Dobre geny

Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-640-4
prezes, literatura polska
Lucy

Rok 2006. Marta Wenta, mocno poraniona przez życie, staje wreszcie na nogi – wyjeżdża z Gdańska do Warszawy i obejmuje stanowisko wiceprezesa agencji państwowej. Jest twórcza, oddana pracy i uczciwa - czy jednak w tych czasach zasady wyniesione z domu rodzinnego nie są jedynie balastem? A może jest ktoś, komu jej cechy doskonale pasują do… intrygi politycznej? Marta wkrótce zrozumie, że w grze, w której się znalazła, trudno o przyjaciół.

wiejskifilozof | 2016-08-01

No cóż,tym razem spotkanie z książką pani Cygler,nie było dla mnie miłym przeżyciem./
Mimo,że lubię autorkę i jej fajny styl.I ten piękny,czasem mało realny świat.Który stwarza w swych książkach.
Ale,tu w Dobrych Genach.Jakoś nie porwała mnie,ta historia.
Marta była dla mnie nudnawą kobietą,czytając powieść nudziłem się jak mops.
Tym razem,mi się nie podobało.

Agnieszka | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Dobre geny to książka,którą trudno jednoznacznie zrecenzować. Z jednej strony jest to typowa lekka literatura kobieca, z drugiej zaś odnajdujemy w niej elementy powieści psychologicznej wynikające z relacji na płaszczyźnie matka - córka. Ponadto czytając tę książkę wielokrotnie odczuwałam moralny dylemat zadając sobie pytanie: " czy uczciwość w dzisiejszym świecie się opłaca? "
A teraz słowa o fabule ...
Główna bohaterka 30 letnia Marta traci pracę paradoksalnie przez to właśnie, że chce być uczciwa. Życie nigdy jej nie oszczędzało. Matka wyniosła i wymagająca kobieta zawsze patrzyła na nią bardziej krytycznie niż na resztę rodzeństwa. Jakby tego było mało życie uczuciowe Marty też nie wyglądało różowo. Kobieta od 8 lat nie spała z mężczyzną. Nagle w jej życiu pojawia się iż aż trzech ...
Jak potoczą się ścieżki życia naszej bohaterki ?
Czy uda jej się ocieplić relacje z matką i ustabilizować życie osobiste ?
Tego Wam nie powiem :)
Zapraszam do lektury :)
Książkę polecam na długie...

Jak wszystkie książki Pani Hanny Cygler czytało mi się to znakomicie. Ciekawa historia głównej bohaterki. Opisana błyskotliwym językiem. Bardzo też lubię to, że choć każda z książek tej autorki jest samodzielną, zamkniętą całością - w każdej z nich -chociaż na chwilkę-pojawiają się bohaterowie poznani w poprzednich powieściach, a ich losy w jakiś sposób -głównie za sprawą miejsca akcji, Gdańska- splatają się ze sobą. Sprawia to uczucie, że biorąc do ręki kolejną książkę Pani Hani, wracam do dobrze już znanego sobie świata. I jest to bardzo miłe uczucie.

Gosia | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 września 2013

To moje pierwsze spotkanie z tą pisarką i muszę zaznaczyć, że udane. Do sięgnięcia po nią skłoniła mnie przeczytana bardzo pozytywna opinia o innej jej książce i byłam ciekawa jej pisarstwa. Z początku podeszłam do tej książki trochę sceptycznie, bo nie przepadam za wątkami polityczno-szpiegowskimi, ale potem było już tylko lepiej. Przeważyły wątki osobiste, psychologiczne relacje głównej bohaterki Marty z matką, rodzeństwem, przyjaciółmi z dzieciństwa. Do tego w tle ciągle przewijały się przeszłe wydarzenia, które mają wpływ na jej postępowanie w dorosłym i dojrzałym już życiu. Hanna Cygler prowadzi swą opowieść płynnie, łatwo przechodzi od wątku do wątku, trzyma czytelnika może nie w napięciu, ale w ciekawości, co też dalej się Marcie przydarzy i jak zakończy się jej historia? Jak dla mnie kolejna dobra książka,którą przeczytałam i kolejna autorka, której książki chętnie przeczytam.

