Córka markizy

Finding Emily
978-83-10-12212-4
historyczna
Barbara

Nowa, zapierająca dech powieść Laurel Corony, autorki cieszącej się uznaniem czytelników Wenecji Vivaldiego. Francja, połowa XVIII wieku. Lili jest córką genialnej matematyczki, markizy Émilie du Châtelet. Po owianej złą sławą matce odziedziczyła nieprzeciętną inteligencję oraz brak poszanowania konwenansów. Naukę dobrych manier i tańca uważa za stratę czasu, woli czytać książki i dyskutować...

Francja, połowa XVIII wieku. Lili jest córką genialnej matematyczki, markizy Émilie du Châtelet. Po owianej złą sławą matce odziedziczyła nieprzeciętną inteligencję oraz brak poszanowania konwenansów. Naukę dobrych manier i tańca uważa za stratę czasu, woli czytać książki i dyskutować o problemach filozoficznych, chłonąc ekscytujące idee Oświecenia.
We Francji Ludwika XV praca naukowa nie jest uważana za zajęcie stosowne dla młodej damy, zwłaszcza – jak ona – pozbawionej posagu. Lili jednak wcale nie zamierza rezygnować ze swoich pasji i wychodzić za mąż. Chciałaby za to – jak jej matka – poznać smak prawdziwej miłości...

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2012

Alicja | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

To od nas zależy, czy nasze namiętności służą naszemu szczęściu" (str 373)
Biografia genialnej matematyczki i fizyka Emilie du Chatelet. Kobiety kontrowersyjnej i niezależnej, z otwartym umysłem, nie liczącej się z etykietą we Francji XVIII wieku ( gdzie nauka była niedostępna dla kobiet), kochanki Woltera. Równolegle toczy się fikcyjna historia jej córki, która już jako dziecko wykazywała zdolności naukowe i miała szczęście wychowywać się w tolerancyjnej rodzinie. Były to czasy, w których mówiło się się rzeczy, które inni chcieli usłyszeć, choć myślało się inaczej. Czasy kiedy innowacyjne myślenie było niedopuszczalne, a wręcz zakazane, szczególnie dla kobiet. Balansowanie na pograniczu zakłamania, by być w zgodzie z religią. Poznajemy wiele autentycznych historycznych postaci, dworskie maniery, konwenanse.Dramaty uczuciowe młodych ludzi, ich miłosne rozterki i rozczarowania z faktu, iż nie mogą wstąpić w związek z ukochaną osobą, bo ich przyszłość została już zaplanowana z...

allison | 2012-10-25
Przeczytana: 25 października 2012

Ciekawie opowiedziana historia autentycznej postaci - wybitnej matematyczki i myślicielki - oraz jej córki, której losy są literacką fikcją, gdyż naprawdę dziewczynka zmarła we wczesnym dzieciństwie. Laurel Corona zdecydowała się jednak podarować Lili barwne życie obfitujące w ciąg emocjonujących zdarzeń.

Dzieje obu bohaterek udowadniają, że niedaleko pada jabłko od jabłoni - Lili dziedziczy po matce zamiłowanie do nauki, zdolności do nauk ścisłych i wielką fascynację wszystkim co nieznane, niezbadane i wymagające pracy umysłu.

Obie kobiety zmuszone są na co dzień zmagać się z konwenansami, w myśl których płeć piękna powinna skupiać się tylko na tworzeniu ciepła rodzinnego ogniska i być ozdobą domu. Obie muszą wiele wycierpieć, zanim odnajdą szczęście i spełnienie.

Oprócz kobiecych bohaterek w powieści pojawiają się mężczyźni - zarówno ci nietolerancyjni, ograniczeni i egocentryczni, jak i oświeceni, nowocześni i - podobnie jak Lili i jej matka - odrzucani i nierozumiani...

Basia | 2012-11-11

" Córka markizy " to fascynująca powieść historyczna rozgrywająca się w XVIII wieku we Francji.
Mamy tu połączone ze sobą dwa wątki.Jeden ukazuje prawdziwą postać historyczną Emilie du Chatelet - matematyczkę i fizyczkę , związaną z Wolterem.
Drugi wątek to fikcja literacka , przedstawiająca dzieje córki Emilie du Chatelet i jej przyjaciółki ( w rzeczywistości córka Emilie zmarła , będąc dzieckiem).
Autorka operuje świetnym stylem , co sprawia , że książkę bardzo dobrze i szybko się czyta.
Obok postaci fikcyjnych spotykamy osoby znane z historii , jak choćby Wolter , Diderot , czy królowa Maria Leszczyńska.
Pisarka doskonale ukazała ówczesne czasy , gdy życiem w wyższych sferach rządziły konwenanse , zaś rolą kobiety było być uległą i całkowicie podporządkowaną mężowi. Wszelkie zaś próby zainteresowania przez kobiety wiedzą i nauką były źle widziane w tamtejszych czasach.

