Świat jest pełen chętnych suk

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-60505-00-4
powieść, fantasy, polska
GeedieZ

Trzynaście opowiadań, różnorodność tematyki, zaskakujące, autorskie wizje świata — to wszystko otrzymacie w najnowszej książce Jacka Piekary. Wszystkie historie zebrano w cztery grupy, pod intrygującymi tytułami: Miłość, seks, nienawiść — w opowiadaniach spotkasz: maltretowaną psychicznie i fizycznie kobietę, playboya posiadającego niezwykły talent pozwalający na uwiedzenie każdej kobiety...

Miłość, seks, nienawiść — w opowiadaniach spotkasz: maltretowaną psychicznie i fizycznie kobietę, playboya posiadającego niezwykły talent pozwalający na uwiedzenie każdej kobiety oraz seryjnego mordercę, zabijającego swoje kochanki w celu zrealizowania misternego planu.

Świat masek — trzy historie przygodowo-kryminalne opowiadające o perypetiach agenta O’Reilly — Ziemianina, żyjącego na planecie, na której ludzie noszą maski obrazujące ich aktualne uczucia, a niezwykłą wagę odgrywa mowa gestów. Obywatele muszą też przestrzegać setek tradycyjnych obyczajów i rytuałów.

Bóg i historia — tu znajdziecie odpowiedzi na pytania jak mógłby wyglądać nasz świat, gdyby Polska sprzymierzyła się z hitlerowskimi Niemcami? Co by się stało, gdyby naukowcy potrafili sklonować Jezusa? Czym jest Piekło i jak wygląda? Czy śmierć jest karą, czy nagrodą?

Obce światy — trzy klasyczne opowiadania science-fiction, których akcja toczy się na odległych, zdumiewająco różnych od Ziemi, planetach.

Prowokująca mieszanka!

Opinie czytelników (2055)
Andrew Vysotsky | 2010-11-21
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Już dość dawno, za wyjątkiem Rasy drapieżców Lema, nie czytałem książki sf polskiego autora. Teraz widzę, że to był chyba błąd. Właśnie skończyłem lekturę zbioru opowiadań Jacka Piekary Świat jest pełen chętnych suk i muszę przyznać, że doznałem miłego zaskoczenia.
Na książkę składa się 13 opowiadań bardzo odmiennych tematycznie i poziomem niestety też odstających od siebie nawzajem. Nie będę ich streszczał nawet w jednym zdaniu, bo zepsułoby to czytelnikowi przyjemność jaką daje zaskoczenie, zdziwienie, niespodziewany uśmiech i refleksja, czyli to, co w dobrym opowiadaniu najcenniejsze. Najbardziej całość zbiorku psuje Piękna i Bestia z działu Miłość, seks, nienawiść, w którym to opowiadanku brak jakiegokolwiek suspensu, napięcia czy puenty. Na szczęście tak słabe opowiadanie jest tylko jedno. Poza tym mamy kilka utworów, które spokojnie można zaliczyć do średnich i dobrych. Wśród ludzi to religious-fiction na raczej średnim poziomie, ale w lepszym tego słowa znaczeniu, podobnie...

Krzysztof | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Wyjątkowo różnorodny i zarazem nie równy zbiór. Należy przyznać, że tylko dwa opowiadania na dłużej zostają w pamięci: tytułowe, mające już status kultowego oraz Arachnofobia, przy którym miałem niezły ubaw. Duża część, o ile nie większa, dorobku Piekary to opowiadania, z którymi radzi sobie świetnie tylko w przypadku dłuższych tekstów, jak wcześniej przytoczone. Ocena być może byłaby wyższa, gdyby nie ostatnie trzy historie z Planety Masek, które nie przypadły mi do gustu.

Beremis | 2013-08-11
Przeczytana: 2013 rok

Ciekawy zbiór opowiadań. Tytuł trochę zwodniczy, sugerując się nim i okładką (nie oceniaj książki po okładce) kojarzyło mi się to z czarnym kryminałem, noir, detektyw w prochowcu, kapeluszu z papierosem w ustach, idący ciemną uliczką w podejrzanej dzielnicy w strugach deszczu.
A tu miłe zaskoczenia, różne opowiadania, różne historie, dość różne klimaty. I niestety dość różny poziom. Najlepsze są opowiadania z planety masek, gdzie gesty są najważniejsze - miodzio i tylko nawet dla nich warto przeczytać. Reszta jest miłym umilaczem czasu, fajnym dodatkiem do podróży pociągiem.

Meszuge | 2014-03-09
Przeczytana: 28 marca 2012

Kilkanaście opowiadań zebranych w cztery działy tematyczne:
- Miłość, seks i nienawiść;
- Bóg i historia;
- Obce światy;
- Planeta masek.

„Planeta masek”, czyli trzy opowiadania o przygodach ziemskiego agenta handlowego na Taurydzie, planecie, której mieszkańcy używają specjalnych masek, są wartościowe i wciągające (jedyny problem to fakt, że czytałem je już wcześniej), reszta to żałosna i naiwna pisanina dla niezbyt wymagających gimnazjalistów.