Kotkad | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 maja 2017

Przed chwilą pisałam opinię na temat "bratnich dusz" i o ile tamta wypadła słabo to ta bardzo słabo. Kobieta na stanowisku która traci pracę. Wydawałoby się że wskutek intrygi politycznej i tu wydaje się że mogłoby być inaczej, książka mogłaby być ciekawa... ale nie. Nasza bohaterka załamana po utracie pracy rzuca się w ramiona współpracownika. Po szybkim i krótkim romansie odkrywa kłamstwa. Rzuca się w ramiona innego. Ten też oszukuje. W miedzy czasie despotyczna matka starająca się ją swatać. Nieudane wcześniejsze małżeństwo, utrata miłości lat młodzieńczych. Spotkanie byłego ukochanego. Matko jakbym pudelka przeglądała tylko bez sławnych gwiazd. Bryyy. Zdecydowanie jak to pisze to moje dwie gwiazdki mają ochotę spaść do zera.
Nie polecam!

Bed | 2012-01-30
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Hanna Cygler pisze książki ze swadą, lekko i wplątuje swoje bohaterki często w dziwne problemy. Byłam ciekawa co się stało tym razem. :)
Marta jest kobietą nowoczesną, ciężko pracowała na swoją pozycję zawodową, mimo swojej skończonej czterdziestki nie ma własnej rodziny a jej relacje z rodzeństwem i matką nie są idealne. Wszystko wymaga rozmów a wiele się zmieniło odkąd Marta przez ministerialną politykę teczek i kombinacji straciła pracę i wielką miłość.
Jak każdą powieść tej pisarki czyta się dobrze i szybko. To po prostu rozrywka, może relacje rodzinne są cieplejsze i bardziej przemawiają do serca, ale to tyle. Co do zdarzeń na ministerialnym stołku nie mam pojęcia czy tak to wygląda, ale miło się czyta.:) Dla kogoś kto lubi coś lekkiego - czemu nie.

Kasiek | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Akcja książki, jak we wszystkich pozycjach pani Cygler, jest wartka, interesująca i często nieprzewidywalna. Autorka porusza jednocześnie wiele wątków, dotyczących losów nie tylko głównej bohaterki. Jak zwykle nawiązuje do swoich poprzednich książek, przywołując niektórych ich bohaterów. "Dobre geny" to zarówno dobra pozycja obyczajowa, jak i lekki kryminał.

BeataBe | 2011-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Dziwna książka. Ani to czytadło dla kobiet. Ani romans. Ani psychologiczna. Ani sensacja. Jakieś dziwne sensacyjno-ministerialne przypadki. Przeplatane jakimś nagle niesamowitym powodzeniem bohaterki wśród mężczyzn. Książka o wszystkim i o niczym.
Niby psychologiczna o trudnych relacjach w rodzinie. Niby romantyczna o trudnej miłości. Niby sensacyjna o szpiegach i politykach. Wszystkiego po trochu. I powstał taki dziwny misz-masz.
Byłoby znacznie lepiej, gdyby autorka skupiła się na jednej sprawie. I bardziej się określiła po co właściwie pisze tę książkę.

Iwona | 2011-06-10
Przeczytana: 12 maja 2011

Kolejna dobra książka Pani Cygler. Będąc na spotkaniu promującym książkę zauroczyła mnie sama autorka. Spokojna , błyskotliwa z jakimś czarem w sobie.Hanna Cygler opowiada pięknie, gładko przechodzi od wątku do wątku, trzyma czytelnika może nie w napięciu, ale w ciekawości, co też dalej się Marcie przydarzy, jak skończy się jej historia? Jak dla mnie kolejna dobra książka autorki.

Anne_Joy | 2015-06-28
Na półkach: Przeczytane, Z opinią
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Moje pierwsze spotkanie z prozą Hanny Cygler wypadło całkiem pomyślnie. Mamy tu zgrabnie połączone i poprowadzone wątki obyczajowe, polityczne, sensacyjno-szpiegowskie i psychologiczne. Niektóre z nich rozwiązują się dość zaskakująco i ciekawie. Główna bohaterka, Marta wzbudziła moją dużą sympatię, podobały mi się zarówno aktualne wydarzenia, jak i retrospekcje z jej przeszłości. Marta będzie musiała zmierzyć się m.in. z wielką polityką, toksyczną matką oraz wybrać 1 z 3 mężczyzn, którzy pojawili się w jej życiu. Autorka podejmuje temat uczciwości i pyta, czy uczciwość w dzisiejszych czasach się opłaca. Podsumowując, to naprawdę fajna powieść z ciekawą fabułą i bohaterami! Z pewnością sięgnę po inne książki Hanny Cygler. Polecam!

Moja ocena: 4/6 lub 6/10