Młode ciemności

978-83-62304-87-5
zesłanie, przesiedlenia, syberia, kresy
historyczna
Mariola

Młode ciemności są kontynuacją znanej już Czytelnikom dylogii: Syberiada polska i Czas kukułczych gniazd. Tak więc to kolejny, już trzeci z kolei tom powieściowej sagi rodu Dolinów. Sagi o niezwykle dramatycznych, kresowo-syberyjskich losach czasów wojny i tuż powojennych dziejach tej rodziny. Cykl powieściowy Zbigniewa Domino to "epicki obraz" masowej deportacji Polaków przez Rosję Sowiecką...

Cykl powieściowy Zbigniewa Domino to "epicki obraz" masowej deportacji Polaków przez Rosję Sowiecką na Syberię i do Kazachstanu. To znakomite, literackie ujęcie polskiej tematyki zesłańczej w okresie II wojny światowej (Syberada polska, tom I). Zaś Czas kukułczych gniazd (tom II) to wyraziste, przenikliwe zobrazowanie procesu wtapiania się powracających po wojnie Polaków z Sybiru do tuż powojennej Polski, głównie na Ziemie Zachodnie. Z wielką, pisarską szczerością i odwagą ukazuje Autor tragedię ludności niemieckiej przymusowo wysiedlonej z ziem, które weszły w granice powojennej Polski. Wg zgodniej opinii krytyki Syberiada polska i Czas kukułczych gniazd to świetna pisarska robota.

Ogromne powodzenie obu książek, a także liczne listy i spotkania Sybirakami, z dawnymi towarzyszami niedoli, sprawiły, że Zbigniew Domino powrócił raz jeszcze do tematyki zesłańczej i napisał książkę Tajga. Tamtego lata w Kajenie po raz kolejny opisując gehennę przeżyć łagrowych zesłańców na tle pięknej i potężnej przyrody. Tajga jest swego rodzaju uzupełnieniem, swoistym suplementem pierwszych części "Syberiady".

W Młodych ciemnościach (tom III) autor stara się wiernie podążać za jednym z głównych bohaterów tej trylogii, Staszkiem Doliną. Towarzyszy mu w latach jego chłopięcego dojrzewania, burzliwej, często niepokornej, młodości "durnej i chmurnej". W chwilach jego neofickiego społecznego zaangażowania i entuzjazmu, ale też w momentach miłosnych zauroczeń i doznań. Słowem, we wszystkich młodzieńczych wzlotach i upadkach. Tak więc Czytelnik Młodych ciemności ma okazję sporo dowiedzieć się nie tylko o Staszku Dolinie, ale i o tak dawno minionych czasach i o ludziach w nie uwikłanych.

FannyBrawne | 2016-10-14

To trzecia i(póki co) ostatnia część sagi ,,Syberiada Polska". Po ,,Syberiadzie...", którą była zachwycona i lekko rozczarowującym ,,Czasie kukułczych gniazd" byłam ciekawa i trochę zaniepokojona, czy autorowi uda się znowu mnie porwać i wzruszyć. ,,Młode ciemności" okazały się być lepsze od ,,Czasu...", a gorsze od ,,Syberiady". Natomiast wydaje mi się, że można ją uznać za najbardziej osobistą książkę autora.

Staszek Dolina kończy gimnazjum i postanawia wstąpić do wojska. Zanim to jednak nastąpi czeka go sporo zawirowań - jego ojciec postanowi ożenić się po raz trzeci, a ukochana Krysia wyjeżdża do Ameryki. Staszek zostaje wciągnięty w wielki wir wydarzeń politycznych, w których średnio się orientuje, a jednocześnie przeżywa mnóstwo osobistych wstrząsów.

,,Syberiada Polska" była o wszystkich mieszkańcach Czerwonego Jaru wywiezionych na Syberię, w ,,Czasie kukułczych gniazd" główne role zaczęli odgrywać członkowie rodziny Dolinów, ale było też sporo postaci pobocznych, co jednak...

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Zachwycony byłem "Syberiadą polską", drugiej części nie czytałem, z wielką nadzieją przystępuję do trzeciej. Recenzje na LC są pozytywne, natomiast profesjonalne zgodnie z "political correctness" narzucaną przez IPN, zieją nienawiścią do autora; między innymi ta z portalu wpolityce.pl z 04.02.2013.
W obliczu polityki nienawiści, podziału Polaków etc uprawianej przez IPN i prawicowych oszołomów przypominam początek mojej recenzji wspomnianej "Syberiady..":

„Jedno jest pewne: WARTO PRZECZYTAĆ, a liczne pytania i oskarżenia, chciane czy niechciane, dojdą i tak do uszu czytelnika. Bo tacy już jesteśmy: KAŻDY PRETEKST JEST DOBRY DO TWORZENIA PODZIAŁÓW. Tu stał się nim życiorys autora.
Liczne komentarze kwestionują NIE WIARYGODNOŚĆ, lecz PRAWO DO PUBLIKACJI WSPOMNIEŃ, młodego Sybiraka, ze względu na jego dalszy życiorys. Nasuwa się analogia z gen. Jaruzelskim o ...

cymelium | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

,,Polityka..... Pamiętaj synu, że ta cała polityka, to nic niewarte, jedno wielkie śmierdzące gówno. Jak czlowiek raz w takie gówno wdepnie, to potem ani z niego wyleźć, ani się z niego oczyścić. A jeśli nawet, to smród się za Tobą pociągnie. Polityka! Jedno wielkie gówno."
Przeczytałam trzy tomy. Niesamowita literacka przygoda.
Opowieść o prostych ludziach, którym polityka zniszczyła życie. Żyli, uprawiali ziemię, dbali o swoje domy....i nagle ta polityka wkroczyła w ich życie.
Opowieść o okrucienstwie, głodzie, ponizeniu, wojnie.... O tęsknocie za Polską, bez względu na to jaka ona jest. Tęsknocie za ojczyzną.
Pierwsza część, jest według mnie, najlepsza, ale trzy części tej opowieści mocno mnie poruszyly.
Polecam

