Ostatni legion

Wydawnictwo: Książnica

Powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w V wieku w Europie opanowanej przez barbarzyńców. W roku 476 barbarzyński król Odoaker detronizuje ostatniego cesarza rzymskiego, trzynastoletniego Romulusa Augustulusa, po czym zsyła go na Capri. Niebawem garstka wiernych legionistów uwalnia chłopca wraz z jego celtyckim nauczycielem i opiekunem, którego Rzymianie zwą Ambrozynusem. Ambrozynus, druid ze świętego lasu Gleva, uczyni wszystko, aby się wypełniła przepowiednia mówiąca, że do Brytanii znad południowego morza przybędzie z mieczem sprawiedliwości młodzieniec o czystym sercu i przywróci jej utraconą wolność...

Kamil Czepiel | 2012-01-05
Przeczytana: październik 2011

Doskonała lektura... właśnie, dla kogo?
Miłośnik historii z całą pewnością odnajdzie w niej jej ślady, choć książka nie jest pozycją historyczną. Osoba preferująca fantastykę nie powinna być zawiedziona, o ile nie jest fundamentalistycznym fanem twórczości tolkienowskiej lub też zagorzałym fanem RPG.
Powieść przedstawia losy ostatniego cezara oraz ludzi, z którymi przyjdzie mu przebyć długą, niebezpieczną, ale wzbogacającą podróż - walkę o życie i godność z tajemniczą przepowiednią w tle.
Czym jest zatem tytułowy "ostatni legion"? Z definicji niczym innym jak symbolem dawnej rzymskiej tradycji wojennej, pozostałością starej świetności. Wraz z kolejnymi przewracanymi stronicami zrozumiałem jednak, że pod tytułem skrywa się coś więcej. Dostrzegam w nim cień jakże cennych wartości ginących wraz z ekspansją barbarzyńców: bezgranicznego oddania ojczyźnie, choćby i już nie istniejącej w znanej nam formie; upatruję w nim szacunku, ufności i braterskiej miłości w stosunku do towarzyszy...

adamats | 2014-09-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

Po przeczytaniu notki wydawniczej odpowiedź na pytanie: „do jakiej kategorii należałoby przypisać tę książkę” nie wydaje się trudna, prawda? Oto następca cesarskiego tronu cudem ocalały z rzezi jaką zgotowali Rzymianom germańscy barbarzyńscy – w akcie łaski - zostaje przez ich wodza zesłany na Capri. Tam wchodzi w posiadanie potężnego artefaktu – miecza wykutego kiedyś dla samego Juliusza Cezara - a następnie przy pomocy swego mentora i nauczyciela oraz garstki wiernych legionistów ucieka z wyspy i wyrusza w niebezpieczną podróż do Brytanii, przez ogarniętą pożogą Europę. W ślad za nimi wyrusza oddział bezwzględnych prześladowców.
Najbardziej oczywista odpowiedź na zadane we wstępie pytanie, to oczywiście – powieść historyczna, choć opowieść Manfrediego bardzo luźno trzyma się faktów. Podobnie nie budzi moich wątpliwości nazywanie „Ostatniego legionu” powieścią przygodową. A jednak, ja wstawiłbym tę książkę jeszcze na jedną – pewnie zaskakującą dla wielu czytelników półkę. Być...

Fidel-F2 | 2016-03-23

Język na granicy poprawności, postaci uproszczone, ogólna infantylność może nie dramatyczna ale wyraźna. Historyczność umowna. Czytadło dla nastolatków.

Magda | 2012-07-05
Przeczytana: lipiec 2012

Książka nie jest zła, jednak Valerio nie powinien brać się za opisywanie wątków miłosnych. Dialogi, które miały wprowadzić romantyczną atmosferę, czyta się, jakby pisała je nastolatka- są infantylne i zupełnie niewiarygodne. Poza tym szkopułem książka nie zawiera większych wad, ale jeśli ktoś woli ambitniejsze pozycje, niech tą lekturę odłoży gdzieś na bok. A kiedy przyjdzie mu ochota na jakiś "odmużdżacz", wtedy sięgnie po "ostatni legion", który- bądź co bądź- można nazwać ciekawym.

Aleksandra | 2013-01-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Za "Ostatni Legion" zabierałam się kilka razy. Książka nie jest zła choć wiele jej brakuje. Styl pisarski autora można określić jako "ciężki". Już po kilku stronach chce się książkę odłożyć i więcej do niej nie wracać. Jej historyczne wątki należy traktować z przymrużeniem oka. Jak podsumował sam autor jest to: "mityczna i symboliczna hipoteza, mająca swe źródła w prawdziwych wydarzeniach". Najbardziej przeszkadzały mi tzw: "sceny miłosne" napisane "topornym" językiem, bez głębszych uczuć. Autor bardzo starał się by były krótkie, zwięzłe i nic więcej. Między innymi dlatego spodoba się chłopcom w wieku Romulusa (czyli 13 lat). nie przypadnie do gustu osobom interesującym się historią. Wprawdzie jest to powieść historyczna , ale włożono w nią sporo fantazji własnej.

kaszeba | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Początkowo wygląda to całkiem nieźle ale "im dalej w las..." Najbardziej przeszkadzał mi nieznośny patos oraz nadmierne ilości "lukru" jaki towarzyszył bohaterom czy to w relacjach między sobą czy też kierując ich czynami Przyznać również trzeba, że zbyt wcześnie jesteśmy w stanie domyślić się zakończenia i do jakiej innej legendy nawiązuje Podsumowując , ot takie tam czytadełko Jeśli ktoś te pozycje ominie straci niewiele

borys_ru | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Bardzo fajna powieść, dużo lepsza od filmu, szczerze polecam.

pole_minowe | 2012-02-27
Przeczytana: 19 lutego 2012

Brak mi słów.
Bardzo dobra książka!
Aczkolwiek bardziej przygodowa niż historyczna.
Męstwo, honor, braterstwo...

fatymid | 2013-05-18

Świetna akcja, dobra fabuła. Tylko zakończenie nijakie.

only_monca | 2014-11-04
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Szczerze mówiąc pokładałam większe nadzieję w tej książce i nie tyle co się zawiodłam, ale troszkę zmęczyły mnie te wielostronicowe, nic nie wnoszące do akcji opisy i braku romantyzmu w scenach, które romantyczne być powinny. Dla mnie ratują powieść wplecione w nią legendy arturiańskie, bo było mistrzostwem umieszczenie ich w czasach ostatniego imperium rzymskiego. Zdecydowanie bardziej podobał mi się film.