Książę Józef Poniatowski

Wydawnictwo: Kurpisz

Po wyjściu tej książki w wydaniu pierwszym, dostarczone mi zostały pewne nowe przyczynki ze źródeł archiwalnych, np. z Archiwum Sztabu Głównego w Moskwie, zbiorów Andrzeja ks. Poniatowskiego w Paryżu i t. p., inne nowe szczegóły znalazły się w ogłoszonych od tego czasu drukach. Stosowne dopełnienia, w sposobie możliwie zwięzłym, weszły do wydania niniejszego.

Axsiu | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 09 lipca 2016

Książę Józef Poniatowski, zwycięzca spod Zielenic, Raszyna, Borodina jest uosobieniem walki Polaków o niepodległość, a także ich charakteru narodowego. Bratanek ostatniego króla Polski, generał, minister wojny, wreszcie jedyny cudzoziemski marszałek Francji, mimo że właściwie powinien czuć się Austriakiem, zawsze czuł się Polakiem. Jego oddanie i wkład w rozwój polskiej armii w czasach Księstwa Warszawskiego jest bardzo trudny do przecenienia. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie heroiczna śmierć Księcia - przypominająca nieco tę Stanisława Żółkiewskiego.

W 1817 roku cesarz Aleksander I, pamiętający niesamowitą odwagę Księcia Józefa pod Lipskiem, wyraził zgodę na uroczysty jego pochówek na Wawelu co dało początek krypcie wieszczów i bohaterów narodowych.
Szkoda tylko, że Książę Józef Poniatowski wydaje się być dziś zapomniany przez Polaków ale ten problem nie dotyczy tylko jego.

Ponadto, książka Szymona Askenazego uzmysłowiła mi również jak bardzo zmienił się nasz język...

Feanor | 2010-06-14
Przeczytana: 2007 rok

Książka napisana ponad sto lat temu, ale do dzisiaj historycy powinni się uczyć stylu od Askenazego. Widać wprawdzie sympatie autora, ale nie zmienai to faktu, że warto po stokroć tę książkę przeczytać.

Lee | 2016-12-02
Anna | 2016-11-04