Anna | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

To trzecia i ostatnia z książek tego autora, bohaterem której jest Staszek Dolina. Opowiada ona o dalszych losach rodziny Dolinów na Ziemiach Odzyskanych w Zielonym Polu. Staszek po zdaniu tzw. małej matury i po wyjeździe ukochanej Kryśki do Ameryki, na ochotnika zgłosił się do wojska; początkowo do wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a potem do Oficerskiej Szkoły Prawniczej. To historia nie tylko o doznaniach i przeżyciach Staszka, jego dojrzewaniu, burzliwej i niepokornej młodości, wielu miłostkach, to także historia w dosłownym tego słowa znaczeniu, pokazana we wspomnieniach o minionych latach na Sybirze, podczas działań wojennych, zbrodniczych i bestialskich zachowań niemieckich faszystów. Nie jest to książka tak poruszająca jak "Syberiada polska", ale warta polecenia.

Dlaczego sięgnęłam po książki Domino? Z prostego powodu-obejrzałem "Syberiadę" Zaorskiego,która zupełnie do mnie nie trafiła. Natomiast temat zesłań,łagrów.stalinowskiej Rosji -temat który gdziieś głęboko we mnie tkwi. I do którego ciągle wracam. Przeczytawszy życiorys autora książki pomyślałam, że może być ciekawie.I nie pomyliłam się.

"Kto więc młode ciemności przeczyta,ten sporo się dowie nie tylko o Staszku Dolinie,ale o tak dawno minionych czasach i ludziach.A jak się dowie,to być może lepiej zrozumie nie tylko Staszka,,ale i tamte czasy .A przy okazji samego autora...."

Mam wrażenie,że ta książka to w pewnym sensie spowiedź autora,który szuka zrozumienia iż postąpił tak ,a nie inaczej.Ukazuje nam iż wybory w tamtych czasach do łatwych nie należałyi nic w ówczesnej Polsce nie było czarne lub białłe.

Książka mi się podobała,aczkolwiek napewno jest słabsza niż "Syberiada" lub "Czas kukułczych gniazd".Uważam jednak,że warto ją przeczytać aby dowiedzieć się o ogromnych...

| 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 05 września 2016

Trzecia część Syberiady pana Domino zaskoczyła mnie swoją nudną treścią, skąpym opisem wydarzeń historycznych o którym traktuje i powtórzeniami.Z trudem dobrnęłam do końca. Ta powieść mnie zmęczyła, a dwie poprzednie części przeczytałam jednym tchem i było mi mało...

pawba | 2015-02-04
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2015
Przeczytana: 03 lutego 2015

Ostatnia część sagi rodziny Dolinów, nie wciąga tak jak "Syberiada", co nie znaczy, że jest słabsza. Opowiada głównie dalsze losy młodego Staszka Doliny - czas nauki, studiów, miłości, czas młodzieńczych rozterek i przyjemności. Ale jest tu też nawiązanie do losów wielu bohaterów z 1 części, nawiązanie do wydarzeń z Syberii, bo przeżycia z nią związane "ciągną" się już za nimi przez całe życie. Mamy tu też opisane niemal szczegółowo sytuacje w kraju w pierwszych latach po wyzwoleniu, tworzenie się Polski Ludowej, zmiany polityczne w kraju, wpływy ZSRR na nią i na życie wielu ludzi, których życiorysy "prześwietlano" a byle pretekst był powodem do usuwania ze stanowisk, ze szkoły itp. Źle widziane udziały w walkach AK, źle widziane rodziny na Zachodzie, źle widziana religijność czy pochodzenie żydowskie - słuszna była tylko partia PZPR i idee wielkiego wodza ZSRR.
Jednym słowem książka jest ciekawą lekcją historii - zresztą jak cały cykl, warta polecenia starszym dla wspomnień a...

Freja78 | 2014-04-02
Przeczytana: 31 marca 2014

Sentymentalne spojrzenie pisarza na tamten okres, łezkę nostalgii, łyk domowego bimbru i młodzieńcze baraszkowanie. Młody Dolina nie stawia sobie trudnych pytań. Wiedziony życiowym instynktem i chłopskim pragmatyzmem godzi się na to, co mu los przynosi. A los jest mu raczej łaskawy, nie rzuca mu kłód pod nogi, Staszek nie musi dokonywać dramatycznych wyborów.

Cookieretshq | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Książkę czyta się dobrze, choć jest mniej ciekawa niż poprzednie dwie części. Mocno zniesmacza mnie osoba autora, o której obowiązkowo trzeba się czegoś dowiedzieć, wszak akcja książki w znacznej mierze oparta jest o jego własne życiowe doświadczenia. Z jeną różnicą - główny bohater się nie skurwił - natomiast Zbigniew Domino wysyłał dla kariery niewinnych Polaków na śmierć. I ma się do dnia dzisiejszego dobrze....

Dorotka123 | 2015-06-06

Ostatni tom "Syberiady Polskiej", jaka szkoda! Właściwie czeka się na dalszy ciąg bo losy bohaterów w wolnej Polsce mogą być bardzo ciekawe. Uważam, że tą trylogię powinni przeczytać przede wszystkim młodzi ludzie, którzy, zapominają albo nie wiedzą co to patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Ja z pewnością kiedyś przeczytam ją jeszcze raz. Polecam wszystkim.