Drakulya | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

Doceniam pomysłowość jak i wyobraźnię autora oraz (niekiedy) naprawdę ciekawe dialogi, jednakże opowiadania te kompletnie mnie nie porwały. Jeszcze pierwsze dwa napisane wraz z Kucharskim mi się w miarę podobały lecz pozostałe 11 słabe, bardzo słabe bądź średnie.
W sumie przeczytałam tą książkę na siłę gdyż opowiadania jak to opowiadania -raz lepsze, raz gorsze.
Rozczarowana.

Karolina | 2016-01-11

Zapewne powinnam zacząć przygodę z twórczością Jacka Piekary od którejś z jego powieści, ale akurat tak się złożyło, że w moje ręce wpadł ten zbiór opowiadań. Nie żałuję. Wciągnęły mnie dosłownie od pierwszych stron i nie pozwoliły się od siebie oderwać. Niestety, każde kolejne opowiadanie okazywało się mniej ciekawe od poprzedniego.

Zbiór jest podzielony na cztery tematyczne części. Pierwsza, czyli „Miłość, seks, nienawiść” zrobiła na mnie największe wrażenie. Szczególnie opowiadanie otwierające zbiorek. Historia kobiety całkowicie zdominowanej, bitej i poniżanej przez męża na długo pozostanie w mojej pamięci. Dwa kolejne podobały mi się już mniej, ale nie były szczególnie złe.

Natomiast dwie kolejne części – „Bóg i historia” oraz „Obce światy” to dla mnie duże rozczarowanie. Opowiadania zupełnie nie są w moim guście, zbyt surrealistyczne, przekombinowane. Nie potrafiły mnie niczym zainteresować, czytałam je „na siłę”, tylko dlatego, że nie potrafię porzucić żadnej książki...

zapoznonafilm | 2013-07-13
Przeczytana: 07 lipca 2013

Książka lekko napisana, szybko się czyta, wiele ciekawych i zabawnych obserwacji wplecionych w fabułę oraz kilka błyskotliwych dialogów powoduje, że kilkakrotnie wraca się do jednego akapitu by treść utkwiła w pamięci. Dobra książka, świetna rozrywka.

I tak jest przez pierwsze opowiadania, aż do kolejnego, które powoduje, że człowiek zastanawia się czemu marnuje swój czas na chłam. Akcja nakręcana na siłę, zlepek różnych motywów, totalny brak polotu, tandetne zakończenie. To zniechęca do dalszej lektury. Mógłbym stwierdzić, że ktoś popełnił błąd przy selekcji opowiadań, ale nie przeczytałem reszty, więc nie wiem czy mizerne opowiadania to wyjątki czy większość.

Rzadko trafia się na dobrą płytę muzyczną, w której każdy utwór trzyma wysoki poziom i komponuje się z resztą w całość. Ale takie płyty stają się kultowe, trzyma się je na półce i wraca do nich co jakiś czas. O pozostałych płytach się zapomina lub wraca się tylko do jednego z utworów. "Świat jest pełen chętnych suk" mógł...

wiejskifilozof | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Fajne opowiadania , zwłaszcza Arachnofobia .

Michał Kaszuba | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Jacek Piekara nie raz udowadniał, że w jego głowie znajduje się cały ocean oryginalnych pomysłów na literaturę i nie inaczej jest w tym wypadku. Książka zawiera kilkanaście różnych, krótkich opowiadań i oczywiście wśród nich trafiło się parę płytkich czytadeł, jednakże bilans jest niewątpliwie korzystny dla książki. Większość z zawartych w niej utworów wręcz zmusza do refleksji nad ważnymi tematami, takimi jak śmierć, życie, religia, bądź historia. Ta ostatnia kwestia poruszona jest przede wszystkim w opowiadaniu "Arachnofobia" które wyryło mi się w pamięci na długo. Szczególnie godnym polecenia fragmentem książki są ostatnie trzy opowiadania. Są to całkiem oryginalne teksty z gatunku soft s-f, napisane w taki sposób, że czytający sam chciałby przenieść się na odległą Taurydę, gdzie toczy się akcja. Myślę, że błędem Piekary było przede wszystkim to, że w jednej książce zawarł opowiadania zupełnie od siebie różne pod względem gatunkowym. Chyba tylko dlatego książka zebrała parę...

kalantin | 2013-11-21
Przeczytana: marzec 2013

Bez bicia przyznaje, iż do tej książki przyciągnął mnie tytuł. Spodziewałem się jednak czegoś zupełnie innego tym bardziej, iż słyszałem już to i owo o autorze i czytałem jedną z jego książkę, jednak nie powiem bym się zawiódł negatywnie.

Opowiadania wchodzące w skład tej publikacji w większości są świetne i tylko kilka mnie znudziło, ale to też nie na tyle bym odłożył na dłużej książkę na półkę. Jacek Piekara już dawno objawił mi się jako autor kontrowersyjny i lubiący głośno mówić o swojej niechęci do kościoła, dlatego też i tutaj nie zaskoczył mnie krótki tekst o Jezusie, kierowcy tira. Szczerze, jednak muszę przyznać, iż ze wszystkich podzbiorów tematycznych, zaraz przed historią polski sprzymierzoną z Niemcami, najbardziej przypadła mi do gustu historia agenta O'Relly'ego, żyjącego na planecie masek. Koncepcja kultury owej cywilizacji, zaskoczyła mnie i to w bardzo pozytywny sposób. Aż dziw, iż autor nie kontynuował tego pomysłu i nie napisał jakiejś powieści czy kolejnych...

zobacz kolejne z 2045