Niespokojne kości

Cykl: Hugh de Singleton (tom 1) | Seria: Corpus delicti
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
The Unquiet Bones
Scarlett

Hugh z Singleton, czwarty z synów ubogiego rycerza, nie mógł, czego był świadom, liczyć na schedę po ojcu, bo ta – choć skromna – i tak „miała przypaść w udziale najstarszemu bratu”. Lecz dzięki temu, iż przejawiał chęć do nauki – co wyznaje na kartach swej pierwszej kroniki – uznano, że pójdzie na uniwersytet, do Oksfordu. Tak zaczyna się ta osobliwa opowieść mistrza Hugh, średniowiecznego chirurga i lekarza dusz, co to miał widoki na zostanie biskupem, ale uznał, że brak mu odwagi, by wziąć odpowiedzialność za nieśmiertelne dusze. „Ciało – powiadał – więdnie jak kwiat i żaden chirurg temu nie zaradzi, natomiast dusza może powędrować do nieba lub pogrążyć się na zawsze w otchłani piekielnej.” To zaś, jak słusznie mniemał, w dużej mierze zależy od księży. Nie przypuszczał jednak, że jako chirurgowi przyjdzie mu decydować o losie cudzej duszy. A wszystko przez kości, które odnaleziono w zamkowym szambie…

źródło opisu: http://wydawnictwo.pl/niespokojne-kosci-melvin-r-starr

biblioteka

fabuła
średniowicze ,zabójstwa,chirurg

Moja opinia

Dałem się nabrać,powieść przeciętna.Może ma potencjał,bo i fabuła zgrabnie pomyślana.I postacie i opisy życia w tamtych czasach.
Ale,podano to tak nudnym jęztkiem.Że ledwie czytałem.

Bartłomiej Bester | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest kolejnym dowodem na to, że dobry debiut to... dobry debiut w każdym wieku. Melvin R. Starr po niemal 40 latach nauki historii w szkole średniej napisał "Niespokojne kości". Świetnie stworzył narrację w formie kroniki czytanej przez głównego bohatera. Autor przenosi nas w klimat średniowiecznej Anglii, do chałup wieśniaków, karczm i zamków. Można niemal poczuć zapach opisywanej scenerii. A każdy rozdział to kolejne odsłony tytułowej zbrodni - tajemnicy kości znalezionych w szambie u stóp zamkowego muru w Bampton. Wyniki śledztwa nie są jednak od razu oczywiste, mamy kilku podejrzanych, którzy okazują się niewinni, a osoba, która powinna na 100% nie żyć - żyje. Szkoda, że autorowi nie wystarczyło pomysłu, żeby utrzymać napięcie do końca. Dla mnie w sposób troszkę bajkowy zmuszono podejrzanych do przyznania się do winy. Ale generalnie mocne 7* Naprawdę warto przeczytać! Ciekawe opisy średniowiecznych zabiegów chirurgicznych;)

Raf_use | 2017-02-06

Niespokojne kości otwierają cykl o Hugh z Singleton, średniowiecznym lekarzu i chirurgu. Książka to bardzo wciągający kryminał, postacie barwne, wartka akcja i sympatyczne klimaty średniowiecza :) Polecam wszystkim maniakom średniowiecza i kryminału. Miłośnicy romantycznych klimatów także się nie zawiodą. Seria doczekała się w Polsce na razie tylko 3 części przetłumaczonych, a jest ich więcej - szkoda, bo to bardzo przyjemna lektura

książek: 2076
Karambola | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

"Nie da się zapomnieć o pięknej kobiecie, tak jak nie sposób zapomnieć o odcisku na palcu stopy. Jedno i drugie jednako mąci spokój ducha."

"Czy każde angielskie miasteczko ma główną ulicę?"

"Im trudniej coś zdobyć, tym bardziej się to ceni."

"A czyż mroczne pomysły nie mogą w pewnych okolicznościach przemienić się w czyny?"

"W tym szlachetnie urodzeni są najlepsi - w wyznaczaniu innym różnych zadań."

"Myślę, że prawdziwa sprawiedliwość wymaga precyzji. Inaczej bowiem szukanie winowajcy nie miałoby sensu. Wystarczyłoby po prostu powiesić pierwszego lepszego podejrzanego, czyniąc zeń ofiarnego kozła. Życie za życie... Kogo obchodzi czyje, dopóki nie chodzi o nasze własne?"

Scarlett | 2016-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

zapraszam na recenzję http://mama-filipka.blogspot.com/2016/04/mama-czyta-niespokojnie-kosci.html