Książka godna uwagi !!!

Monika | 2015-01-21
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Ze wszystkich państw europejskich Francję darzę najmniejszą sympatią. Warto było przeczytać tę książkę chociażby w tym celu, żeby odkryć, że Francja XVIII-wieczna byłaby chyba dla mnie miejscem nawet mniej przyjaznym niż Francja współczesna ;)
Chociaż osobiście tej książki nie polecam, to rozumiem, że innym Czytelnikom może się podobać.

Przeczytana: 20 grudnia 2012

Niby nie w moim guście - a jednak. Lubię czasami oderwać się od mrocznych klimatów. "Córka markizy" - choć akcja toczy się w odległych czasach, to jednak znaczną część poruszonych problemów, można odnieść do świata współczesnego. Inna z pewnością jest sceneria i klimat. Natomiast pragnienie miłości, nieudane związki, brak zrozumienia we wzajemnych relacjach rodzinnych, różnorodny stosunek rodzica do dziecka - ten przepełniony miłością i ten całkowicie obojętny, niszczycielska siła plotki i knowań - czy nie obserwujemy tego na co dzień?
Polecam

venicet5 | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

"Córka markizy" to bardzo przyjemny sposób na przyswojenie wiedzy historycznej. Polecam Czytelnikom chcącym wniknąć w klimat XVIII-wiecznej Francji.Teraz pozostaje mi przeczytać całkiem niedawno wydaną biografię "Emilie du Chatelet i Voltaire" by zglebić temat.

Kaga | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Nie ocenia się książki po okładce - i `Córka Markizy` jest tego świetnym przykładem.
Wydawnictwo Nowa Księgarnia po raz kolejny przyjemnie mnie zaskoczyło, zarówno tłumaczeniem jak i korektą (kilka literówek na zasadzie zjedzonej literki na końcu zdania to pikuś), jak i samą treścią.
Przyjemna fikcja literacka z równie przyjemnym polskim akcentem w tle. Wciągająca, pouczająca, niezwykła lektura, pokazująca, że osoby myślące, inteligentne i pragnące się kształcić wciąż znajdują się na marginesie społeczeństwa, pogardzane i nie brane z odpowiednią dozą szacunku - bez względu na czasy, w jakich przyszło im żyć. Lili jest postacią niezwykłą, choć początkowo trudno było mi się do niej przekonać. Delphine przedstawiono jako typową głuptaskę, zajętą myśleniem o strojach... by nagle zaczęła okazywać inteligencję. Takie to troszkę było naciągane w zamyśle autorki, jednak.... nie narzekajmy.
Dodatkowym plusem jest "Opowieść o Świergotce i Tomie" zamieszczona na samym końcu. Przyjemny...

grażyna | 2012-11-05
Przeczytana: 2012 rok

Ksiązka przedstawia głównie postać Lilly , która po matce ma zamiłowanie do nauk ścisłych jednak nie tego się po nich spodziewa. Według tamtejszych norm powinna być ona ozdobą salonów, co nie podoba się kilkorgu mężczyznom z ich otoczenia. Pojawiają się również tacy, którzy akceptują pęd do wiedzy, mianowicie osoba Woltera, który zaistnieje w życiu Lilly. Fajna lektura, a że historyczna to tym bardziej zasługująca na moja uwagę.

Renia | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

"Wybierzmy drogę, którą chcemy podążać w życiu, i zawsze starajmy się obsypywać ją kwiatami".
Urzekająca, ciepła, nostalgiczna pełna przemyśleń powieść o kobietach szukających swego szczęścia w miłości, życiowych pasjach i dążeniu do zgłębiania prawdy.Powieść wypełniona opisami ówczesnego życia arystokracji, naukowców, filozofów, poetów.Nauka nie była wówczas stosownym zajęciem dla dam, ale czasem warto podjąć walkę z konwenansami, aby tak jak kobiety będące głównymi bohaterkami tej powieści osiągnąć pełnię szczęścia realizując swoje pasje.
Polecam!

Izabela | 2013-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2013

Uwielbiam książki, które przybliżają mi codzienność minionych czasów. Tutaj widzimy przemiany we Francji w XVIII wieku. Nadchodzenie epoki Oświecenia. Mimo,że w wieloma poglądami ówczesnych filozofów się nie zgadzam porwała mnie historia, głównej bohaterki - Lili. Polecam na długie jesienne wieczory.