Arystokracja

1998-10-01
1998-10-01
83-85477-40-3
arystokracja życie historia

Niesamowite perypetie rodzin szlacheckich wywiezionych wgłąb Rosji. Widać jednocześnie oderwanie od rzeczywistości oraz niesamowity hart ducha tych ludzi

Mimo pokładanych nadziei, że wzmocnie swoją wiedzę o arystokracji, poległam. Nie byłam w stanie przebrnąć przez gąszcze nazwisk, których i tak już nie pamiętam. Wielki problem sprawił mi specyficzny podział tekstu - co kilka zdań historia kolejnej rodziny.

Zbiór wspomnień polskich arystokratów związanych z wydarzeniami okołowojennymi. Nieco męczący przez niekończące się opisy arystokratycznych koligacji, ale za to interesujące spojrzenie z perspektywy klasy uprzywilejowanej, także w tamtych czasach. Jest i patetyczny opis bohaterstwa przodków i również obiektywna ocena sytuacji - i tak było nam lepiej niż innym. Można przeczytać.

Początkowo ciężko się połapać w formie książki i dojść do tego, kto opowiada i o czym, ale już po kilkunastu stronach wszystko zaczyna się układać. Książkę polecam osobom zainteresowanym życiem polskiej arystokracji, warto ją przeczytać, żeby poznać tych ludzi i tę warstwę społeczną od nieco innej strony.

2012

2012