kanaanu przed "inwazją" Izraelitów.

Niestety nie była to przyjemna rzeczywistość.

Brakuje mi trochę w tej pozycji zwycięstwa Boga w życiu wierzących którzy Mu zaufali.

Vim | 2015-06-08
Przeczytana: 06 czerwca 2015