Wyspa zaginionych skarbów

Wydawnictwo: Ex Libris
Wyspa zaginionych skarbów
sztuka
bibliofilka

Pisarz otwiera dostęp do swojej prywatnej wyspy-muzeum, odsłaniając przed nami "zaginione" perły kultury i sztuki. Ta wyspa to rodzinny dom pisarza, w którym pasja kolekcjonerska pozwoliła mu zgromadzić unikatowe malowidła, książki, pamiątki narodowe, wyroby rzemiosła artystycznego, grawiatury, dokumenty, manuskrypty etc. Historia skarbów opisana frapującym, niezwykłym stylem autora podkreślającego, że ta jego wyspa nie jest "rzeczywistością wirtualną". A oto co znajdziemy w muzeum:

źródło opisu: http://www.wyspywirtualne.krisand.pl/skarbiec.htm

Dariusz Karbowiak | 2013-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Trudno Łysiaka posądzać o skromność. Może właśnie dlatego jest poczytnym pisarzem. Niczym mercedes nie wymagający reklamy. Obcując (bo właśnie takie słowo nasuwa mi się kiedy czytam, a przy okazji oglądam zamieszczonych wiele barwnych i czarno-białych ilustracji) z "Wyspą zaginionych skarbów" stwierdzić należy, że ma czym się pochwalić. Nie ukrywa też dlaczego stać go na przebicie w walce aukcyjnej Biblioteki Narodowej. To właśnie dzięki nam czytelnikom, którzy płacą ciężkie pieniądze za jego książki, które do tanich się nie zaliczają. Kupując każdą następną będę miał świadomość że przyczyniam się do kolejnego zakupu perełki kultury. Odnaleziony Fałat, pierwodruk Trenów to jedne z zaginionych skarbów które w szczególności mi utkwiły w pamięci.
Przy tej okazji pochwalę się że właśnie posiadam pierwsze wydanie "Dobrego", o którym wspomina autor jako o ostatniej książce na której wyżyła się zdychająca cenzura.
Pisząc krótko - bo po cóż reklamować Łysiaka. Jest to pozycja warta...

bibliofilka | 2011-01-16

Jeżeli chcesz zwiedzić najciekawsze prywatne "muzeum" w Polsce, mające za przewodnika właściciela tego pałacu odnalezionych skarbów - książka Waldemara Łysiaka stwarza jedyną okazję. Warto, bo "o zbiorach Łysiaka krążą już legendy" ("Życie Warszawy" 1997)

Pisarz otwiera dostęp do swojej prywatnej wyspy-muzeum, odsłaniając przed nami "zaginione" perły kultury i sztuki. Ta wyspa to rodzinny dom pisarza, w którym pasja kolekcjonerska pozwoliła mu zgromadzić unikatowe malowidła, książki, pamiątki narodowe, wyroby rzemiosła artystycznego, dokumenty, manuskrypty etc. Historia skarbów opisana frapującym, niezwykłym stylem autora podkreślającego, że ta jego wyspa nie jest "rzeczywistością wirtualną". A oto co znajdziemy w muzeum:

I. Relikwia szwoleżerska
(album wklejkowy płk. Wieniawy-Długoszowskiego)

II. „Un Polonais passe partout!”
(Janusz Kossak, „Somosierra”)

III. Z zaświatów - zza „Światów”
(Julian Fałat, „Dwa światy”)

IV. Zeig - urealniona hipostaza
(Ludwig Zeig, „Portret...

książek: 2006
janka_agh | 2011-06-21
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Przegląd zbiorów autora, czasem znanych, czasem sentymentalnych. Opowieść o przedmiotach, obrazach, ludziach. Misterna i intrygująca wędrówka wśród zdarzeń i przedmiotów, które mają znaczenie dla autora, a jednocześnie stanowią żywą historię Polski

Marion | 2015-03-28

Pierwsza książka Łysiaka, którą przeczytałam. Nie było łatwo przebić się przez gąszcz niezrozumiałych słów i łacińskich sentencji, ale jeśli już się w nim zagnieździłam, nie potrafiłam się... wyplątać :) Sięgnęłam po nią głównie ze względu na opisy dzieł sztuki, dlatego nie ukrywam, że nie przeczytałam jej całej. Łysiak to człowiek, który naprawdę zna się na rzeczy, dlatego ogrom ciekawostek, żartów sytuacyjnych i anegdotek jest ucztą dla czytelnika. Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom historii, sztuki, i historii sztuki.

TeRenia | 2015-01-19
Weekend | 2014-09-26